Pełne wydanie Wiadomości – Poniedziałek

33

BIUROWY ZŁODZIEJ ZATRZYMANY
POMOGLI INTERNAUCI
Policja zatrzymała seryjnego złodzieja. Sprawce kradzieży biurowych udało się zatrzymać dzięki anonimowym informacjom. Pomogła publikacja wizerunku przestępcy, na którą wyraziła zgodę prokuratura. Internauci rozpoznali sprawcę i przesłali jego dane na policyjnego maila. 28-latek, zatrzymany w Katowicach, miał na swoim koncie wiele kradzieży. Przynzał się m.n. do 9 dokonanych na terenie Gliwic w tym kradzieży portfela z dokumentami i gotówką z gliwickiego Magistratu. Internauci znów mogą oakzać się pomocni, bo gliwiccy policjanci poszukują właśnie mężczyzny, który w sierpniu włamał się do jednej z gliwickich restauracji. Nagranie zdarzenia, zarejestrowane przez kamerę przemysłową dziś pojawiło się na stronie gliwickiej jednostki.

GLIWICE MOGĄ MIEĆ SWÓJ POMNIK HISTORII
O TYTUŁ UBIEGA SIĘ RADIOSTACJA
Gliwicka Radiostacja mogłaby stać się pomnikiem historii. Wniosek o wpisanie jej na listę czeka na zatwierdzenie w Narodowym Instytucie Dziedzictwa. Tytuł pomnika historii to pierwszy i niezbędny krok by w przyszłości ubiegać się o wpisanie obiektu na listę UNESCO.
Gliwicki symbol spełnia dwa podstawowe kryteria, które powinny ułatwić mu zdobycie tego tytułu: ma znaczenie historyczne, posiada też unikatowa cechę: jest najwyższym masztem na świecie w całości zbudowanym z drewna. Zabytek ma jednak sporą konkurencję: o wpis do rejestru pomników historii stara się również katowicka katedra p.w. Chrystusa Króla. Praktyka pokazuje, że każdego roku ten tytuł może być przyznany tylko jednemu obiektowi w regionie. W całej Polsce jest ich zaledwie 58. Najszczęście gliwicka radiostacja wciąż spełnia swoją funkcję, a dzięki zainstalowanym na niej antenom udaje się zdobyć środki na jej utrzymanie i konserwację.

DODATKOWE PIENIĄDZE NA ZABYTKI
700 TYSIĘCY NA TEREN WOKÓŁ POCYSTERSKIEGO ZESPOŁU W RUDACH
Zarząd Województwa Śląskiego dokonał aktualizacji listy projektów wybranych do dofinansowania w ramach projektu „Infrastruktura okołoturystyczna”. Łączna suma na remonty to prawie 20 milionów złotych. Z tej kwoty 700 tysięcy dostanie gliwicka kuria. Pieniądze zostaną przeznaczone na zagospodarowanie terenów wokół zabytkowego pocysterskiego zespołu klasztorno-pałacowego w Rudach. Początki zespołu klasztorno-pałacowego sięgają 11. wieku. W 1998 roku kompleks stał się własnością diecezji gliwickiej. Od tej pory prowadzi się tam prace mające na celu adaptację kompleksu na potrzeby nowych funkcji użytkowych, które obiekt ma spełniać.

NOWY PARKING PRZY STADIONIE PIASTA
CIESZĄ SIĘ KIBICE, MIESZKAŃCY I KLIENCI POBLISKIEGO TARGU
Stadion Piasta stoi już 3 lata ale dopiero teraz władze miasta zdecydowały się na budowę dodatkowego pakingu. Z tego projektu cieszą się kibice Piasta, mieszkańcy okolicznych budynków i klienci pobliskiego targowiska, bo podczas meczu czy targowiska znalezienie wolnego miejsca graniczy z cudem…ale ma być lepiej. Nowy parking ma być gotowy już na wiosnę przyszłego roku. Jego budowa wyniesie ponad milion złotych.

PIAST WRÓCIŁ NA TARCZY
NIE UDAŁO SIĘ PRZYWIEŹĆ PUNKTÓW Z WROCŁAWIA
Z wyjazdowego spotkania ze Śląskiem na wrocławskim stadionie Piast Gliwice wraca bez punktów. Piłkarzom nie pomógł doping prawie 500 kibiców niebiesko-czerwonych. Mimo wyrównanej gry w pierwszej połowie spotkania gliwiczanie ostatecznie przegrali z gospodarzami 0:3. Szansa na walkę o kolejne punkty w nadchodzącą sobotę. Na stadionie przy Okrzei Piast zmierzy się z Jagiellonią Białystok.

r e k l a m a