PIĄTEK: ARCHEOLODZY NA ULICY DWORCOWEJ, NOWE RADIOWOZY DLA POLICJI I PIAST WRACA NA WYBRZEŻE

1 KOMENTARZ

 1. Detektyw Historii TV Imperium tłumaczy – odkopany murek ceglany może mieć pochodzenie dwojakie :
  – od dawnej zabudowy mieszkalnej ul Bahnhofstrasse ( dzisiesza Dworcowa) – kiedyś, nawet na początku XX wieku ulice nie były tak szerokie jak dziś.a zabudowa sięgała dalej w głąb ulic niż dziś. Odkopany murek może być pozostałością fundamentów budynków . Zdjęcia w galerii .
  https://goo.gl/photos/7g9oXJkyfwnVHRDF8
  – w tym mniej więcej miejscu istniało od roku 1924 kino „Schauburg” na 1300 osób. Elewacja frontowa to 65 metrów marmuru od strony dzisiejszej ul M Strzody przy wysokości budynku 12m. Kino zburzyła bomba w 1944 roku. Jak się to stało?
  Chłopaki z 15 Floty Powietrznej Stanów Zjednoczonych wracali po kolejnej akcji w 1944roku z nalotów na Blachownię Śląską ( Blechhammer) gdzie produkowano syntetyczną benzynę dla niemieckiej armii. Lecieli jak zawsze na wys. 6 km kierując się do Włoch gdzie mieli swoje bazy.
  Niektóre z setek bombowców miały awarię luków bombowych ( to się przecież zdarza) i bomby po kilku próbach ich pozbycia się spadały gdziekolwiek na ich trasie. Piloci musieli się pozbyć bomb bo nie mogli lądować z takim ładunkiem – groziło to katastrofą bombowca na pasie lądowania . Pech chciał że kilka bomb spadło na Gleiwitz, w tym jedna na kino Schauburg. No i to tyle . Kino rozebrano w latach 50-tych a w wolnej parceli zbudowano tzw „nowe delikatesy” i dalsze parterowe budynki w stronę ul. Zwycięstwa.
  A murek fundamentów został sobie pod chodnikiem i teraz go odkopano.
  Szkoda że nie kopią na środku ulicy – wtedy zobaczylibyśmy jak wygląda po 100 latach pracy ceglany owalny podziemny kanał Ostropki płynącej od roku ok. 1910 pod ul Dworcową.

  Pozdrawiam miłośników historii prosząc o ewentualne sprostowania =M======================

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę zatwierdź swój komentarz!
Podaj swoje imię i nazwisko