Kamienne niewiasty – zapowiedź odcinka

79

Wielkimi krokami zbliża się pierwsze amerykańskie święto w Polsce, gdyż Dzień Kobiet obchodzony szumnie zwłaszcza w okresie PRL-u pochodzi przecież z Ameryki Północnej. Tutaj ok. roku 1910 amerykańskie sufrażystki (późniejsze feministki) wywalczyły sobie prawo wyborcze na równi z męskim prawem do wybierania władz.

To, co się potem działo z ich walką o rozmaite prawa jest wielką historią ruchu kobiecego, której nie da się zawrzeć w kilku słowach. PRL-owskie tradycyjne goździki i pudełko z rajstopami wyparowały niczym kamfora i prawie nic nie zostało z tego miłego zwyczaju. Prawie nic.
Aby więc zadość uczynić  tradycji, zaprezentujemy w najbliższą środę, w ramach opowieści „Detektywa historii” postacie niektórych gliwickich pań zaklętych w kamień i metal. „Kamienne niewiasty” – to cykl pokazujący prawdziwe dzieła artystyczne o tematyce kobiecej , rzeźby które są wokół nas. Wstępem do tej swoistej „wyliczanki” niech będzie kilka poniższych zdjęć kobiet zaklętych w kamienne ozdoby elewacji jednego z budynków przy ul. Dworcowej. Nie istnieją już jednak. Przeminęły jak wszystko co piękne…

Marian Jabłoński

r e k l a m a