DETEKTYW HISTORII: Cmentarz jeńców radzieckich w Kozłowie

14 KOMENTARZE

  • No właśnie z tą lokalizacją jest kłopot, bo pomnik leży na granicy i tak jak mówi Pani z UM – pomnik nie jest gliwicki. Ja wiem że wszędzie pisze o Brzezince, ale to błąd jest niestety. Jeśli się mylę – proszę o konkrety w takim razie.
   =M==================

   • Panie Marianie juz we dokumyntach niymieckich i potym odpowiednio ruskich tyn lager bou roz mianowany pod mianym Arbeitskomando Nr. 36, a to we Brzezince (Birkenau) pod Glywicami a to we Lindenhein (czyli Kozlow pod Glywicami). Dodatkowo trzeba pedziec’ ze najprzod bou sam tysz inkszy lager – lager robot przimusowych dlo Zydow (ale ino dlo chopow i niy dlo kobiyt). Pod zarzondym organizacji „OT” czyli tzw „Organizacji Todt” np wiym ze bou tyn lager na zicher od roku otwarcia 1941 do roku zawarcia 1942 … .
    Trocha o tym juz zech spominou przi okazji filmu o autobanie i organizacji Todt.

   • Jeśli pomnik nie jest Gliwicki, to dlaczego leży w granicach miasta? Wystarczy popatrzeć na pierwszy lepszy plan miasta aby to zobaczyć, może i las jest pod opieką Nadleśnictwa Rudziniec ale to jeszcze Gliwice.

 1. Ciekawy film i cos’ mi sie przipomniauo z tymi miejscami pochowkow przimusowych robotnikow i wiynzniow czi tysz jyn’cow – przeca i na glywickim lotnisku take cos’ bouo … . Kedys’ Panu o tym spominouech Panie Marianie.

  Co do pomagania tym „wiynzniom” = ludziom, to pamiyntom i spomniynia starych ludzi ze Laband. Mauo kto dzisiej wiy ze we Laband bouo w czasie hitlerowskim lot czterdziestych poranos’cie tysiyncy ludzi zwiezionych w sumie do roboty. Stare Labandery tysz to wiedzieli i widzieli, no i niyroz tyn ajnfachowy konsek chleba, wedog tych spomniyn’ pokryjomu tym ludziom jakos’ starali sie podowac’. To niy bouo take ajnfachowe bo to bouo karalne, ale niykedy udowauo sie to zrobic’. To niby nic wielkego, ale to tysz mauy konsek naszyj geszichty.
  We Laband niy ino po wojnie bou(y) oboz(y) i mordowane byli ludzie, w czasie wojny hitlerowcy tysz mordowali, ale mom nadzieja ze i o tym Pan cos’ spomni kedys’.

  Ale ta prawie sprawa masowych grobow powojynnych na terynie Laband to sprawa jeszcze dlo „Detektywa” do poruszynia. Po naszych interwyncjach kedys’ wkon’cu udauo nom sie doczekac’ na mauy pomnik przi kos’ciele we Laband i tym ofiarom pos’wiyncony, ale przeca dziesiontki lot te ofiary lezom dalyj we masowych „grobach” … . Niystety ino tzw „Ruske” zostali pochowani we przizwoitych mogiuach, a co z tymi resztakmi ludzkimi z czasow powojynnych … ?

  Wielke zakuady we Laband, Diecezja we Glywicach i wuadze miasta powinno stac’ wkon’cu sie tym zajonc’. Chyntnie w miara mozliwos’ci w tym kozdymu pomoga. Mys’la ze to temat na specjalne wydanie „Detektywa historii”.

  • Ten temat – na razie w małym fragmencie dziejów Łabęd, będzie ujęty w poświątecznych odcinkach Detektywa pt.” Ofiary Armii Czerwonej”
   =M=====================

   • Panie Marianie, już się nie mogę doczekać Ofiar Armii Czerwonej! Zdrowych i Spokojnych Świąt dla Pana rodziny! Proszę wypocząć, bo trzeba czasem przerwy!

  • Znom je wszyske w orginale ze dokumyntow niymiecko-ruskich. Ale dziynkuja za typ w imiyniu inkszych widzow.

   ps

   piszonc o Organisation Todt i otwarciu tego lagru we roku 1941 to moga to jeszcze skonkretyzowac’ na miesionc August (sierpiyn’).

   Pozdrowiom i czimia kciuki winszujonc dalyj ciekawych odcinkow „Detektywa historii”.
   Wiym ze rajzuje Pan i po Polsce, ale szkoda ze Pan niy koncentruje sie jeszcze trocha wiyncyj na tematach downiejszych historycznie a zwionzanych ze ziymiom glywickom, bo ta downiejszo geszichta mo jeszcze tysz wiela tajymnic – np sprawy wykopalisk archeologicznych prawie wcale sie niy pojawiajom we „Detektywie”. Mom nadzieja ze i na to Pan przidzie, bo to ciekawy temat. Tak do przikuadu stare groby, miejsca pochowkom pradawnych i stare zapomniane grodziska to tysz ciekawe wontki dlo modych i starych Glywiczokow. Abo?

 2. Piękny odcinek Panie Marianie, aż mi kapcie z nóg spadły. Chylę czoła, koledzy też, właśnie rozmawialiśmy na temat tego odcinka, majstersztyk!

 3. Piyrsze maue podsumowanie na moje prywatne potrzeby o tym lagrze we Lindenhein (aboi i niykedy Birkenau) jest take – najprzod bou to oboz pracy przimusowyj dlo chopow pochodzynia zydowskego a potym dlo jyn’cow wojynnych, w tym i wziyntych do niywoli czuonkow tzw sowieckich „batalionow pracy” kere niy bouy organizacjom scis’le militarnom. W kozdym wypadku byli to ludzie zmuszani do roboty. Tak ze wpoqwiedzi wszyskich osob kere sie ustosunkowywauy co do tego „kto bou w tym lagrze i kto moge tam w tyj mogile byc’ pochowany bouy poczyns’ci prawiduowe a po czynsci niykompletne. Na zicher je ale jeszcze duzo do zbaddania w tym temacie. Sprawwa narodowos’ci osob kere w tyj mogile mogom lezec’ to temat specjalny, bo narodowos’ci sowieckyj niyma, a jak wiymy ludziom czynsto przipisywane bouo (i dzisiej tysz jest) miyj abo wiyncyj te okres’lynie z urzyndu. Biauorusiny, Ukrain’ce, Poloki, Zydy, Niymcy, S’lonzoki i inksze to okres’lynia ogolne, a tyn sierp i muot powiniyn tam juz downo zniknonc’ tak damo jak tyn ruski tank na cokole we Glywicach, bo to ino symbole zniywolynia. Groby ludzi za to poczeba szanowac’ … .

  Dlo ciekawych szczeguow podom ze we aktach niymieckich wybranych ofiar z tego lagru wymiyniany som take przikuadowe prziczyny s’mierci jak „wycien’czynie” abo „niywydolnos’c’ serca”, co to znaczy to kozdy wiy. Take same wpisy bouy miyndzy inkszymi podawane jako prziczyna s’mierci we lagrach powojynnych tych ruskich i tych polskich, w tym i we lagrze we Laband kaj masowe groby dalyj som jeszcze tematym tabu … .

 4. Ruszyliśmy jakąś lawinę działań urzędniczych. No i dobrze. Niech ta sprawa będzie wreszcie zakończona. Problemem jest ustalenie stanu prawnego terenu cmentarza i pomnika, a jak mówi Pani rzecznik Nadleśnictwa – ustalenia trwają. Cała ta sprawa jest bardzo delikatna, bo – pozwolę sobie przypomnieć – Polska związana jest umowami międzynarodowymi m.in. z Rosją i Ukrainą w kwestii pielęgnowania cmentarzy wojennych państw sygnatariuszy układu. Niewłaściwe potraktowanie cmentarza i pomnika z Kozłowa może się skończyć skandalem dyplomatycznym i interwencją władz Rosji lub Ukrainy. To nie są przelewki. A dodatkowo my mamy ze swej strony, odpowiedni paragraf polskiego kodeksu karnego który mówi o karze za propagowanie symboli totalitarnych – mi.in. sierpa i młota . Jak to wszystko pogodzić ? To jest właśnie zadanie dla dyplomatów.
  =M==============

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę zatwierdź swój komentarz!
Podaj swoje imię i nazwisko