DETEKTYW HISTORII: Ofiary Armii Czerwonej cz.I

13 KOMENTARZE

 1. Witom

  Dlo przipomniynia i k’woli prowdy – dwa razy przipominane bouo biskupowi i zwrocaneo boua mu uwaga o fakcie istniynia masowych grobow (bo niy je to ino jedyn!) we Laband – piyrszy roz robiou to jedyn duchowny i zarazym autor knigi o lagrach we Laband(zarazym ich wiynziyn’) jak i moj tekst kery bou potym we filmie jednyj z wczes’niejszych telewizji glywickich. We tym filmie biskup odpowiedziou mi w zwionzku z tom sprawom i konsek potym powstou tyn symboliczny grob=pomnik we Laband. Jeszcze roz dziynkuja sam biskupowi i przedstawicielowi wuadz niymieckich (kery tysz sie prziczyniou do powstania tego pomnika) jak i farorzowi ze Laband za powstanie tego „pomnika”. Jeszcze roz przipominom tysz o tym ze powinno sie te setki zwuok tak samo potraktowac’ jak inksze tego typu szczontki ludzi wierzoncych. Do niydowna odpowiedz biskupa we downiyjszyj glywickyj TV boua jeszcze do znons’cia we i-necie, a dlo tych kerzy niy znajom literatury o wydarzyniach ze Laband i tysz Glywic (jak i marszu do Os’wiyncimia) z tamtego czasu przipominom je sam blank krotko i czynsciowo:

  http://239103.forumromanum.com/member/forum/forum.php?action=ubb_show&entryid=1075557361&mainid=1075557361&USER=user_239103&threadid=2&onsearch=1

  Naocznego s’wiadka relacje o jednym ze lagrow we Laband i miejscu kaj bouy chowane zwuoki (to okolice tego miejsca o kerych je spominane we tym filmie) przekazouech swojego czasu jednymu miyszkan’cowi Laband kery pisou na tyn temat opracowanie. Ale o tym jeszcze bydzie …

  Sam pora fotek z przed poru lot autorstwa „Meriwiorza”:

  http://schlesien.nwgw.de/foto/thumbnails.php?album=882

 2. WPROWADZAM TU KOMENTARZ WIDZA Z PROŚBĄ BY BYŁ ANONIMOWY

  wczoraj oglądałem kolejny odcinek „Detektywa historii” pt. „Ofiary Armii Czerwonej” – część 1.

  Według mnie jest za mało obiektywny i przedstawia jednostronnie wydarzenia historyczne.

  Proszę zauważyć, że:

  po pierwsze – Gliwice jak również Łabędy przed zakończeniem II wojny światowej były miastami niemieckimi, gdzie praktycznie olbrzymią większość mieszkańców stanowili Niemcy.

  – po drugie – reportaż opowiada o dziejach z lutego i kolejnych miesięcy 1945 roku. W tym okresie trwała jeszcze wojna! Armia Czerwona wkraczając m.in. do Gliwic i Łabęd, prowadziła działania wojenne i były one wówczas jeszcze na terenach niemieckich. Jak zapewne wiadomo w czasie drugiej wojny światowej ofiarami byli nie tylko żołnierze, ale dużą część społeczeństwa cywilnego: polskiego, rosyjskiego czy także niemieckiego. To był taki charakter wojny. Na terenie Rosji jest mnóstwo cmentarzy, gdzie są groby cywilnych osób zamordowanych przez hitlerowców. Może warto byłoby w Twoich reportażach także o tym wspomnieć.

  – po trzecie – nie zapominajmy, że to Niemcy najpierw w 1939 roku napadli na Polskę, a później 22 czerwca 1941 roku na Związek Radziecki. W tej sytuacji ZSRR musiało użyć swoich sił militarnych, aby usunąć niemieckiego wroga. To przecież Niemcy zabierali do swoich obozów koncentracyjnych cywilną ludność, również rosyjską. Są ciekawe dokumenty i filmy na ten temat. To Niemcy rozpoczęli barbarzyńskie metody walki ze społeczeństwem. ZSRR musiał odpowiedzieć na ten atak.
  W Łabędach Rosjanie internowali wyłącznie ludność niemiecką, podkreślam, było to jeszcze w trakcie działań wojennych, musieli zabezpieczyć swoje tyły, a nie zapominajmy o V kolumnie. Ponadto Hitler kazał również cywilnej ludności walczyć z Armią Czerwoną. Rosjanie tych ludzi traktowali – według mnie słusznie – jako potencjalnych wrogów.

  – po czwarte – ustalenie Wielkiej Trójki w Jałcie i Poczdamie doprowadziły do ruchów emigracyjnych nie tylko niemieckiej ludności, ale także polskiej. Moja rodzina musiała wyprowadzić się ze Lwowa. To nie tylko Stalin zatwierdził, ale pozostałe zachodnie (!) mocarstwa.

  – po piąte – oczywiście każdego człowieka, który zginął na wojnie żal. Ale nie wolno nam zapominać, że to Niemcy wypowiedzieli wojnę, że to Niemcy napadli na Polskę i ZSRR. że to Niemcy wywozili ludność cywilną do różnych obozów koncentracyjnych, urządzali łapanki, mordowali, również dzieci. Moja mama była świadkiem jak Niemiec zastrzelił kilkuletnie dziecko na oczach jego matki. Takich przykładów jest mnóstwo. Kto sieje wiatr to zbiera burze. Niemcy rozpoczęli działania wojenne i niestety tez musieli ponieść tego dramatyczne konsekwencje.

  W reportażu zabrakło mi, ale chyba nie tylko mi, obiektywnego spojrzenia na ten tragiczny fragment historii XX wieku. Tytuł reportażu „Ofiary Armii Czerwonej”. A może skutki, oczywiście tragiczne, wywołanej przez Niemców wojny. A kiedy cykl „Ofiary Niemców hitlerowskich’? W Gliwicach też są groby takich ludzi.

  NN

  • – po piyrsze przed4ewszyskim oprocz niymcow olbrzimio czyns’c’ miyszkali sam S’lonzoki przedewszyskim.

   – po druge lager we Laband egzystowou i poi wojnie, tak samo jak tyn powojynny marsz s’mierci kery tak sdamo jest przemilczany we Glywicach dzisiej jak te masowe groby we Laband.

   – po trzecie Polska tysz najprzod boua agresorym, np w stosunku do czechow, na kere razym ze Niymcami uderzoua, tak jak potym Nimcy razym ze ruskimi na Polska.

   – po czwarte jedna zbrodnia niy je usprawiedliwiynim drugyj, i nigdy niy bydzie.

   – po pionte niy nalezy stosowac’ odpowiedzialnos’ci zbiorowyj bo to je tysz przestympstwo.

 3. cyt „– po trzecie – nie zapominajmy, że to Niemcy najpierw w 1939 roku napadli na Polskę, a później 22 czerwca 1941 roku na Związek Radziecki.” – Brakuje mi tu daty 17 września i współpracy dwóch zbrodniczych okupantów Polski.
  cyt ” To Niemcy rozpoczęli barbarzyńskie metody walki ze społeczeństwem. ZSRR musiał odpowiedzieć na ten atak.” – Trafił swój na swego. Od 1937 sowieci wymordowali dziesiątki tysięcy Polaków.

  • Przijmujonc mys’lynie kolegi nalezauo by wywnioskowac’ ze egzystowanie Os’wiyncimia, Jaworzna, Swietochlowic, Lambinowic i setek i inkszych lagrow, obozow itp, itd po wojnie na terynie Polski jest tak samo poprawne jak zakazywanie dzisiej o tym godac’. No ja, skond my to znomy … (?)

 4. Pięknie Panie Marianie, trochę kontrowersji widzę ale to dobrze, im więcej dyskusji tym lepiej. Fajnie, że wprowadza Pan nowe osoby do odcinków. Z naszej strony jak zwykle pozytyw!!!

 5. WPROWADZAM KOLEJNY KOMENTARZ OSOBY KTÓRA PRAGNIE POZOSTAĆ ANONIMOWA I WYSYŁA WIADOMOŚCI TYLKO NA MOJEGO MAILA PRYWATNEGO
  Witam jestem pod wrażeniem że dotyka Pan tego tematu który jak widać w komentarzach budzi negatywne emocje . Problem polega na tym że ludzie nie mają podejścia historycznego i nie potrafią rozmawiać z perspektywy 70 lat . Podobne sytuacjie miały miejsce wszędzie. W Stodołach . Rudach innych miejscowościach jest pełno mogił osób zamordowanych bez powodu przez armie czerwoną . Idealnym przykładem powodów jej postępowania jest zamek w Rudach gdzie powodem spalenia było odkrycie trumny ze zwłokami syna Wiktora IV Albrechta von Ratibor przykrytą bądź co bądź flagą państwową III Rzeszy . Co mnie przeraża to wpis tego zabużanina i jego argumentacja pt . Bo to Niemcy zaczęli … No i akcent bo moi rodzice musieli opuścić Lwów … Czyli mam rozumieć że mieszka na jednej z trzech wymienionych Ulic Gliwic i nie dopuszcza myśli że posiada mieszkanie na wskutek np rozstrzelania poprzedniego właściciela . … Panie Marianie zadaniem każdego historyka jest pokazywanie historii jaka była a nie taka jaką niektórzy chcieli by widzieć i to właśnie pokazuje Pana program . Znamienne jest pytanie tej starszej Pani „czy ja mogę opowiadać wszystko jak było? „ czyli kolejny dowód że są „historycy” którzy wpływają na fakty . Pana program pokazuje historię Gliwic/Gleiwitz jaką była bez względu na mapy terytorialne i moje słowa uznania !!!

  • Witam .Jako autochton (Ślonzok) dziekuje p. Marianowi że podjął i ten wątek i pokazuje innym jak było naprawde.Mój Opa też był internowany w tym obozie i wywieziony na wschód razem z kilkunastoma mieszkancami jednej z podgliwickich wsi.Wrócił schorowany w 48r i wkrótce zmarł.Przez 45 lat nie wolno nam było o tym mówić.Proponuje aby w następnym odcinku poruszył pan temat np. zabitego w Brzezince Księdza.Krzyż z miejsca w którym zginął wisiał jeszcze niedawno przy warsztacie samochodowym obok potoku Kozłowka ale gdzieś go przeniesiono?

   • Tragedia stycznia 1945 roku w Brzezince jest jednym z tematów które znajdą się w II cz, „Ofiar Armii Czerwonej”. Opowiada o tym mieszkaniec Brzezinki p. Alojzy Żymełka. Zapraszam – już w czwartek na stronie www. tvimperium.pl
    =M=================

  • Panie Marianie świetne!!! Bardzo się cieszę, że Pan w taki sposób działa i prowadzi programy. Fajnie, że wkleja Pan dodatkowe wypowiedzi.

   • Dodatkowe wypowiedzi by sie jeszcze przidauy, bo tematy sie uonczom i przeplatajom – wchodzom jedyn w drugi. Bezto przidauo by sie odcinki kere som dugsze. Mozno prznajmiyj co drugi odcinek zrobic conajmiyj godzinny … (?)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę zatwierdź swój komentarz!
Podaj swoje imię i nazwisko