Kamienne rzeźby – matki i dzieci

Program do zobaczenia w Telewizji Imperium na terenie Gliwic w sieciach światłowodowych firmy Imperium Telecom. Premiera w środy o godz. 17:30, powtórki w środę o godz. 19:30, 21:30, 23:30 i w czwartki 9:30, 11:30, 13:30, 15:30 oraz w niedzielę o godz. o 17:30, 19:30, 21:30, 23:30. Istnieje możliwość oglądania telewizji na żywo przez Internet na stroniehttp://tvimperium.pl/live123/. Dodatkowo 7 dni po premierze telewizyjnej odcinki “Detektywa” trafią do archiwum programu http://tvimperium.pl/category/detektyw-historii/.

5 KOMENTARZE

 1. Miałem przyjemność brać udział w remoncie elewacji budynku Onkologii i towarzyszącej mu renowacji rzeźby Dammanna. Nie była ona zamalowana, lecz ściemniała pod wpływem podciągania wody i korozji biologicznej piaskowca. Co ciekawe, przy naprawie postumentu, przez szczeliny pomiędzy blokami piaskowca było widać przestrzeń, co mogło sugerować, że jest tam coś umieszczone… Cokolwiek by to nie było, pozostało dla następnych pokoleń. Na elewacji budynku znalazłem też cegłę z odciśniętą swastyką – wyglądającą na powstałą w trakcie cechowania w cegielni. Z innych ciekawostek – na bramie garażowej segmentu M1 (część mieszkalna od strony północno – zachodniej) zachowały się ślady kul, jakimi czerwonoarmiści upiększali tę część miasta. To takie małe uzupełnienie do „Śladów wojny”.

  • A moge Pan zdradzic’ jakom metodom boua konserwowano ta rzezba?

   Rzezba ta mo bardzo ciekawo historia i dlatego pytom o to – coby to jak najdokuadniyj uchwycic’ dlo prziszuych pokolyn’.

   Dziynkuja i pozdrowiom

   Irek Czaja

 2. A dlaczego detektyw nie podał nazwiska nauczycielki, która stworzyła tą wspaniałą rzeźbę nad wejściem do byłego Kolegium? (przy ul. Królowej Bony)

  • Piyknie Witom

   Niy dowaua Pani obachtu we poprzednich odcinkach = tam bouo o tyj nauczycielce juz spominane, abo jeszcze niy wszyske odcinki ‚es’cie oglondali. Jo by raczyj „zarzucou” Panu Marianowi powtarzanie tematu jak brak informacji o tyj nauczycielce … . Ale coby, jak to sie godo „pedziec’ prowda i niy ocyganic”, to dopowia ize w tym odcinku paduy dodatkowe informacje o tym zabytku / pamiontce po downych Glywicach. Prosza kuknonc’ pod tematym „Kameinne niewiasty” a sprawa bydzie jasno i dlo Wos (dlo Pani).

   ps

   dowac’ obacht = zwracać uwagę/uwaźać

  • Przepraszam za to niedopatrzenie – wie że teraz to już za późno na podanie nazwiska prywatnego autorki czyli Elizabeth Martha Clara Leszczinski . To podam chociaż imię „kościelne” po święceniach – siostra Maria Paschalis.
   =M===================

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę zatwierdź swój komentarz!
Podaj swoje imię i nazwisko