Ponad 200 rodziców dzieci z autyzmem spotka się na corocznym, IV Śląskim Pikniku Rodzinnym w Czechowicach. To największa taka impreza integracyjna w Polsce. Organizuje ją gliwicki Klub JiM – najliczniejszy spośród tych klubów w Polsce.

Piknik wpisał się już na stałe w kalendarz imprez organizowanych przez Klub JiM Gliwice. Organizatorzy zapewniają wiele atrakcji zarówno dla rodziców, jak i dzieci. – Staramy się, żeby ten dzień był swoistym świętem dla naszych rodzin, a jednocześnie pokazywał każdemu z naszych przyjaciół, że nie jest sam, że w razie konieczności może być pewny, że znajdzie w klubie zrozumienie i pomoc – mówi Małgorzata Leśnik, koordynator gliwickiego Klubu JiM. Piknik zaplanowano na 2 września, odbędzie się na terenie ośrodka wypoczynkowego „Czechowice”.

IV Śląski Piknik Rodzinny Klubu JiM w Gliwicach

Piknik jest imprezą zamkniętą ze względu na specyfikę. Cieszy się ogromną popularnością. Nic dziwnego: gliwicki Klub JiM przez okrągły rok prężnie integruje i pomaga rodzicom dzieci z autyzmem i samym dzieciom. To m.in. wspólne wycieczki na mecze, do kina, na warsztaty w muzeach, zajęcia na pływalni, warsztaty ze Strażą Miejską, malowanie bombek z piłkarzami Piasta Gliwice przed świętami, czy cotygodniowe wspólne śniadania czy spotkania na kawie. Klub JiM jest wspierany przez samorząd, a piłkarze z Gliwic co roku biorą udział w finale ogólnopolskiej kampanii „Polska na niebiesko”, pokazującej, jak dużym zjawiskiem społecznym jest autyzm. To wszystko sprawia, że śląski Klub JiM w Gliwicach skupia na co dzień najwięcej w Polsce rodzin z autyzmem.

Klubów JiM w Polsce jest 25.  Są to miejsca, w których rodzice dzielą się doświadczeniami, wiedzą, radą ale nie tylko: to miejsce, w którym mogą po prostu porozmawiać lub nareszcie spotkać bezwarunkową akceptację i zrozumienie dla wyzwań, z którym przyszło się im mierzyć. W klubach – działając razem – stają się silniejsi. Autyzm to duży problem społeczny w Polsce. Diagnozuje się go już u 1 na 100 dzieci. Jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym. Dzieci z autyzmem nie wchodzą w relacje i interakcje, nie mówią lub mają kłopoty z mówieniem.

Fundacja JiM tworzy lepszy świat dla osób z autyzmem. Prowadzi Klinikę Diagnozy i Terapii JiM, Przedszkole, Szkołę Podstawową, Gimnazjum, Szkołę Przysposabiającą do pracy oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej.

JiM organizuje już ponad 4000 rodziców, opiekunów i self-adwokatów w Kluby JiM, gdzie razem tworzą wielką siłę. JiM tworzy także kampanie społeczne, niosące wiedzę o autyzmie takie jak Polska na Niebiesko, organizowana 2 kwietnia, w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Dzięki dziesiątkom tysięcy darczyńców z całego kraju pomoc Fundacji JiM jest całkowicie bezpłatna.

r e k l a m a