Detektyw powrócił! Co łączy czołg T-34, gen. Ziętka i zabitego wiceprezydenta Gliwic?

Dekomunizacja ulic, placów i instytucji publicznych w Gliwicach

658

Proces dekomunizacji w Polsce wynika z ustawy z 1 kwietnia 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych (np. nazwy szkół, jednostek kultury i instytucja społeczne), jednostek pomocniczych gminy (czyli nazw ulic, placów), budowli, urządzeń użyteczności publicznej oraz pomników (w tym także tablic i głazów pamiątkowych).

Dekomunizacja w Gliwicach – „pamiątki” po minionej epoce, które być może czeka przeprowadzka:

Ustawodawca przewidział możliwość odejścia samorządu od decydowania o usunięciu obiektu lub zmianie nazwy ulicy, osiedla czy placu. Wówczas Wojewoda z urzędu zajmuje się tą sprawą, podejmując decyzje o usunięciu pomnika czy tablicy lub zmianie nazwy niezgodnej z treścią ustawy. Praktycznie ma na to czas do końca roku 2017, a nawet dłużej w zależności od stopnia „skomplikowania” poszczególnych zadań przedmiotowych.
Gliwice posiadają jeszcze sporo takich obiektów, których nazwa lub wygląd jest sprzeczny z ustawą dekomunizacyjną. Nasz „Detektyw Historii” podjął się bardzo trudnego i delikatnego zadania wskazania Państwu co może zostać usunięte lub zmienione. Słowo „może” jest tu bardzo istotne, bo niezależnie od przedstawionych faktów, decyzje będą zależały od Wojewody posiłkującego się doradztwem specjalistów IPN.

Pierwsze powakacyjne dwa odcinki „Detektywa Historii” zostaną poświęcone sprawom dekomunizacji w Gliwicach w zakresie pomników, tablic i nazw obiektów. Potem czeka Państwa solidna porcja historii PRL-u, bo zajmiemy się nazwami ulic i osiedli, których nazwy nie odpowiadają współczesnemu prawu.

Premiera nowych odcinków programu „Detektyw historii” w środy o godz. 16:30. Powtórki o godz. 18:30, 20:30, 22:30.

r e k l a m a