Park sensoryczny gotowy. Na otwarciu dźwiękowo-świetlne show!

423

Pierwotnie park sensoryczny przy ulicy Lublinieckiej, tuż koło wizytówki miasta, Radiostacji, miał zostać oddany do użytku wiosną. Niestety dwa planowane przetargi nie wyłoniły inwestora. Za każdym razem oferty o kilkaset tysięcy złotych przekraczały budżet przeznaczony przez miasto na inwestycję. Trzecie, ostatnie, postępowanie przetargowe przeprowadzono w kwietniu. Udział wzięły trzy firmy. Oferent z Bytomia za wykonanie inwestycji zażyczył sobie 1,35 mln zł, firma krakowska – 1,05 mln zł, była też firma z Gliwic – 994 tys. zł. Oferty ponownie przekroczyły założony pierwotnie budżet inwestycji, więc władze miasta zdecydowały się zwiększyć fundusze na budowę parku. Ostatecznie przetarg wygrała firma z Gliwic. Ostateczny koszt inwestycji to ok. 950 tysięcy złotych.

Wiadomości Gliwice 20 września:

Park sensoryczny – otwarcie 21 października:

Prace budowlane rozpoczęły się w lipcu.

– Uroczyste otwarcie odbędzie się w sobotę, 21 października – zdradza Mariusz Kopeć ze Śląskiej Sieci Metropolitalnej, która jest odpowiedzialna za inwestycję – Impreza otwarcia będzie godna tego miejsca – fireshow i inne atrakcje. Dokładny plan gliwiczanie poznają niebawem.

Park sensoryczny – na otwariu dźwiękowo-świetlne show!

Park  będzie dostępny dla odwiedzających od połowy października. Natomiast uroczyste otwarcie zaplanowano na sobotę, 21 października o godz. 18.00.

Park będzie nawiązywał do funkcji, jaką w przeszłości pełniła Radiostacja emitując sygnał dźwiękowy. Utworzy go dziesięć interaktywnych urządzeń m.in. ksylofon, armata powietrzna, organy rurowe, anteny paraboliczne i gongi. Urządzenia te posłużą odwiedzającym do testowania zjawisk fizycznych, przede wszystkim fali dźwiękowej. W sąsiedztwie najwyższej w Europie drewnianej konstrukcji pojawią się także obiekty wykorzystujące technologię rozszerzonej rzeczywistości, które po zeskanowaniu specjalnego kodu „ożywają” na ekranie smartfona czy tableta. Dodatkową atrakcją będzie symulator operatora kamery, który umożliwi naziemne sterowanie aparatem umieszczonym na maszcie Radiostacji. Z nowej atrakcji będzie można korzystać przez cały rok. Inwestycja ma być pierwszą częścią Gliwickiego Centrum Umiejętności, które ma nawiązywac do warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.

Park sensoryczny w Gliwicach – wizualizacje (Śląska Sieć Metropolitalna):

r e k l a m a