Pełne wydanie wiadomości – Środa

43

WYNIKI KONTROLI NIK
MIEJSKIE SPÓŁKI W WIĘKSZOŚCI OCENIONE POZYTYWNIE

Zakończyła się kilkumiesięczna kontrola NIK w kwestii funkcjonowania miejskich spółek. Miasto Gliwice jest właścicielem 13 spółek, działających w różnych obszarach, a w 30 kolejnych jest zaangażowane kapitałowo. W ubiegłym roku zysk netto miejskich spółek wyniósł ponad 22 mln zł. Kontrolerzy w większości przypadków pozytywnie ocenili sposób ich finansowania, sytuację ekonomiczną i nadzór sprawowany przez miasto. Nie zabrakło jednak uwag. W raporcie wykazano m.in. że Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów, które zajmuje się realizacją inwestycji drogowych powinno ograniczyć swój obszar działania do Gliwic i sąsiednich gmin działając w oparciu o przepisy dotyczące zamówień publicznych. Zastrzeżenia budziły też dodatkowe świadczenia dla członków zarządu czy nadzór nas podległymi podmiotami. W opinii komisji, mimo że finanse spółki zostały ocenione pozytywnie, w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej, otrzymała negatywną ocenę. Została też zobowiązana do naprawienia nieprawidłowości.

GLIWICE POWALCZĄ O NAGRODĘ
WYSTARTOWAŁ TURNIEJ MIAST ZUMI

Wystartowała druga edycja Turnieju Miast Zumi. Do wygrania są trzy nagrody na łączną kwotę 350 tys. złotych. Na czym polega „Turniej Miast Zumi”? Zabawa ma formę rankingu, w którym uczestnicy mogą zagłosować na jedno spośród 335 miast powiatowych. By każde miasto miało równe szanse wygrania nagrody, zostanie zastosowana proporcja ilości głosów do ilości liczby mieszkańców i to ona zadecyduje o pozycji w rankingu. Link do głosowania znajdziemy na stronie gliwickiego magistratu.

NAGRODA ZA DOBRE PLANOWANIE
GLIWICE WYJĄTKIEM W SKALI KRAJU

Gliwice mądrze gospodarują przestrzenią, dzięki temu miasto dobrze się rozwija – uznali organizatorzy I Ogólnopolskiego Konkursu Miast „Lider zrównoważonego gospodarowania przestrzenią”. Konkurs zorganizował po raz pierwszy Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa wspólnie ze Związkiem Miast Polskich, skupiającym ponad 300 miejskich samorządów. W porównaniu do innych miast, prawie całe Gliwice objęte są miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, nie jest to zbyt często stosowana praktyka.

KAPLICA W REMONCIE
MA BYĆ OTWARTA W DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Trwa remont kaplicy na Cmentarzu Centralnym. Jest to kolejny etap modernizacji nekropolii. Do tej pory wykonano m.in. kanalizację deszczową i zbudowano nowe punkty czerpania wody. Cmentarz prz ul. Kozielskiej to jedna z najstarszych nekropolii w naszym mieście, jej początki sięgają 1920 roku.

HUBERTUS NA ZAKOŃCZENIE SEZONU
GONITWA ZA LISEM W SOBOTĘ W CZECHOWICACH

Końcówka października i początek listopada to czas organizowania tradycyjnych gonitw czyli Hubertusów. Stadnina nad czechowickim jeziorem zaprasza na Hubertusa w nadchodzącą sobotę. Podczas gonitwy, nazywanej tak na cześć św Huberta patrona jeźdźców i myśliwych, uczestnicy będą ścigać konno osobę, która wciela się w rolę „lisa”. Ten, komu uda się zerwać uciekinierowi symboliczny lisi ogon, zostaje zwycięzcą gonitwy i w kolejnym roku sam stanie się przedmiotem polowania. Sobotni Hubertus w Czechowicach rozpocznie się o 11:00, a oprócz gonitw zaplanowano również tematyczne konkurencje i pokaz konnej mody. Imprezę zakończy wspólne ognisko.

r e k l a m a