Dziś premiera! Tragedia ludzi głupich. „Ich czworo” Zapolskiej jako reality show

Zaglądamy na salę prób do nowego spektaklu Teatru Miejskiego w Gliwicach, który premierę będzie miał 22 września.

636

„Ich czworo” – nowy spektakl Teatru Miejskiego na afiszu od 22 września

Scenariusz inspirowany dramatem Gabrieli Zapolskiej
Reżyseria: Julia Mark
Dramaturgia: Mira Mańka i zespół
Scenografia: Agata Skwarczyńska
Muzyka: Wojciech Długosz
Ruch sceniczny: Jarosław Staniek
Asystentka reżyserki: Mira Mańka
Produkcja: Patrycja Wróbel
Inspicjent: Marek Migdał
Aktorzy: Alina Czyżewska (Żona), Patryk Kulik (Mąż), Aleksandra Maj (Mania), Grzegorz Kliś (Fedycki), Karolina Burek (Sandra), Robert Zawadzki (Królik), Zosia Kubacka/ Agatka Kampka (Lila)

Anna – od kilku lat zamężna, matka 8 letniej Lili, zgłasza swoją rodzinę do nowego reality show „Głupi ludzie”. Wierzy, że sztab telewizyjnych specjalistów pomoże na nowo porozumieć się z mężem Jerzym i ocali ich związek. Pomoc okazana przez producentów show jest jednak pozorna. Walcząc o oglądalność, prowokują sytuacje, które wywołują konflikty, ujawniają namiętności. Podsuwając bohaterom – lowelasa Fedeckiego, przyjaciółkę Manię – tworzą okazję do zdrady. Żona, mąż i ich córka z czasem nie wiedzą już co jest prawdą, a co zaaranżowaną sytuacją. Zdarzenia wymykają się spod kontroli. Jak daleko posuną się producenci, by osiągnąć finansowy sukces? Czego dowiedzą się o sobie Anka i Jerzy? I kim jest tajemniczy Pan Królik – który nie opuszcza telewizyjnego studia?

Klasyczna tragi-farsa Gabrieli Zapolskiej, zostaje wpisana we współczesny ramy, odsłaniając intrygujące znaczenia. Spektakl Julii Mark, z przesyconą złotem scenografią Agaty Skwarczyńskiej (laureatki nagrody głównej na World Stage Design 2017 w Tajpej) – nawiązujący do klimatu filmów David Lyncha, stanowi podróż w przestrzeń głęboko skrywanych namiętności, kompleksów. Fragmenty tekstu napisane w 1907 roku przez Zapolską, zostają połączone z współcześnie wykreowanymi dialogami. Konwencja telewizyjnego show, stanowi jedynie pretekst, do tworzenia atrakcyjnego i nowocześnie opowiedzianego widowiska teatralnego. Ruch sceniczny do spektaklu stworzył dobrze znany w Gliwicach – Jarosław Staniek.

źródło: teatr.gliwice.pl

r e k l a m a