„Damski bokser” został eksmitowany!

Na wniosek gliwickich policjantów Prokuratura Rejonowa Gliwice – Wschód zastosowała wobec 36-letniego mężczyzny, podejrzanego o znęcanie się nad rodziną, środek zapobiegawczy w postaci nakazu natychmiastowego opuszczenia mieszkania. Podejrzany musi też pozostawać pod dozorem policji.

302

Sprawa wyszła na jaw w czasie policyjnej interwencji. Śledczy zebrali dowody na to, że mężczyzna znęcał się nad swoją 30-letnią partnerką od ponad roku. Prokurator nie miał wątpliwości, jaką decyzję podjąć, aby uchronić ofiarę przed agresją mężczyzny. Podejrzanego czeka teraz proces karny i wyrok.

Nakaz opuszczenia mieszkania, pod groźbą tymczasowego aresztu, to dobre narzędzie do uwalniania rodzin od tyranów. Dlatego policja apeluje do osób, które są w podobnie trudnej sytuacji, o zgłaszanie się do organów ścigania.

Obecnie obowiązujące prawo może skutecznie przerwać gehennę ofiar przemocy domowej. Prowadzący postępowanie przygotowawcze prokurator dysponuje szeregiem środków zapobiegawczych, dzięki którym osoby pokrzywdzone poczują się bezpieczne. W puli takich środków znajdują się m. in. objęcie podejrzanego dozorem policji czy zastosowanie aresztu tymczasowego.

Od 1 sierpnia 2010 r. prokurator może też, na wniosek policji albo z urzędu, zastosować nowy rodzaj środka, tj. nakaz opuszczenia lokalu mieszkalnego. Nie ma w tym przypadku znaczenia pora roku czy to, kto jest właścicielem mieszkania. Na mocy postanowienia prokuratora lokal zawsze opuszcza oprawca. Nawet wtedy, gdy jest wyłącznym właścicielem mieszkania, domu.

źródło: KMP Gliwice

Wiadomości Gliwice 28 września:

r e k l a m a