WTOREK: biblioteki do likwidacji, ekologiczny plan za 2,2 mld złotych, zwycięstwo Piasta

64

RADNI ZADECYDOWALI. 3 FILIE BIBLIOTEKI MIEJSKIEJ DO LIKWIDACJI

W zeszłym tygodniu sprawdzaliśmy czy gliwiczanie czytają książki, a także informowaliśmy o nowinkach technicznych w miejskiej bibliotece, które mają przyciągnąć nowych czytelników. Promocja czytelnictwa prowadzona przez bibliotekę okazała się chyba za słaba, szczególnie wśrod radnych, którzy podczas ostatniej sesji zdecydowali, że trzy filie biblioteki zostaną zlikwidowane- nr 4 przy Warmińskiej, nr 10 przy Opawskiej, nr 12 przy Okrzei. Zniknie także oddział dla dzieci nr 19 przy pl. Inwalidów Wojennych. Inne filie czeka przeprowadzka – filia nr 22 z Łanowej przeprowadzi się do szkoły podstawowej nr 8 na Spacerową, wypożyczalnia muzyczna – z ulicy Perkoza 12 zostanie przeniesiona do Biblioteka Centralnej na Kościuszki, do której trafią także zbiory z Czytelni Naukowej. A co się tyczy samej Biblioteki Centralnej to czeka ją w najbliższym czasie modernizacja.

EKOLOGICZNY PROGRAM ZA 2,2 MLN ZŁOTYCH. MIASTO PRACUJE NAD PLANEM GOSPODARKI NISKOEMISYJNEJ

Miasto opracowuje strategiczny dokument w dziedzinie ochrony środowiska. Plan Gospodarki Niskoemisyjnej  – w skrócie PGN,  ma za zadanie wyznaczyć wymierne cele w zakresie redukcji gazów cieplarnianych, tzw. efektywności energetycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii w Gliwicach, a dodatkowo przyczyni się do poprawy jakości powietrza, którym oddychamy. Biorąc pod uwagę fakt, że do tej pory – w lutym – normy powietrza w Gliwicach były przekroczone codziennie poza dwom dniami – chodzi o zanieczyszczenie szkodliwym dla zdrowia pyłem zawieszony (PM10) – taki plan na pewno jest potrzebny. Projekt jest finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, do 2020 roku koszt zaproponowanych działań to ponad 2 mld złotych, miasto dołoży do interesu 290 mln złotych. Co 3 lata Plan Gospodarki Niskoemisyjnej ma być aktualizowany.

POLICJA ZATRZYMAŁA 54-LATKA. 5 LAT WIĘZIENIA ZA ZNĘCANIE SIĘ NAD ŻONĄ

7 X ZDJĘCIE. NOWA PROPOZYCJA STACJI ARTYSTYCZNEJ RYNEK


SPORT: WAŻNE ZWYCIĘSTWO PIASTA. AWANS GLIWICZAN DO PIERWSZEJ ÓSEMKI

Mecz o sześć punktów dla Piasta. Gliwiczanie pokonali na własnym obiekcie GKS Bełchatów 3:1 i w efekcie przeskoczyli swoich rywali w tabeli. Mało tego, triumf podopiecznych Angela Garcii Pereza pozwolił nawet na wyprzedzenie Pogoni Szczecin i awans do pierwszej ósemki rozgrywek. Do siatki bełchatowian trafiali Kamil Wilczek, Gerard Badía i Tomasz Podgórski. Na szczególne wyróżnienie zasługuje zwłaszcza ten ostatni, rozgrywający swoje 100 spotkanie w Ekstraklasie. Niespełna 30-letni gracz, oprócz zdobycia gola, bezpośrednio przyczynił się do dwóch pozostałych bramek Piasta. Po meczu Podgórski skromnie przyznał jednak, że nie czuje się bohaterem zawodów. Kapitan gliwiczan stwierdził też, że drużynę niezwykle zmotywowała bramka dla Bełchatowian, która padła w dość kontrowersyjnych okolicznościach. Kolejne spotkanie „Piastunki” rozegrają w sobotę – zmierzą się wówczas z Zawiszą Bydgoszcz, ligowym outsiderem.

 

r e k l a m a