Bóg, Honor, Ojczyzna

3 KOMENTARZE

 1. Chyba cos’ je tu jest niy tak. Przepraszom ale musza sie to zapytac’ „kerzy cichociymni z tyj tablicy, oprocz Edwarda Andrzeja Kiwer’a, pochodziyli ze Glywic?” Wedug mie to jakes’ niyporozumiynie.

 2. Przepraszam że wtrącam się do cudzego tematu, ale sprawa jest historyczna stąd moja tu obecność. Prawdopodobnie ksiądz się przejęzyczył ( bo w zasadzie nie jest specem od historii tylko spraw nieba) powinien użyć zwrotu że ” niektórzy cichociemni mieli styczność, kontakt z Gliwicami w swoim powojennym życiu prywatnym”. Oprócz Kiwera który faktycznie u nas się urodził. I tu każdemu kto chce zgłębić temat polecam po prostu Wikipedię – tam po wpisaniu nazwiska „cichociemnego” ukaże się jego biogram.
  Tym którym się nie chce – podrzucam poniższe konkretne informacje do poczytania: Porzucam też zagadkę – czemu ci ludzie noszą przydomek CICHOCIEMNY?
  – Edward Andrzej Kiwer pseud.: „Biegaj”, „Chwyt”, „Edward” – (ur. 24 września 1919 w Gliwicach, zm. 25 października 1987 w Łączniku)
  – Bolesław Jan Polończyk ps. „Kryształ” – 6 lutego 1946 roku, Bolesław przystąpił do pracy na Śląsku w kopalniach w Rybniku (potem pracował w kopalniach w Gliwicach i Łaziskach Średnich).
  – Leszek Medard Ignacy Ratajski vel Leszek Partyka vel Lech Michalik vel Lech Leszczyński, po wojnie: Leszek Leszczyński pseud.: „Żal”, – Pracował w starostwie w Chodzieży i w Zielonej Górze jako radca prawny do 1957 roku. W następnym roku przeniósł się do Gliwic.
  – Aleksander Jan Michał Tarnawski ps. „Upłaz” i „Wierch” – W 1945 roku otrzymał pracę w Polskim Radiu w Warszawie. Później pracował jako:
  • laborant w kopalni węgla kamiennego Walenty Wawel w Rudzie Śląskiej (1945–1947)
  • młodszy asystent, a później starszy asystent w katedrze Chemii Fizycznej Politechniki Śląskiej (1948–1961)
  • adiunkt w Instytucie Metali Nieżelaznych (1961–1963)
  • starszy inżynier laboratoryjny (od 1964 – kierownik w Zakładzie Pigmentów) w Instytucie Przemysłu Tworzyw i Farb w Gliwicach (1963–1990)
  • starszy specjalista tamże w wymiarze pół etatu (od przejścia na emeryturę w 1990 roku do końca 1994 roku).
  W okresie 1947–1949 studiował na Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej. Studia te ukończył z tytułem magistra inżyniera chemika.
  Aleksander Tarnawski mieszka w Gliwicach. W dniu 7 września 2014 roku, w wieku 93 lat, wykonał w tandemie spadochronowym kolejny skok spadochronowy z żołnierzami jednostki GROM. Obecnie jest honorowym kombatantem Jednostki Wojskowej GROM, która dziedziczy tradycje i obyczaje cichociemnych.
  – Bogusław Ryszard Wolniak vel Bolesław Wnuk pseud.: „Mięta”, „Powoli” – W 1952 roku podjął pracę w Przedsiębiorstwie Państwowym Chłodnie Kominowe w Gliwicach, początkowo jako kalkulator kosztorysowy, później awansując na stanowisko specjalisty kosztorysów. W 1972 roku przeszedł na emeryturę.
  – Antoni Marian Piotr Żychiewicz vel Rudolf Hobler vel Piotr Płoński vel Piotr Uzdecki vel Edmund Zaleski pseud.: „Listek”, „Przerwa”, „Puszczyk” – Od 1953 roku pracował jako kierownik Laboratorium Badawczego Zakładu Budowy Naukowej Aparatury Elektronicznej, a od 1955 roku jako kierownik oddziałów produkcyjnych w Gliwicach i Katowicach Zjednoczonych Zespołów Gospodarczych „Inco”. W latach 1959–1961 był zatrudniony w Głównym Instytucie Górnictwa jako asystent, a później starszy asystent. W 1961 roku pracował jako konstruktor i później główny konstruktor w Hutniczym Przedsiebiorstwie Pomiarowym. W tymże roku zmienił pracę i zatrudnił się jako kierownik wydziału w Zakładzie Doświadczalnym Hutnictwa Żelaza i Stali Politechniki Śląskiej, a od 1971 roku jako pracownik kontroli jakości i później kierownik Zakładu Doświadczalnego Elektroniki i Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Śląskiej. Odszedł na emeryturę w 1979 roku.

  =M==========================

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę zatwierdź swój komentarz!
Podaj swoje imię i nazwisko