DETEKTYW HISTORII : WĄSKI TOR CZ.2

12 KOMENTARZE

 1. Piykny odcinek i fajnie sie sucho fachowych komyntorzy. Jako ze troszka mom wiadomos’ci ze czasow downych to zadom fachowcom take jedne zapytanie …

  Jak mianowauy sie downymi czasy / jak je mianowali ludzie ze Glywic i okolicy, (te take) dwie suawne lokomotywy tyj naszyj kolyjki wonskotorowyj ?

  Jak ktos’ to wiy to je dobry.

  ps

  No to „Gleiwitz tam i nazod” abo inaczyj „Gleiwitz retour” … .

  Juz tego dzisiej niystety niy suychac’ na zodnym mauym banhofie …

  😉

  • Postarom sie to sam inaczyj troszka po polsku wytuplikowac’.

   Mniejwiecej sto lat temu ta kolejka kursowala od Trynku do Płoni i ludzie nadali dwom jej lokomotywom specyficzne imiona, a do tych imion przypisano pewne zdania je nimi (te „imiona = nazwy lokomotyw) wyjas’niyjac humorystycznie. Jakie to były imiona nadane przez ludzi tym lokomotywom?

   • Imię, które było nadane lokomotywie z serii Lyd (1 lub 2) to „Lidka”.
    L – lokomotywa,
    y – z napędem wiązarowym,
    d – wyposażona w silnik Diesla,
    1 – z przekładną mechaniczną,
    2 – z przekładnią hydrauliczną.
    Przy czym lokomotywy z serii Lyd2 zwane były też „Donaldami”.
    Wspomnieć należy jednak, że lokomotywy z serii Lyd1 pojawiły się w latach 60 ub. wieku, natomiast lokomotywy z serii Lyd2 w latach 70 ub. wieku, a więc są to czasy powojenne.
    Jednak lokomotywy z serii Lyd2 zwane „Donaldami” nie były wykorzystywane na sieci Górnośląskich Kolei Wąskotorowych,wyjątek stanowiła Huta 1 Maja w Gliwicach, gdzie lokomotywy te kursowały jedynie po torach stacyjnych.

   • Dziynkuja za te wiadomos’ci, ale to niy te czasy.

    Miana kere ludzie ze Glywic o okolicy nadali tym dwom wspomnianym lokomotywom to bouy „Luther” i „Galilei” a uzasadnione to bpuo takimi cytatami:

    – dlo „Lutra” to bouo adniego suawne „Hier stehe ich, ich kann nicht anders” (miyjwiyncyj przetuplikowac’ to cza bouo na polsko mowa w tym /humorystycznym/ synsie „Oto stoję przed wami. Nie mogę uczynić inaczej”

    – dlo Galileusza juzas’ ” … und sie bewgt sich doch!” czyli suawny wymamrotany zwrot Galileusza w chwili kedy wychodziou ze sondu inkwizycji „Tamensi movetur!”

    Taki je s’lonski humor 🙂

  • Zgadza się, znakomity odcinek o kolei. A z tą nagrodą to już druga, bo kiedyś tam Pan Marian otrzymał Gliwicjusza. Ale co się tam dziwić, działa i publikuje, to się należy, hej!

 2. Proponuja sam zaapelowac’ do wuadz miasta i gminy jak i do wszyskich kerzy poradzom prziczynic’ sie do rozbudowy funkcjonujoncyj jeszcze mauyj czyns’ci kolyjki kole Rudow. Niy poczeba wedug mie odrazu milionow na tyn cyl ale wystarczy systymatyczne dbanie o pozostauos’ci kere sie jeszcze do uratowac’. Dalyj to powinno sie zauozyc’ maue muzem tyj kolyjki na jednym, ze banhofow (abo na poru z nich). No a jak by sie co roku ino poradziesiont metrow toru dauo odbudowac’ i prziuonczyc’ do istniejoncyj jeszcze reszty funkcjonujoncyj trasy, no to juz bou by naprowdy sukces. Kolyjka ta ze wzglyndow historycznych je pewnego rodzaju ewenemyntym i szkoda coby sie marnowauo to co jeszcze je do uratowania. Kolyjka ta boua we roku 1899 jedynom ze 21 kolyjek wonskotorowych zbudowanych we Prusach kero miaua tako szyrokos’c’ toru jak jom wspomniano na filmie. Wszyske inksze, obojyntnie czi miyszanego urzytku, czi tysz czysto wycieczkowego abo przewozu towarow, miauy inksze szyrokos’ci torow. Znaczy to ze wszyske inksze 20 kolyjek kere powstauy we roku 1899 miauy szyrokos’c’ toru 1435, 1000 abo 750. Imno ta nasza miaua szyrokops’C’ toru 785.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę zatwierdź swój komentarz!
Podaj swoje imię i nazwisko