Profesjonalna sesja zdjęciowa a później mobilna wystawa, która odwiedzi największe miasta województwa śląskiego – Katowice, Częstochowę, Bielsko-Białą i Rybnik. Modelami biorącymi udział w sesji na terenie Muzeum Śląskiego w Katowicach byli “lokalni bohaterowie”. To osoby, ale i stowarzyszenia biorące udział w projekcie śląskiego urzędu marszałkowskiego „Lokalni Bohaterowie inspirują”. Spośród 90 zgłoszeń, do finału zakwalifikowała się trzydziestka, wśród nich są też dwa gliwickie akcenty.

Projekt „Lokalni Bohaterowie inspirują” ma zmotywować mieszkańców regionu do oddolnych działań na rzecz swojego najbliższego otoczenia oraz uświadomić, że przyszłość województwa śląskiego zależy od nas samych. W finałowej trzydziestce znalazła się Agnieszka Batóg z Gliwic – animatorka kulturalna, dziennikarka, pasjonatka teatru. Gliwiczanie ale i nie tylko znają ją jako trzon organizacyjny festiwalu artystów ulicy “ulicznicy”. Pani Agnieszka stoi także za kolektywem teatralny “Lufcik na korbkę” , który poprzez bezpłatne spektakle dla dzieci, pomaga poznać historię Śląska oraz kształtuje przywiązanie do mikroojczyzny. Organizowała „Międzypokoleniowy zawrót głowy” tworzony przez profesjonalnych aktorów wraz z seniorami oraz dziećmi z Centrum Wsparcia Rodzinnego „Bumerang”.

Kolektyw teatralny „Lufcik na Korbkę”

Drugim podmiotem docenionym przez urząd marszałkowski jest gliwickie stowarzyszenie Cała naprzód. Ich autorskimi projektami są cieszące się dużym zainteresowaniem mieszkańców: Skup Kultury – opierający się na idei bookcrossingu, koncert Hałas Miasta promujący lokalne zespoły muzyczne, bieg Postaw na Lewka, coroczne rozgrywki Niedzielnej Ligi Futsalu łączące idee promocji sportu oraz pomocy osobom niepełnosprawnym.

W gronie nominowanych do Lokalnych Bohaterów była także gliwicka pisarka Justyna Wydra i plastyczka Agnieszka Chrzanowska-Małys.

r e k l a m a