CZWARTEK: strajk na kopalni Sośnica-Makoszowy, znamy plany przebudowy ul. Dworcowej, Piast szykuje się do rundy rewanżowej

102

STRAJK NA KOPALNI SOŚNICA-MAKOSZOWY. GÓRNICZE “NIE” DLA RZĄDOWYCH PROPOZYCJI

Strajk w gliwickiej kopalni Sośnica-Makoszowy. Górnicy, także z innych kopalń – Bobrek-Centrum czy Brzeszcze, protestują przeciwko planom restrukturyzacji górnictwa, które przyjął wczoraj rząd. Jak podkreślają związkowcy plan nie został skonsultowany ze stroną społeczną. Przypomnijmy plan przygotowany przez pełnomocnika ds. restrukturyzacji węgla kamiennego, Wojciecha Kowalczyka, zakłada zamknięcie 4 najgorzej prosperujących kopalń należących do Kompanii Węglowej, w tym m.in. kopalni Sośnica-Makoszowy, która zatrudnia ok. 5 tysięcy osób. Wszystkie 4 kopalnie mają zostać przeniesione do nowej spółki Restrukturyzacji Kopalń i czeka je wygaszenie. Część pracowników zostanie przeniesiona do Nowej spółki – dotyczy to 6 tysięcy, czyli ponad połowy załogi, na urlopy górnicze przejdzie ok 2 tysięcy górników. Jednorazowe odprawy otrzyma 1,5 tys. osób – górnicy dostaną 24 pensje a pracownicy przeróbki mechanicznej 10 pensji. Koszt wdrożenia programu naprawczego wyniesie 2,3 miliarda złotych, z czego już w tym roku trzeba wydać 1,5 miliarda złotych.

ULICZNE ZMIANY. SĄ PLANY PRZEBUDOWY UL. DWORCOWEJ

Szykują się kolejne drogowe zmiany w Gliwicach. Plany dotyczą ul. Dworcowej i skrzyżowania z ul. Dunikowskiego oraz Jana Pawła II i Mikołowską. Gotowa jest już wstępna koncepcja, według której na ul. Dworcowej ma zostać wytyczony osobny pas dla skręcających w ul. Dunikowskiego.  Na skrzyżowaniu ma pojawić się rondo i zielona wysepka. Przebudowana ma zostać również kanalizacja i oświetlenie wzdłuż drogi. Z kolei na skrzyżowaniu ulicy Mikołowskiej z Jana Pawła II ma stanąć elektroniczna tablica z komunikatami dla kierowców. Skrzyżowanie ma być również objęte miejskim monitoringiem. Projekt przebudowy obydwu tych miejsc ma pochłonąć ponad 120 tys zł.

PRACOWITE MRÓWKI. „MRÓWKOSTRADA” WYDŁUŻONA PRAWIE O 200%

ARTYŚCI DLA WOŚP. JUTRO CHARYTATYWNA WYSTAWA I AUKCJA


SPORT: PIAST TRENUJE. ZNAMY PLAN ZIMOWYCH PRZYGOTOWAŃ DO SEZONU

W środę 7 stycznia gliwiczanie rozpoczęli przygotowania do rundy rewanżowej. Środa upłynęła pod znakiem badań i testów. Dziś przyszedł czas na trening. W najbliższym czasie niebiesko- czerwoni będą szlifować swoją formę na treningach i meczach sparingowych. W przerwie przed wiosenną rundą sztab szkoleniowy zaplanował dla zawodników pięć meczów sparingowych oraz jeden turniej śląskich drużyn, który zostanie rozegrany w Turcji. Zmierzą się w nim Piast, Ruch Chorzów, Podbeskidzie Bielsko-Biała i Górnik Zabrze.W sumie podopieczni Angela Pereza Garcii odbędą dwa zgrupowania. Na pierwsze zgrupowanie w Bielsku- Białej podopieczni Angela Pereza Garcii wyjadą już w nadchodzącą niedzielę. Zostaną przez tydzień.

r e k l a m a