DETEKTYW HISTORII: Drewniany Kościół przy ul.Kozielskiej

17 KOMENTARZE

 1. Kiedy ktoś w końcu zabierze tego proboszcza…..czy już jest głośno o rezygnacji kolejnych klas SP nr 1 w Gliwicach z uroczystości I Komunii w tej parafii z uwagi na zachowanie nowego proboszcza Błaszczoka, który zabronił udziału w uroczystości uczniom klas SP nr 1 , którzy nie zamieszkują na terenie parafii? Ten ksiądz NIE NADAJE się na PROBOSZCZA! Dzieli ludzi, a nie łączy i zniechęca ludzi do Kościoła! Pycha i arogancja! Ludzie o zgrozo zaczynają wybierać REDEMPTORYSTÓW, zamiast tej za czasów ks. Waldemara Niemczyk i ks. Jacka Rauhuta wspaniałej parafii.

  • Film o kościele , a nie o proboszczu 😉 jeśli ktoś nie wie co się dokładnie dzieje niech zamknie swą piękną buzię i komentarze zachowa dla siebie. Obecnie rodzice są gorsi od dzieci a każdy w swojej parafii powinien do Komunii przystępować. Kościól ma swój urok , ks. Marian bardzo dobrze sobie radzi w roli proboszcza a jeśli coś komuś nie pasuje droga wolna inne parafie dookoła są 🙂

  • Drogi Zasmucony! Mam wiadomość, która Cię jeszcze bardziej zasmuci. Kościół ma strukturę terytorialną. Parafie to wspólnoty wiernych z danego terenu, które gromadzą się w swoich kościołach parafialnych aby w nich uczestniczyć w życiu sakramentalnym. Po chłopsku: do pierwszej komunii nie chodzi się „klasami” do kościoła, na terenie którego jest szkoła, tylko do własnego kościoła parafialnego. A jak się nie chodzi w ogóle do kościoła, to nie idzie się też do pierwszej komunii.

 2. Piyknie opedziane wszysko przez obu „Detektywow” i tego s’wiyckego i tego duchownego. Ale chyba cos’ sie niyzmies’ciouo nawet w tych trzech odcinkach. Na mys’li mom sam pokozanie miejsca kaj przeleciou tyn pocisk polski ze czasow „wojny domowyj”. Pocisk tyn przeleciou przez kos’ciou potym i krepnou we belkowniu wierzy. Panie Marianie rozumia ze niystykuo Panu na to czasu ? Szkoda bo na zicher boua by to ciekawostka dlo zwiedzajoncych tyn kos’ciouek … .

   • Tukej pocza by wyjasnic’ przi okazji pewno niys’cisuos’c’ kero durch i durch roztomaite autory, a nawet historyki, powtarzajom durch w kouko jedyn za drugim. Chodzi o to ze swojego czasu na pamiontka faktycznie pozostawiony zostou otwor a niy pocisk. Jo tysz kedys’ douech sie ogupiec’ tym wiadomos’ciom o pocisku armatnim, ale faktym je ze pocisk „krepierte” (po s’lonsku sie godo krepnou) we obelkowaniu wierzy. Pisouec juz sam niydowno ze to niy bou pocisk armatni, jak jak by se to wiynkszos’c’ chciaua widziec’, ino mynszy pocisk artyleryjski. Dziura po nim to bouo ino pora cyntymetrow i slady kaj boua som do dzisiej zauwazalne. Wytuplikowouech to Panu Marianowi kaj to mo szukac’ i je zech zicher ze znod te miejsce. Jak idzie o tyn wyraz „krepierte” to we orginalnym tekscie kery to opisuje w tamtych czasach uzywany bou w synsie tskim jk podajom to tuplikorze niymiecke czyli miyjwiyncyj tela co rozsadziou sie /wybuch, rozleciou sie) we obelkowaniu drzewianym wiezy. Wprowdzie my S’lonzoki uzywomy przewaznie okres’lynia „krepnou” (kere pochodzi od tego wyrazu „krepierte”) w konsek inkszym synsie i dzisiej, ale to juz je blank inkszo geszichta … . Te walki w czasie kerych tyn pocisk przeleciou przez tyn „wyndrujoncy kos’ciuek” majom jeszcze inkszy aspekt zwionzany ze Glywicami = tam brou udziau jedyn z tzw pancernych pociongow kery w okresie tzw „postan’ insurgynckich” (wojny domowyj) bywou i na glajzach (szynach) wele Glywic. To bouy jedne z najwiyncyj zaciekuych walk w tamtym czasie we Wiyrchnym S’lonsku. Jak by we belkach wiezy faktycznie cos’ miauo sie ostoc’ to najwyzyj jakes’ oduamki po wybuchu pocisku – inaczyj raczyj byc’ niy moguo i orginalne teksty raczyj tak kozom (wedug mie) ta sprawa tuplikowac’.

 3. Sprawa rzymskich galotow.

  Szanowny Panie Marianie. Rzymiany znali galoty – boua to forma galot kero historyki znajom pod mianym Braccae (inaczyj tysz Braccae) abo po grecku ἀναξυρίδες / anaxyrides.
  Bouo ich nawet pora rodzajow, bouy weuniane i tysz ale ciynksze/leksze. Te ciynsze nosiyli i chopy i kobiyty. Zresztom niy ino Rzymiany je nosiyli bo i inksze narody tysz we roztomaitych konsek wersjach – przikuadym niych bydom choby te od Sarmatow … .
  Na tym obrazie tyn wojok rzymski mo take Braccae oblyczone.

  Miyjwiyncyj tak one wyglondauy jak te na tym obrozku, ale bouy i dugsze:

  https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/dc/5a/d0/dc5ad014a35d993ba32437439ac3cb93.jpg

 4. Z uwagi na braku czasu antenowego wiele tematów musieliśmy po prostu obciąć. Z żalem to piszę ale taka jest prawda.
  – Spodnie na obrazie – dzięki za uwagi ale dalej twierdzę że pokazane na stacji X „pumpy” nie są z tamtej epoki. Zresztą – wiele innych dziwnych rzeczy namalował artysta na stacjach Drogi Krzyżowej. Dokładnie pokazuję te dziwności na faceboku TV Imperium , gdzie zapraszam wszystkich miłośników historii https://www.facebook.com/TelewizjaImperium/
  – ślady po pocisku – tego też nie pokazałem. Liczę jednak na Pana Józefa – kościelnego, który zapewne wszystko pokaże jak się tam Państwo pojawicie przed mszą jako turyści. Łatwo go teraz poznacie, na pewno z chęcią opowie i pokaże co i jak było.
  – na wspomnianym faceboku https://www.facebook.com/TelewizjaImperium/ jest też zagadka dla znawców historii religii – więc zapraszam tam do tablicy.
  =M========================

 5. Wspomniany w tym filmie je tysz niytuzinkowy S’lonzok kerymu bouo Johannes Gajda (Jan Gajda). Na poczontek polecom zainteresowanym obejzec’ se odniego obraz kery znondziecie sam:

  http://zory.naszemiasto.pl/artykul/zdjecia/kapliczka-w-rowniu-bedzie-otwarta-w-piatek-15-sierpnia,2386909,artgal,10210281,t,id,tm,zid.html

  A potym szukanie s’ladow tego chopa to juz dlo kozdego detektywa historii czysty szpas, bo …

  … J.Gajda miyszkou wprowdzie praje 50 lot we Zorach, ale pochodziou ze Ciasnyj kole Lublin’ca. Szkolou sie we Breslau alee i praktykowou soje nauki po coukym Wiyrchnym S’lonsku. Bou niy ino malyrzym kos’cielnym ale malowou i obrazy sztalugowe, zarabiou na zycie tysz jako fotograf, no i pisou wiersze. Odniego dzieua som we wielu kos’ciouach i kaplicach rozsione po coukim wiyrchnym S’lonsku. Polecom np koronowanie Matki Boskyj ze kos’cioua we Lubecku. Inksze miejscowos’ci (jak ta ze linku) we kerych som pamiontki z podle odniego pyndzla to np Jankowice Rybnicke, Zory, Szeroka, Pszow, Rybnik abo napomkniynte juz Lubecko i Rawien’.
  J. Gajda bou tysz rzez’biarzym – tukej polecom odwiedzic’ Bierun’ Stary i mozno jakis’ detektyw historii bydzie sie radowou odnaleziynim tam jego dzieua kere tam je schowane i czeko ino juzas’ na odkrycie po roz tam kerys’ … . Tyn znany artysta umar we roku 1911 i pochowany ostou sie we Zorach. Niystety odniego grob dzisiej juz je chyba niy do odnaleziynia. Szkoda bo starou sie zauozyc’ jako S’lonzok tzw Liga S’lonsko i okres’lou sie tak jak wielu z nos z narodowos’ci S’lonzokym. Opowiadou sie za s’lonskim narodym i opowiadou sie za ukonstytuowaniym tego narodu. Odniego uczniym, jak idzie o malowanie i rysunek bou np znany Polokom Damrot. Gajda zakuodou i kluby kulturalne (prowadziou odczyty i recytowou swoja tworczos’c’ literacko) i czytelnie/biblotyki, ale i zauozou tzw Chuopsko Kasa Pozyczkowo. Raduja sie ze we moich Glywicach momy tako po niym pamiontka skryto od dziesiyncioleci w tym starym s’lonskim kos’ciouku.

  O inkszym malyrzu, kery jak spomniou Pan Marian tworzou i we inkszych kos’ciouach Glywic, poopowiadom przi inkszych sposobnos’ciach. Sam ino dodom ze to on Karl Platzek odnowiou we roku 1926 te najstarsze bo conajmiyj XV wieczne malowidua na czynsciach drzewianych tego naszego „wyndrujoncego kos’ciouka”.

  • Przepraszam szanownego Pana ale mówi się wśród kulturalnych Polaków ” piździ jak w kieleckiem”, a znaczy to tyle co „wieje jak w kieleckiem”. Chyba szanowny Pan jednak nie to chciał powiedzieć.

   Z wyrazami szacunku

   Erudyta Nowogliwicki

   • Aleście Państwo skręcili z tematu. To aż nie wypada, bo ja nie o proboszczach zrobiłem materiał tylko o budowli kościelnej, zabytkach i dawnych artystach. I chyba zemdleję jak ktoś mi powie że ten kościółek jest w GLIWICKIEM (!). Uważam że ta odmiana trąci trochę wiochą i gomułkowszczyzną lat 60-tych. Mimo słownikowej poprawności.
    =M===========================

 6. Ale ks Jacka Rauchuta baardzo brakuje..jak mozna Go bylo od nas zabrac???był CUDOWNY..parafia nie miala takiego ks odkad istnieje..Ksieze Jacku tutaj byl Ks.na wlasciwym miejscu..Niech Biskup da Ci szansę wykazania sie w innej parafii..Jestes wspanialym kaplanem, życzliwym i bardzoo ludzkim czlowiekiem..ogromna strata dla Wnmp..😞

 7. …i jeszcze niech zrobi porzadek z mamusiami ktore leca z dzieciakiem odbebnic msze jak na jakies zajecia dodatkowe(bo trzeba karteczke podpisac)a po IKomunii sladu w kosciele nie ma-zreszta kto chodzi ten wie)..niech Proboszcz zrobi czystkę..lepiej miec 5 osob ktore wiedza po co przyszly niz caly kosciol plotkar…

 8. Chyba wszyscy zapomnieli o początkach i powstawaniu parafii Wniebowzięcia NMP! O ks. Waldemarze, budowniczym (przenosił i skrupulatnie dozorował budowę kościoła, obecnie jest proboszczem w największym kościele w Gliwicach – w św. Bartłomieju) tym, który tworzył od podstaw parafię oraz o ks. Sebastianie, który mu w tym pomagał. Kto pamięta kazania z tamtych czasów, kto pamięta jeszcze o pani Zosi – od kwiatów i dekoracji. Parafianie PAMIĘTAJĄ!!! Teraz cóż, trochę nam się zmieniło. Życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę zatwierdź swój komentarz!
Podaj swoje imię i nazwisko