Przygotowania do dożynek 2017 i wielki finał

Dożynki 2017 powiatu gliwickiego i gminy Gierałtowice [VIDEO]

7 KOMENTARZE

 1. No i Panowie zagadka extra dla Was – czemu plac gdzie wszystkie paniówkowe imprezy się odbywają nosi nazwę Parku Joanny ?
  A innym, właściwie wszystkim mieszczuchom z okolicznych miejscowości życzę by zobaczyli jak wygląda normalny, prawidłowy i przyjazny dzieciom plac zabaw. Zapewne mieszczuchy nie pojadą, więc podpowiem co jest tu szczególnego – plac zabaw to ogromna piaskownica z tym wszystkim co dzieciakom potrzebne. Za ten pomysł należy się nagroda – Najlepsza Przestrzeń Publiczna. Podpowiadam to Starostwu w Gliwicach.
  =M======================

 2. Park tyn powiniyn sie mianowac wuasciwie „Park Johanny” – to bouo przibrano cera od „Karlusa” kery najprzod robiou u grafa Ballestrem’a no a potym jak kozdy wiy dorobiou sie fortuny. Ale tukej idzie o postac’ Johanny (z doma Gryczik) kero je niy miyj suawno jak som ojczym o kerym sie godauo ze miou konszacht ze dziobuym. O niyj tak jak o odniyj ojczymie je wiela legynd. Sam odniyj podobizna:

  http://en.intotheshadows.pl/uploads/filebase/polska/opolskie/palac-kopice/joanna_schaffgotsch.jpg

  Cera tak jak i fater(ojczym) byli ludzmi kerzy wiela dobrego zrobiyli dlo S’lonska a Paniowki Johanna erbaua jak couko fortuna od Godulli.

 3. To jest właściwie jedyny przykład nazwania obiektu publicznego w naszym regionie imieniem przedwojennej postaci ze śląskiego okresu przełomu XIX i XX w. Są głosy w Gliwicach proponujące nazwy ulic czy placów im. np Karla Schabika, Theodora Kalide itd. Co prawda jest już ul. Baildona, ale to chyba tylko dlatego że nie był Niemcem tylko Szkotem.
  Współcześnie jesteśmy w przededniu zmiany niektórych nazw ulic, ale nowe nazwy będą nadane w Gliwicach przez Urząd Wojewody Śląskiego, bo nasz rodzimy samorząd przezornie nie zabrał się do tej kontrowersyjnej operacji.
  =M====================

 4. Tysz tak mys’la, ale obawiom sie ze wojewoda katowicki nic dobrego niy prziniesie – bo juzas’ jakes’ Pilsudske abo Kaczyn’ske bydom wys’wiyncane 😉

  Co mie ale zaskoczouo to fakt ze we Glywicach wuadze majom klapki na oczach totalnie bo som w stanie nadac’ miano ulicy im Adama Opla, Jozefa Elsnera, K.Marxa(tyn sie ostou ino jako zydowski komunista chyba), K.Godulli, i Zawiszy Czarnego – tu wiym ze mauokery wiy w Polsce ze tyn bou Niymcym i wiela po polsku niy poradziou, abo Horsta Bienka, ale nikaj niyma ulicy Oskara Caro, abo Ballestrem’a. No ja ze Ballestrem’em to podejzywom ze wiym czymu niy idzie tego przeforsowac’ … 😉
  A keby tak nadac’ jakyjs’ ulic imie Lucas’a Polanskego abo Buncola (?)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę zatwierdź swój komentarz!
Podaj swoje imię i nazwisko