Prezydenci Gliwic, Zabrza, Bytomia i Rudy Śląskiej: wiemy, że zmiany w Kompanii Węglowej są konieczne, ale oczekujemy, że będziemy partnerem w tym procesie

27

fot. materiały prasoweW sobotę, w Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie strony rządowej (pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego,wiceministrów skarbu państwa i polityki społecznej)  z przedstawicielami czterech śląskich miast – Bytomia, Gliwic, Rudy Śląskiej i Zabrza, w których znajdują się 3 z 4 kopalń przeznaczonych do likwidacji. Po spotkaniu z prezydentami, na rozmowę zostali zaproszeni związkowcy, jednak rozmowy zostały szybko przerwane. Zdaniem związkowców, osoby prowadzące spotkanie nie miały stosownych uprawnień. Rozmowy wznowiono dzisiaj, jednak ponownie zostały one zerwane.

Prezydenci miast wystosowali wspólne stanowisko w sprawie planowanej likwidacji kopalń:

„Z uwagą wysłuchaliśmy dziś, długo oczekiwanych przez nas, informacji strony rządowej oraz prezesa Kompanii Węglowej nt. planowanych działań restrukturyzacyjnych w spółki. To spotkanie potwierdziło, że Kompania Węglowa jest w dramatycznej sytuacji.  Rozumiemy, że zmiany są konieczne. Jednak nie rozumiemy sposobu w jaki strona rządowa wraz z zarządem spółki zamierza te zmiany wdrażać. Niepokoi nas przede wszystkim sposób informowania o planowanych zmianach. Strona samorządowa o planie naprawczym dla Kompanii Węglowej dowiedziała się z mediów, a nie bezpośrednio od rządu. Podobnie było z dzisiejszym spotkaniem, o terminie którego dowiedzieliśmy się 1,5 godziny przed.
Naszym zdaniem tak ważnych spraw nie da się załatwiać w ostatniej chwili. Nasze zdziwienie budzi fakt, że strona rządowa ma dokładnie opracowany program likwidacji 4 naszych kopalń, natomiast ogólnie mówi o programach osłonowych. Program naprawczy dla Kompanii Węglowej dotyczy przecież kilku tysięcy naszych rodzin. Nie przekonuje nas również zapowiedź stworzenia specjalnego programu dla województwa śląskiego pt. „Śląsk centrum polskiego przemysłu”. Oczekujemy partnerskiego potraktowania oraz dopuszczenia nas do prac nad ww. programem.
Pragniemy podkreślić, że tak ważne zmiany muszą być przeprowadzane w atmosferze spokoju społecznego. Niestety rząd swoimi działaniami, sposobem informowania o planowanych zmianach, doprowadził do niepotrzebnych napięć.

Prezydenci Bytomia, Gliwic, Rudy Śląskiej i Zabrza”


W piątek na specjalnej konferencji Zygmunt Frankiewicz mówił: „Dobrze że rząd dostrzegł potrzebę naprawy branży górnictwa węgla kamiennego. Niestety sposób w jaki to zrobił jest moim zdaniem chybiony.”  Więcej TUTAJ

r e k l a m a