31 sierpnia 2009 odbyły się obchody 115-lecia tramwajów w Gliwicach. Świętowanie połączone było z pożegnaniem tego środka transportu. Tego dnia po mieście kursował wyjątkowy, pożegnalny tramwaj Konstal 105N-2K na linii numer 4.

Tramwaje w Gliwicach – lata dwutysięczne (fot. Marian Jabłoński):

Długość torów od pętli tramwajowej na terenie dzielnicy Wójtowa Wieś do granicy Gliwic wynosiła około 8,5 kilometra. Teraz jest to najkrótsza czynna miejska sieć tramwajowa w Polsce. Czynny jest wyłącznie około 75-metrowy odcinek od granic Gliwic do zajezdni tramwajowej w Zatorzu. Z miasta znikęły przystanki tramwajowe, zniknęła zajezdnia w Wójtowej Wsi, sukcesywanie usuwane są przy okazji remontów dróg tory.

23 września – Dzień Otwarty Zajezdni Tramwajowej w Gliwicach

Tramwaje Śląskie zapraszają na zwiedzanie zajezdni rejonu nr 4, który to znajduje się na pograniczu Zabrza i Gliwic przy ulicy Chorzowskiej 150. Tradycyjna, cykliczna impreza będzie połączona z obchodami 45. rocznicy powstania tej zajezdni. Wydarzenie to zazębia się z kolei z obchodami Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, co roku spółka Tramwaje Śląskie otwiera szeroko drzwi do którejś ze swoich zajezdni, tym razem „padło” na gliwicką zajezdnię.

Dzień Otwarty gliwickiej Zajezdni – 20 czerwca 2009 rok (fot. Marian Jabłoński):

Tradycyjnie już pierwszym elementem Dnia Otwartego będzie parada tramwajów, która wyruszy z zabrzańskiego placu Wolności punktualnie o 11:00. Uroczysty wjazd na teren zajezdni od strony Zabrza zaplanowany jest na godzinę 11:15, a już kwadrans wcześniej otwarta zostanie brama i rozpocznie się zwiedzanie.

– Stali bywalcy naszych Dni Otwartych doskonale wiedzą, że zapewniamy wiele atrakcji – od możliwości zwiedzania hal i warsztatów, przez ciekawe pokazy, atrakcje dla najmłodszych, koncerty i występy artystyczne, po przejazd tramwajem przez myjnię oraz naukę jazdy tramwajem. Wszystkie te elementy zapewnimy również w tym roku – zapewnia Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Telewizja Imperium

Program Dnia Otwartego Zajezdni Tramwajowej w Gliwicach:

 • 08:00 – 13:30 Turniej piłki noznej o Puchar Prezesa spółki Tramwaje Śląskie S.A.
 • 11:00 – 11:15 Parada tramwajów na trasie od pl. Wolności w Zabrzu do zajezdni w Gliwicach
 • 11:00 – 18:00 Zwiedzanie Zajezdni Tramwajowej
 • 11: 15 Powitanie parady, występ orkiestry dętej
 • 12:00 pokaz umiejętności motorniczych
 • 12:30 Program dla dzieci „Kolorowe podwórko dalmatyńczyków Mimi i Pongo”
 • 14:00 Występ big bandu
 • 14:30 Oficjalne przywitanie gości
 • 14:35 Wręczenie pucharów i nagród zwycięzcom turnieju piłki nożnej i laureatom konkursu fotograficznego
 • 15:15 Koncert Izabeli Focik
 • 16:00 Pokaz z udziałem ochotniczej straży pożarnej

 

Wiadomości Gliwice 22 września:

r e k l a m a