Aktywne przejście = bezpieczny pieszy?

57

Po wprowadzeniu z początkiem marca strefy zamieszkania w ścisłym centrum miasta, a co za tym idzie ograniczeniu prędkości do 20 km/h, Zarząd Dróg Miejskich postanowił zrobić kolejny ukłon w stronę pieszych i ich bezpieczeństwa.

Po zamontowaniu i przetestowaniu tzw. znaku aktywnego na przejściach dla pieszych w ciągu ulic (m.in. Toszeckiej, Żabińskiego, Kozielskiej), uznano, że w mieście pojawią się kolejne tego typu rozwiązania – u zbiegu ulicy Dworcowej i Dolnych Wałów. Taka sygnalizacja pojawia się tam, gdzie kierowcy powinni być szczególnie ostrożni.

„Aktywny” znak dzięki odpowiedniemu doborowi źródeł światła jest widoczny w każdych warunkach. Sposób działania jest bardzo prosty – w pobliżu przejścia jest zamontowany specjalny detektor, który kiedy pieszy zbliża się do „zebry” wysyła sygnał i zapala się sygnalizacja świetlna. To jak mówią drogowcy, prowokuje kierowców do tego, aby zwolnić i zatrzymać się przed przejściem. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie ZDM, rozwiązanie pozwala także na płynniejszy ruch niż ma to miejsce przy normalnej sygnalizacji świetlnej.

r e k l a m a