Oficjalne wyniki wyborów w Gliwicach. Bez niespodzianek

190

Znamy już oficjalne wyniki wyborów na prezydenta i do Rady Miasta w Gliwicach. W dalszym ciągu nie są znane oficjalne wyniki głosowania do sejmiku śląskiego. Jak zapowiada Najwyższa Izba Kontroli, na pewno przyjrzy się wadliwemu systemowi do zliczania głosów, który był wykorzystany po raz pierwszy podczas niedzielnych wyborów.
Potwierdziły się informacje, które podaliśmy w poniedziałkowym wydaniu wiadomości. Już w pierwszej turze zwyciężył Zygmunt Frankiewicz. Na obecnego prezydenta zagłosowało ponad 30 tysięcy gliwiczan. Pozostali kandydaci, już z dużo mniejszym poparciem i bez większych zmian w wynikach. Kolejność taka sama tak w poniedziałek: Wieczorek, Budka, Tkacz-Janik, Jezierski a stawkę zamyka Widuch.

Pozmieniał się za to nieco układ sił politycznych w Radzie Miasta. Taką samą ilość mandatów po 7 będzie miało PiS i Platforma. Najwięcej mandatów (10) w radzie zapewniała sobie koalicja dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza. Jeden mandat przypadł Sojuszowi Lewicy Demokratycznej. Najwięcej głosów od wyborców, tak jak 4 lata temu, otrzymała Krystyna Sowa z Koalicji dla Gliwic, zaufało jej 1933 wyborców.

Poprawiła się nieco frekwencja. W sumie do urn w niedzielę poszło ponad 37% osób uprawnionych do głosowania. To o 8% więcej niż podawaliśmy w poniedziałek, ponieważ tamte wyniki podawały stan na godzinę 17:30. Jednak jest to w dalszym ciągu jeden z gorszych wyników w naszym regionie. Dokładne wyniki wyborów w Biuletynie Informacji Publicznej.


CZYM KIEROWALI SIĘ GLIWICZANIE PODCZAS WYBORÓW?

 

r e k l a m a