PIĄTEK: POLDERY – EMOCJE WZIĘŁY GÓRĘ, 48. DOKTOR HONORIS CAUSA POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ

1 KOMENTARZ

 1. Wiele spraw w kwestii zabezpiecżeń p.powodziowych w rejonie ul Słowackiego da się zrozumieć tylko po wizji lokalnej układu hudrologicznego Kłodnica-Ostropka.
  Wykonałem wizję lokalną tegoż systemu (od ujścia Ostropki do jej źródeł) – zobaczycie po emisji kolejnego „Detektywa Historii”, jak naprawdę funkcjonowało zabezpieczenie p. powodziowe rejonów przy Ostropce wykonane przez niemieckich hudrotechników w początkach XX w.
  Myślę że wtedy wszystko stanie się dla wszystkich jasne.
  Projekt, wykonanie, konsultacje ciążą na RZGW Glwice.

  http://www.gliwice.rzgw.gov.pl/index.php/pl/the-news/1241-regiony-wodne-maej-wisy-i-gornej-odry-z-projektami-planow-zarzdzania-ryzykiem-powodziowym

  Fragment tekstu – marzec 2015
  „Wśród inwestycji o optymalnym znaczeniu dla zarządzania ryzykiem powodziowym w Regionie Górnej Odry, które na chwilę obecną znajdują się w projekcie PZRP można wymienić m.in.: budowę suchego Zbiornika Przeciwpowodziowego Racibórz Dolny, budowę prawostronnego obwałowania rzeki Odry od miejscowości Turze do granicy z woj. opolskim (Kuźnia Raciborska), budowę cofkowych wałów przeciwpowodziowych rzeki Dzielniczki wraz z Kanałem Ulgi w miejscowości Roszowicki Las w gminie Cisek, budowę polderu poniżej ujścia rzeki Bytomki w Gliwicach, budowę suchych zbiorników w Gliwicach na cieku Ostropka…”

  Kiedy Ostropkę wpakowano ok. 1910 r.w kanał biegnący od mniej więcej początku dzisiejszej ul Nowy Świat, ulicę tę nazwano Ostroppka str. Potem następowały kolejne zmiany nazwy ulicy aż do dzisiejszej.

  Jeszcze jedna sprawa jest do wyjaśnienia – a mianowicie wał ziemny nad poziomem obecnego polderu. Jakim cudem woda z Ostropki ma się wlać do zbiornika retencyjnego do poziomu powyżej swojego stanu, nawet powodziowego? Przecież do góry nie popłynie.
  Jedynym wyjaśnieniem będzie to że, podobne wały / ściany betonowe będą wykonane z drugiej strony rzeczki przy ogródkach.
  Dla wyjaśnienia podaję stronę www gdzie można odczytać wysokości gruntu n.p.m. http://www.wysokosc.mapa.info.pl/
  Wg tych danych początek polderu przy ul Ciupków to 227m npm., koniec polderu przy kracie wlotowej na Słowackiego 223m npm. Różnica wynosi ok. 4m.
  Jeśli postawić takie wały / ściany betonowe naokoło polderów i rzeczki to przy zamknięciu odpływu zastawką na kracie można doprowadzić Ostropkę do tak wysokiego poziomu wody na odcinku od Ciupków do końca Słowackiego ( oczywiście niejako ukośnie względem poziomu gruntu, czyt. poziomu alejki drzew.).

  =M======================

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę zatwierdź swój komentarz!
Podaj swoje imię i nazwisko