DETEKTYW HISTORII: Muzeum odlewnictwa

5 KOMENTARZE

 1. Piyknie witom

  Wiela sam godki bouo o glywickyj hucie, o keryj wprowdzie juz wiela sie godo od lot, ale tak naprowdy to je wiela za mauo co sie suyszy. Kto dzisiej wiy jake rudy bouy sam przerobiane?
  To je tysz wazne, bo juz mauokery wiy ize bouy to rudy sos’nicowicke, bytomske i tarnogorske, a ku tymu i inksze bouy dokupowywane – bo tych bouo blank wartko za mauo jak na potrzeby naszyj glywickyj huty.
  Jak ktos’ juzas’ to przeczyto to se pomys’li „Jak to przeca aze tela tych hut jeszcze w tamtych czasach niy bouo …?”
  I tu juz edukacja dzsiejszych szkou wysiado totalnie, bo …

  … kto pamiynto dzisiej, ize we XIX wieku, we okryngu rzondowym opolskim bouy setki wszyskich zakuadow hutniczych. We samym okryngu glywicko-toszeckim bouo poradziesiont zakuadow hutniczych (np te we Pyskowicach, Rzeczycach, abo Bycinie).
  A jak sie powiy ize juz we roku1365 bouy na tych naszych ziymiach tzw „Luppenfeuer”, to mauokery wiy o co sie sam rozuazi … .

  Ciekawe by bouo o tyj downiejszyj konsek geszichcie trocha sie dowiedziec’, bo to z ostatnich poru dekad tysz je ciekawe, ale to se kozdy som wysznupie dos’ gibko. To ale ze we okryngu rzondowym opolskim np we rpku 1847 bouo naliczone juz aze 78 rozomaitych samych ino srogich piecow (wielkich piecow) to je fakt kery godo o potyndze kero Wiyrchny S’lonsk zawdziynczo i rozwojowi hutnictwa we naszych Glywicach.
  Wielke piece bouy juz we roku 1718, ale we Oberschlesien do roku 1777 produkcja zelaza miaua bardzo zuo renoma – tak zuo ze do reszty Prus bouo zabronione te nasze zelazo posyuac’. Ja, glywicki rok 1794 to bou przeuom.
  Ludzie suyszom dzisiej cos’ o glywickim „piyrszym” wielkim piecu, a wiynkszos’c’ niymo zielonego pojyncia we jakim synsie bou on mianowany „piyrszym”. Niystety tako je prowda … .

  Ktos’ mi powiy ze sie myla. OK, to jo sie tego kogos’ pytom, a kaj np wele Glywic miou swoja huta jedyn ze rodu von Welczek ?
  To som wszysko ajnfachowe pytania, na kere kedys’ (przedwojynne Glywice) pryndzyj sie znoduo we glywickim muzeum odpowiedz jak dzisiej. Bezto czimia kciuki za rozwoj tego tematu w glywickim muzeum.

  Dzisiej tysz bezto sam spomna juzas’ mozno ino jedna geszichta jeszcze, geszichta kero siyngo do czasow jak jeszcze naszyj glywickyj huty niy bouo a zelazo ze Glywic bouo w pewnym synsie jednak znane we coukyj okolicy i konsek dalyj tysz. Kuknijcie prosza sam:

  http://schlesien.nwgw.de/38x5x0.xhtml

 2. Super odcinek, Panie Marianie ciekawie Pan podchodzi do zagadnień z drążeniem tematyki. Bardzo duży pozytyw. I jak zwykle prosimy więcej!

 3. Bardzo udany odcinek! Jeszcze tylko korekta podanych informacji: Oddział odlewnictwa Artystycznego na terenie GZUT powstał w 1991 r., zatem istniał w tym miejscu nie 9 lat, lecz 19 lat. Otwarcie muzeum odlewów jako filii Muzeum w Gliwicach we współpracy z czynnym zakładem GZUT zostało docenione i uhonorowane dyplomem Ministra Kultury i Sztuki oraz nagrodą I stopnia w ogólnopolskim konkursie na „Najciekawsze Wydarzenie Muzealne 1991 roku”, czyli na długo przed nagrodą o której wspomniano w odcinku.

  • Przepraszam najmocniej – to ja pokręciłem coś. Wychodzi na to że źle policzyłem. Jeszcze raz przepraszam najmocniej
   A do Gleiwitzera49 – na moście na Dworcowej o którym tak fachowo pisałeś, leją właśnie beton na płytę główną. Jednym ciągiem to musi być zrobione?
   Jutro na fejsbuku parę zdjęć pokażę. https://www.facebook.com/TelewizjaImperium/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę zatwierdź swój komentarz!
Podaj swoje imię i nazwisko