PONIEDZIAŁEK: otwarto Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków, podsumowanie ferii w Gliwicach, wiosenny falstart Piasta

67

BOLESNA ROCZNICA. CENTRUM DEPORTACJI GÓRNOŚLĄZAKÓW OTWARTE

14 lutego odbyło się oficjalne otwarcie Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków w Radzionkowie. Honorowym gościem był prezydent Bronisław Komorowski. Było to bardzo ważne wydarzenie dla wszystkich Ślązaków – 70 lat po tragedii górnośląskiej jej ofiary doczekały się godnego upamiętnienia. Według historyków do przymusowej pracy w ZSRR wywieziono ok. 50 tys. osób, a do domów powróciło zaledwie kilka tysięcy. W budynku dawnego dworca kolejowego w Radzionkowie, w którym powstało centrum, istnieje możliwość odbycia podróży wagonem bydlęcym połączoną z prezentacjami multimedialnymi. Powstanie centrum związane jest z historią całego regionu, dlatego też miasto Gliwice wsparło jego budowę kwotą 20 tysięcy złotych. Poza tym wczoraj w parafii św. Jerzego w Łabędach odbyła się msza święta w intencji deportowanych, a  w przyszłą niedzielę, 22 lutego w parafii Ducha Świętego w Gliwicach-Ostropie o godz. 11.00 odbędzie się kolejna msza, po której nastąpi prezentacja  książki „Mieli wrócić za czternaście dni. Mieszkańcy Ostropy w obozach pracy przymusowej w Związku Sowieckim”.

KONIEC FERII. PODSUMOWANIE WYPOCZYNKU W GLIWICACH

Koniec ferii w województwie śląskim. Podczas tegorocznych ferii odpoczywało prawie półmiliona dzieci. Większość z nich spędziła ferie w domu, biorąc udział w półkoloniach organizowanych przez placówki oświatowe. Uczniowie, którzy wyjechali na odpoczynek zimowy najczęściej wybierali miejscowości górskie i szaleństwa na nartach. Jednak nie forma odpoczynku, a bezpieczeństwo odegrało,  jak co roku najważniejszą rolę. O tym jak ferie przebiegały w Gliwicach informuje rzecznik gliwickiej policji.

Jak wynika z informacji Kuratorium Oświaty w Katowicach w trakcie ferii zostało zorganizowanych dla uczniów  województwa śląskiego:

  • 862 turnusów na wyjazdy krajowe dla 38 tys. uczestników,
  • 56 turnusów na wyjazdy zagraniczne dla 2 tys.  uczestników,
  • 466 turnusów w miejscu zamieszkania dla 23,5 tys. uczestników.

REMONT URZĘDU NAJWCZEŚNIEJ ZA ROK. PIERWSZY ETAP TRWA


SPORT: WIOSENNY FALSTART PIASTA. KLĘSKA W DERBACH ŚLĄSKA

Nie tak miał wyglądać powrót piłkarzy Piasta Gliwice do rozgrywek T-Mobile Ekstraklasy po zimowej przerwie. W „małych” derbach Śląska podopieczni Angela Pereza Garcii ulegli na wyjeździe Ruchowi Chorzów 0:2. Bramki dla „Niebieskich” zdobyli Jakub Kowalski i Grzegorz Kuświk. Szkoleniowiec gliwiczan na pomeczowej konferencji podkreślił jednak, że jego drużyna nie była gorsza od rywali pod względem piłkarskim. Według Garcii, o niekorzystnym rezultacie zadecydował brak odpowiedniej koncentracji w kluczowych momentach spotkania.  Mimo porażki, Piast utrzymał 10 lokatę w tabeli piłkarskiej Ekstraklasy.

r e k l a m a