Tego tu jeszcze nie było! Polski i niemiecki biskup, pastor oraz rabin solidarnie uczcili 75. rocznicę prowokacji gliwickiej pod Radiostacją zapalając symboliczne Światło dla Pokoju

84

W 75. rocznicę tzw. prowokacji gliwickiej pod zabytkową wieżą spotkali się przedstawiciele Konferencji Episkopatów Niemiec i Polski. Gospodarzem uroczystości był prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz. Spotkanie było okazją do refleksji o potrzebie pokoju w przeddzień 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wcześniej w kościele katedralnym pw. św. Apostołów Piotra i Pawła biskupi niemieccy i polscy koncelebrowali Eucharystię pod przewodnictwem abp. Gądeckiego.

Uczestnicy wieczornego spotkania pod wieżą Radiostacji wysłuchali ekumenicznej medytacji na temat pokoju i pojednania, którą poprowadzili katolicki biskup niemiecki i polski, biskup ewangelicki i przedstawiciel gminy żydowskiej.

Po zakończeniu medytacji biskupi, przedstawiciel gminy żydowskiej wraz z prezydentem Gliwic zapalili znicze pod kompozycją rzeźbiarską autorstwa prof. Krzysztofa Nitscha. Widnieje na niej napis: 1939-1945-1995 PAMIĘTAJĄC O PRZESZŁOŚCI Z MYŚLĄ O PRZYSZŁOŚCI. W tym samym momencie wieża Radiostacji została podświetlona na biało-czerwono.

Uroczystość uatrakcyjnił występ pianisty Wojciecha Waleczka i skrzypka Wojciecha Proniewicza.

r e k l a m a