Górnicy nie ograniczają się do protestów przed kopalnią. Wczoraj pikietowali pod biurami posłów PO, na jutro zaplanowano kolejną manifestację

87

Górnicy nie ograniczają się do protestów przed kopalnią. Wczoraj pikietowali pod biurami posłów Platformy Obywatelskiej, zlokalizowanymi przy ul. Zwycięstwa.

Protestujący mogą liczyć na poparcie lokalnych władz. Wczoraj Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa spotkał się z prezydentami Bytomia, Gliwic, Rudy Śląskiej i Zabrza oraz wójtem Gierałtowic, aby ustalić propozycje do przygotowywanego rządowego programu pomocowego dla Śląska. Dziś grono zebrało się ponownie, aby wspólnie podpisać apel do premier Kopacz.

„Mając na uwadze prowadzone rozmowy w sprawie górnictwa oraz spotkania z samorządowcami z gmin, na terenie których działają kopalnie przewidziane do restrukturyzacji; pozostając równocześnie w nadziei na zawarcie porozumienia, przedstawiamy postulaty zawierające propozycje do powstającego rządowego „programu dla Śląska” – czytamy w apelu samorządowców.

Wśród 12 propozycji wskazują na konieczność wprowadzenia wielu rozwiązań, których efektem będzie rozwój regionu. Są wśród nich: wsparcie dla przedsiębiorców, tworzenie nowych miejsc pracy, wprowadzenie regulacji usprawniających wykorzystanie i rewitalizację obszarów górniczych, aktywne wsparcie działań społecznych.

„Chcemy, by rząd wziął pod uwagę kwestie, które są ważne dla rozwoju społeczno-gospodarczego naszego regionu” – przekonuje marszałek Wojciech Saługa. Całość dokumentu dostępna na List do Premier RP.

Na dziś zostało również zwołane posiedzenie Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia, która doradza Marszałkowi w kwestii regionalnego rynku pracy na Śląsku. Posiedzenie dotyczy możliwości łagodzenia skutków zmian w branży górniczej z wykorzystaniem środków krajowych i unijnych. Z kolei delegacja związkowców z kopalni Sośnica-Makoszowy i z Bytomia spotkała się dziś z Biskupem Gliwickim w Kurii Gliwickiej. Na piątek planowany jest kolejny protest. Ok. 15:00 górnicy mają przemaszerować spod kopalni Sośnica- Makoszowy pod Urząd Miasta. Utrudnienia w ruchu mogą potrwać nawet 3 godziny.  Ulice, którymi planowany jest przemarsz: Błonie, Pocztowa, Pszczyńska, Wrocławska, Strzody, Zwycięstwa.

20150115_trasa_przemarszu

r e k l a m a