Kanał Gliwicki. Zasilanie wodą z rzeki Drama

7 KOMENTARZE

 1. ps

  te trzy maue cyfry po przecinku som (typowe) zawsze przi oznaczaniu tzw NN czyli „Normalnull”, a to znaczy tyle co „zero normalne” czyli poziom wysokos’ci w stosunku do tzw „poziomu morza”

  • Ale tak coukym niy poradziouech tego rozszyfrowac’, bo te P” to by musiauo byc symbolem do niymieckego wyrazu „Pegel”, potym tam je jakes’ „N” – prawdopodobnie idzie o Normal” abo „Null”. Dlo tych kerzy znajom niymiecko szpracha moge sie to przidac’:
   http://www.bsh.de/de/Meeresdaten/Vorhersagen/Gezeiten/808.jsp

   Jako ze do kon’ca tyj tabliczki niy idzie juz chyba rozszyfrowac’ (przinajmiyj z tego filmu) to pewne rzeczy pozostowajom do mie dalyj trocha zagadkom …

 2. Bardzo ciekawe materiały i komentarze. Gdyby w czasie opowieści wyświetlić mapkę z zaznaczonym miejscem, w którym Pan aktualnie jest, to ułatwiłoby to odbiór. Mnie na przykład zwiodło określenie „Kanał Kłodnicki”, który przecież jest w Kędzierzynie-Koźlu, ale po chwili do mnie dotarło, że i w Gliwicach był.

  Czekam na więcej!

  • Dobry …

   Z tymi mapkami to je trudno sprawa, bo istniejom roztomaite z roztomaitych faz budowy tego zbiornika/tych zbiornikow. Chyba ze chodzi o mapka dzisiejszo – ajnfach pokozujonco pozycja persony w terynie ino.
   Pan Marian (wiym ze richtuje) zaskoczy nos niydugo tematym kompletnie niyznanym.
   Taki objekt (objekty) kere pod Glywicami niszczejom w zapomniyniu a som rowiesnikami np suawnego mostu Augusta w Dreznie, (kery je zabytkym swiatowyj klasy) niy ino wiekowo ale i technicznie – ale niy zdradzom nic:) i mom nadzieja ze szpece od zabytkow sie tym zajmnom …
   Trocha mie juzas’ osobis’cie sam Pan Tomek zaskoczou zdaniym „Mnie na przykład zwiodło określenie „Kanał Kłodnicki”, który przecież jest w Kędzierzynie-Koźlu, ale po chwili do mnie dotarło, że i w Gliwicach był” – podejzywom ize wyniko to z naszyj roznicy wiekow. To znaczy Panie Marianie ale, ze ciynszko bydzie Panu wypos’rodkowac’ sposob przedstawiania Pan’skich tematow ze wzglyndu na roztomaitos’c’ odbiorcow. Abo?
   Temat z ostatniego filmu kery dlo mie osobis’cie jeszcze je ciekawy, to te drobne dopuywy do zbiornika nr. II i tysz do pozostauych zbiornikow tzw Dzierzna. Wiym ize np Potok Paczyn’ski (je to poprawne miano tyj „wodiczki”?) do nich nalezy, ale na kere jeszcze warto je sam dac’ obacht w tym temacie …?
   Ogolnie to prosza niy zapomniec’ o zapowiedzi nastympnego odcinka i jak mi sie wydowo zodyn niy odgadnou ostatniyj oficjalnyj zgodywanki. Abo?
   Abo boua ona ajnfach za ajnfachowo … (?)

   sam – tu
   richtuje – szykuje
   ajnfach – po prostu
   dac’ obacht – zwrócić uwagę
   za ajnfachowo – za prosta

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę zatwierdź swój komentarz!
Podaj swoje imię i nazwisko