KULTURA NA WEEKEND: Muzyczne Gliwice, Parkowe Lato, kino plenerowe, wystawa w Muzeum

86

Jak co tydzień zapraszamy w kulturalną podróż po najważniejszych wydarzeniach w naszym mieście. W miniony weekend nasz robokopter kręcił się wszędzie tam, gdzie działo się coś ciekawego. A oto co udało mu się podejrzeć i zarejestrować:

Ostatni wakacyjny weekend nie mógł obyć się bez dobrej muzyki, a to gwarantowały “Muzyczne Gliwice”. w piątek scena należała do zespołu Mist natomiast w sobotę mocne gitarowe brzmienia zaserwował gliwiczanom zespół Lecter. Lecter mocnym uderzeniem zakończył cykl “Muzyczne Gliwice”, który w sierpniowe weekendy przyciągał na rynek nie tylko amatorów rockowych brzmień.

Zupełnie inny muzyczny klimat panował w parku Chopina. Występ Olgi Bończyk zamknął tegoroczne Parkowe Lato i przypomniał, że wszystko co dobre kiedyś się kończy.
Jedenaste już Parkowe Lato, które co weekend gromadziło przy Palmiarni spragnionych ciekawych brzmień, pożegnaliśmy w rytmie piosenek z najnowszej płyty Olgi Bończyk.

Ale nie samą muzyką żyły w weekend Gliwice. Podczas Letniego Kina Plenerowego, które tym razem odbyło się w sobotę pod Radiostacją, można było zobaczyć…
Jak co tydzień, tak i tym razem Letnie Kino Plenerowe zgromadziło sporą liczbę widzów, tych młodszych – którzy przyszli na seans o godz. 18:00, jak i tych starszych, których przyciągnął seans wieczorny. Jak się jednak okazało, każdy z uczestników projekcji miał swój kanał informacji, z którego dowiedział się o wydarzeniu.

Na próżno było szukać samotnych amatorów plenerowego kina…
Zakończony właśnie cykl Letniego Kina Plenerowego został pozytywnie oceniony przez gliwiczan.

Miniony weekend poprzedził też ważną historyczną rocznicę – prowokacji Gliwickiej. Życie codzienne w przeddzień i w trakcie II wojny światowej przybliżyło Muzeum w Gliwicach. W sobotę w Willi Caro odbył się wykład o Alfredzie Naujocksie, SturmbannführerzeŻ SS, który 31 sierpnia 1939 roku dowodził sfingowanym napadem na Radiostację, połączony z promocją książki „W stronę wojny. Gliwice 1939”. A w niedzielę otwarto wystawę “Wojna polsko-niemiecka 1939-1945. Czas okupacji, konspiracji i otwartej walki z wrogiem”.
Ekspozycja, którą można będzie oglądać do 16 listopada, powstała we współpracy z Adamem Popielem – weteranem wojennym, członkiem Związku Walki Zbrojnej, a później Armii Krajowej, uczestnikiem akcji „Burza”, kapitanem Wojska Polskiego.

Nasza filmowa podróż po kulturalnych wydarzeniach weekendu, podobnie jak wakacje dobiegła końca. Ale spragnieni dobrej, kulturalnej rozrywki przez cały rok zawsze mogą znaleźć w naszym mieście coś dla siebie.

 

r e k l a m a