DETEKTYW HISTORII: OBOZY CZ.IV

12 KOMENTARZE

 1. To nie jest takie proste po poznaniu historii obozowych ostatniego wieku. Nie wszystko da się opowiedzieć, dużo więcej pozostaje we mnie, w środku. Coraz bardziej jestem przeświadczony że losy ludzkości, płacz matek i dzieci, śmierć dziadków i ojców, w dziwny sposób zalezą od kilku tylko osób. Jak to możliwe? Nawet ten Najwyższy tego nie wie chyba, skoro nie interweniuje.
  =M===================

  • Niestety to nie takie proste z tym Najwyższym. Ludzkie umysły są ograniczone, jesteśmy jako ludzie źli, pazerni i mściwi. Jak dojdą do tego kompleksy, to mamy potem płacz tych matek, itd o których Pan wspomniał.
   Tematyka świetna i jak zwykle bardzo dobry kolejny film

 2. Jeszcze o lagrach kere oficjalnie som traktowane we geszichcie pod mianami KZ Gleiwitz Öhringen i Gleiwitz-Herzberg Lager III

  KZ Gleiwitz Öhringen to oboz kery chocioz egzystowou krotko to jednak je obozym szczegolnym jak idzie o geszichta (historia). Bou to piyrszy oboz nalezoncy do KZ Auschwitz kery powstou jako podoboz KZ Auschwitz we inkszym miejscu . Powstou on we Sos’nicy 10.07.1940 roku. Bouo w nim 30 Polokow jako polityczne wiynznie. Te wiynznie robiyli miyjwiyncyj 3-4 tydnie przi demontazu bouego obozu dlo polskich jen’cow wojynnych. Przi tym dymontowany drut kolczasty uzyty zostou potym do ogrodzania KZ Auschwitz, kery jeszcze dalyj w tym czasie powstowou. Kapo bou tam kryminalista o mianie Gallas, kery miou numer obozowy 10. Wiynznie te nazod wysuane byli do obozu macierzystego na poczontku augusta 1940.

  Gleiwitz-Herzberg Lager III otwrty zostou 22.04.1944 roku a ewakuowany ostou sie 22.01.1945 czsns’ciowo do KZ Buchynwald’u a czyns’ciowo do podobozu we Blechhammer czyli Blachowni. Wiymy ize 17.01.1945 bouo w nim 444 wiynzniow. Byli to wszysko chopy kere musieli robic’ przi lazarecie od SS, przi administracji inzynieri wojskowyj (zarzondzie budow militarnych), we Hermann-Göring-Werke, we Firmie König, we fabryce amunicji, we firmie „Pfitzner und Kamper”. Musieli robic’ roboty zwionzane ze kazernami (przebudowa itp), roboty transportowe przi banhofie no i przi repqraturach i przerobkach pojazdow Wehrmacht’u.

  • Rozmawialiśmy już o tym obozie i braku informacjo o jego lokalizacji w Gleiwitz. Możliwe że łatwiej będzie coś poszukać po identyfikacji wspomnianych wyżej zakładach pracy ” Hermann-Göring-Werke, we Firmie König, we fabryce amunicji, we firmie „Pfitzner und Kamper”

   =========M===========

   • Widza ze musza tukej wiyncyj szkryfnonc’ – te niyznane Panu firmy to bouy firmy kere produkowauy amunicja, a „Herman-Göring-Werke” to chodzi o przedsiymbiorstwo rzeszy, kerego np pododziau zwionzany ze kopalniami miou np siedziba we Glywicach przi Oberwallstr. 28. Sam ale najprawdopodobniyj bydzie chodzic’ tysz o jakes’ przedsiymbiorstwo zwionzane ze produkcjom na potrzeby militarne w ramach tyj tzw grupy zakuadow rzeszy w skrocie mianowanych „Herman Göring” zakuady – takich bouo sam w naszyj okolicy wiyncyj. Rozumia ize pyto sie Pan o te firmy, bo chce Pan powiedziec’ ize tyn lager musiou byc’ kole nich. Wedog mie niykoniecznie (chociosz myjglich to je), bo niych Pan do obacht na fakt ize np firm „Pfitzner u. Kemper” niy ino produkcjom sie zajmowaua, ale jak wiymy u niyj wiynznie robiyli i przi robotach zwionzanych z transportym i przeuadunkym. Jak Pan wiy dopiyro sznupia za dalszymi datami ze tym lagrym zwionzanymi, ale narazie niy wykluczom niczego i za kozdo wskazowka byda wdziynczny, bo to moguo byc’ w coukyj naszyj okolicy o keryj Pan rozprawio we Pana filmach.

    ps

    Przi okazji inkszy ciekawy temat wogole niyznany historykom:

    We Knurowie, kaj tysz wiela zwionzkow ze militarnymi rzeczami bouo w tym czasie – sekfyncje we filmie, kery wprowdzie odbiego pozornie od tematu, ale mozno dlo zaawansowanych „detektywow historii” przi tych „suchych” dysputach bydzie prawdziwom ciekawostkom (cwiczynia i szkolynia obchodzynia ze gazami bojowymi i gazmaskom przi knurowskim ratuszu) — jeszcze je wiela ciekawych rzeczy do odkrycia i tak niych bydzie te moje wszkryfniyncie sam traktowane …

    http://www.archiv-akh.de/filme/591#1

    prosza kuknonc’ na sekfyncje od czasu 10.08.13 do 10.12.49

  • Dzień dobry!

   W sprawie obozu w Sośnicy, moja Oma, rdzenna Sośniczanka, rocznik 1908, opowiadała, że mieścił się on w widłach kolei (gdzieś przy ul, Knurowskiej), prawdopodobnie w miejscu zjazdu do dzisiejszej bazy kontenerowej PKP (pomiędzy wiaduktami), lub po lewej stronie, na skarpie. Oma mówiła mi (a mieszkała niedaleko, w miejscu, gdzie dziś stoi osiedle Bema), że był to obóz jeniecki, który Niemcy specjalnie ulokowali w tym miejscu, aby ochronić przed nalotami cały węzeł kolejowy, ówcześnie niezwykle rozbudowany, a trzeba pamiętać, że owe wiadukty nad Knurowską i położone obok w stronę centrum 4 mosty stalowe były dla tego węzła newralgiczne. Zatem tenże obóz miał być swoistą „żywą tarczą”.
   Dzięki cyklowi pana Mariana, przypomniało mi się to wszystko, gdy w dniu 1 listopada szedłem tamtędy na cmentarz, właśnie tej Omie poświecić.

   Pozdrawiam serdecznie
   Stefan Szymura

  • P.S. Słuchałem tych opowieści jako bajtel ponad 40 lat temu i rozpalały one moją wyobraźnię, gdy chodziłem z Omą na cmentarz, który w Sośnicy jest, jak wszyscy wiedzą, na dalekim wycugu, a jeśli nie chce się skakać przez szyny „na skróty”, trzeba właśnie iść dookoła. Ale już wtedy, choć rozglądałem się pilnie w poszukiwaniu pozostałych śladów, już nic nie widziałem.

 3. Mogę się jedynie domyśląc że podana przez pana Irka nazwa lagru Gleiwitz-Herzberg Lager III ma związek ze słowem Herzberg. I tu jest pewien problem i niezgodność domniemywań. Otóż wg netu Herzberg to dwa miasta w Niemczech
  = https://pl.wikipedia.org/wiki/Herzberg_am_Harz
  = https://pl.wikipedia.org/wiki/Herzberg_(Elster)
  Przypuszczam że w obozie o którym Pan mówi znaleźli się w r 1945 Niemcy wyrzuceni ze swoich domów w Gleiwitz i okolicy, czekający na transport w stronę Niemiec właśnie do Herzbergu. Panu będzie łatwiej sprawdzić ten trop i zbadać czy faktycznie w miastach tych w latach 45-46 znaleźli się przybysze z Gleiwitz.
  Wtedy będzie jasne że Gleiwitz-Herzberg Lager III to obóz przy ul Robotniczej ( Kalidestr.). Tylko w tym miejscu bowiem gromadzono dotychczasowych mieszkańców Gleiwitz przed drogą na Zachód.
  Proszę jeszcze o jakieś źródło podające taką nazwę lagru – Gleiwitz-Herzberg Lager III

  =M=================

  • Temat obozów hitlerowskich w Gliwicach to spora dawka wiedzy której nie ma ” w linkach” . To materiały głównie książkowe, ich poznanie polega na odwiedzaniu bibliotek. Bardziej dociekliwi muszą pogrzebać w zasobach archiwów, także tych wirtualnych. To studiuje się latami. Przykro mi że nie pomogę w przekazaniu zestawu „linków” ułatwiających poznanie tragedii obozów.
   =M===================

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę zatwierdź swój komentarz!
Podaj swoje imię i nazwisko