DETEKTYW HISTORII: Radzieckie cmentarze wojenne

16 KOMENTARZE

 1. Wiela tu komantowac’ sie niynolezy, mozno ino tela ze nipoczebne napisy som oprocz tycz kere upamiyntniajom ino ludzi na pamiontka dlo odnich familii. Interpretacja tego czyja to boua wolnos’c’ a czyjo niy je na kozdym fridhofie moim zdaniym niypoczebno – chyba ze wyraznie se zmaruy przedtym winszowou cos’ specjalnego stoc’ na odniego grobie. Piyrwotnie na tym fridhofie bouy i krojce i pouksiynzcye muzouman’ske – szkoda ze je zamiyniyli na zniynawidzone ino komunistyczne gwiazdy… .

  Niyzrozumiouech chyba dobrze tysz wypowiedzi Pana Dr. May-Majewskego jak idzie o tego patiarchy ruskego (prawosuawnego). Jo pamiyntom ze natrefiouech we Glywicach w tamtym czasie na tego Popa, i szczerze godajonc bou on dlo mie za mody jak na urzond patriarchy – ale mozno czegos’ niywia … (?)
  Boua to sylwetka odwiedzajonco Glywice kero na zicher wiela ludzi zapamiyntauo, bo niy czynsto widzi sie obleczonego po duchownymu ruskego Popa na ulicach Glywic. Maszerowou on wtedy pewnym szybkim krokym modego chopa, razym ze osobami towarzyszoncymi, przez nasze miasto i ciekawie obserwowany bou przez kozdego obracajoncego sie za nim przechodnia.

  Film ciekawy, uczy przedewszyskim tolerancji i szacunku.

 2. ps

  Przepraszom Pana prezeza Dr. May-Majewskiego = juz zrozumiouech odniego suowa, kere godajom ze patiarcha przisuou sam kogos’ w jego imiyniu. Niyzrozumiouech Pana poczontkowo bo godo pan inkszym akcyntym niz jo je przizwyczajony, a oprocz tego juz kilkadziesiont lot niy miyszkom na staue we S’lonku we granocach Polski. Przi okazji mom ale inksze zapytanie. Cz moga prosic’ o miano (nazwisko) tego artysty kery stworzou tyn biouy krojc?

  Dzioynkuja

  Irek Czaja

 3. Wyrazy szacunku Panie Marianie. Moje uznanie budzi szczególnie kultura Prowadzącego w stosunku do Podmiotu tego programu. Dziś bardzo często spotykamy się z reakcjami wywołującymi zażenowanie a może nawet zwykły wstyd. Miarą kultury społeczeństw, miarą ich cywilizacji jest miedzy innymi ich stosunek do cmentarzy wojennych i to bez względu na barwę i narodową przynależność. Ten stosunek lokalnych społeczeństw wynika, czy tez powinien wynikać nie tylko z międzynarodowych zobowiązań ale przede wszystkim z tolerancji, szacunku i tej własnie kultury. Myślę, że Pana program wpisuje się w ten europejski trend, europejski trend szacunku dla innych narodów. Życzę Panu jeszcze wielu pożytecznych i udanych programów.

  • No ja, niystety zycie niy je take ajnfachowe jak nasze pobozne zyczynia. Dowiedziouech sie juz kto je autorym tego pomnika – nawiasym godajonc podobno boua to ostatnio odniego robota. Czuowiek tyn, od kerego prace niystety som bardzo czynsto wspominane w powionzaniu ze aktami dewastacji, to Wiaczesław Kłykow. Odniego pomniki som abo kontrowersyjne dlo niykerych jak np pomnik S’wietosuawa we Bieugogrodzie, abo som czynsto dewastowane. Warto sam dopedziec’ ze i te groby na naszym „ruskim fridhofie” tysz bouy dewastowane i niyfajne napisy na tym fridhofie juz tysz miauy miejsce. Zresztom sprawa dewastacji fridhofow we Glywicach po 45ym roku to gan’ba dlo tego miasta, bo take rzeczy miauy miejsce i na niymieckich grobach i na zydowskich. To tysz czeba chyba jednak przi tyj okazji sam pedziec’. Abo ?

   • Przyznam się że liczyłem na pozyskanie wiedzy o symbolice prawosławnej umieszczonej na krzyżu. Jest tam sporo różnych znaków, słów, liczb i postaci. Nie wszystko jest zrozumiałe dla współczesnego gliwiczanina. Gdyby ktoś znający się na prawosławnej wierze mógłby mnie oświecić byłbym wdzięczny. Zapraszam do naszego programu.
    =M===================

   • Panie Marianie, tam liczb raczyj niyma to som skrocone symbole napisow. Niych Pan se wszkrywnie we Google hasuo „napisy na ikonie” i duzo Pan juz znondzie ze tych „symboli” i „numerow” .
    Jak Pan czegos’ niy znondzie abo niy zrozumi tp prosza sam dac’ znac’ a postarom sie w miara mozliwego pomoc.
    To robota podstawowo dlo Detektywa 😉

   • Ma Pan świętą rację, ale należy wierzyć, że jednak coś się zmieni na lepsze w tej materii i że młode pokolenie dorośnie do bycia Europejczykiem. Wiem, że teraz coś niedobrego się dzieje, że jakieś demony znów się odzywają ale wierzę, że to tylko przejściowe jest. Wierzę, bo nie mam innego wyboru, bo chciałbym „resztę swoich dni” dożyc w normalnym kraju i mimo wszystko nie chciałbym go na starość opuszczać. Dlatego też z takim uznaniem mówię o tej robocie Pana Mariana i za to ją cenię.

   • Rozumia to, ale jeszcze jedna rzecz musza pedziec’. Szkryfnou Pan o modym pokolyniu – mie sie zdo ze to ino ta czyns’c’ tego modego pokolynia mo Pan na mys’li kero nauczono zotaua tak w doma niynawis’ci od swoich fatrow. Jo widza ze czyns’c’ „starych” niy poradzi wyzbyc’ sie niynawis’ci i niy poradzi se samymu dac’ rady ze swojom geszichtom = to te ludzie durch moncom i juzas’ moncom, niystety. Mode od kogos’ to przeca odpaczyli – tak ich w doma nauczyli. We TV widac’ to jak na duoni np u tzw „politykow”. Pomimo wszysko jo tysz mom nadzieja ze te „zue duchy” wkon’cu se juzas’ odpuszczom … .

  • Spora część żołnierzy radzieckich nie zginęła na miejscu. Umarli w szpitalach od odniesionych ran. A że o szpitalach wojennych w Gliwicach mało kto w ogóle wie że były – wypełnimy tę lukę edukacyjną. To smutny temat bo niby o życiu a jednak też o śmierci.
   Pytaniem bez odpowiedzi jest taka sama sytuacja w odniesieniu do żołnierzy niemieckich, ale na ten temat nie mam na razie żadnej wiedzy.
   =M========

   • Panie Marianie, jo wiym ze Pan wiy iwiela gynau szkouow „nasze” Rusy zamiyniyli nom we szpitale, i kaj wogole oprocz szkou te ruske i dziynki nim potym polske = najprzod komunistyczne, szpitale jeszcze potym bouy, ale wszysko poleku – wszysko w swoim czasie … – tysz o niymiecki8ch szpitalach cos’ sie przeca wysznuie w tym wszyskim . Abo?

    😉

  • Widzę, że Pani też śledzi dokonania Pana Mariana. Ja staram się kolegom posyłać, może Pani też to zrobić, koleżankom i kolegom, bo warto, żeby ludzie pooglądali, o czym są programy. Taka mała prośba 😉 Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę zatwierdź swój komentarz!
Podaj swoje imię i nazwisko