Park sensoryczny, zlokalizowany w sąsiedztwie gliwickiej Radiostacji, będzie dostępny dla odwiedzających od 21 października. 

Będzie głośno i dźwięcznie, dosłownie – bo na otwarcie przygotowany został specjalny pokaz bębniarsko świetlny „Pitter – Patter show”, który zabierze widzów w podróż przez brzmienia, a wszystko to w industrialnej stylizacji – informuje menadżer projektu.

Przedstawienie będzie połączeniem teatru, cyrku i koncertu, w wykonaniu grupy perkusistów, szczudlarzy i aktorów. W role instrumentów wcielą się również urządzenia w parku, które podświetlone rozbłysną tego wieczoru wyjątkowo mocno. Opowieści o dźwięku będzie można również posłuchać – bowiem o dźwięku jako zjawisku, jego właściwościach i ciekawostkach z nim związanych opowiedzą pracownicy Politechniki Śląskiej.

Park doświadczeń stanowi pierwszy etap realizacji inwestycji „Gliwickie Centrum Umiejętności”:

Otwarcie parku doświadczeń – Program wydarzenia:

  • 18:00    Rozpoczęcie – teren Parku doświadczeń przy ul. Tarnogórskiej
  • 18:00 – 18:30 Wystąpienia przedstawicieli Miasta Gliwice i Menadżera Projektu – Śląskiej Sieci Metropolitalnej.
  • 18:30 – 19:00 „Opowieść o dźwięku” Prof. dr hab. inż. Tadeusz Pustelny / Dr inż. Kamil Barczak. Krótkie popularyzatorskie wystąpienia na temat dźwięku i jego fizycznych właściwości.
  • 19:00 – 19:15 Uroczyste przecięcie wstęgi,
  • 19:15 – 20:00 „Piter–patter show” Widowisko dźwiękowo – świetlne. Widowisko ruchowe połączone z show bębniarskim, opartym o grę świateł, ruch i dźwięk. Widowisko realizowane przez grupę perkusistów oraz aktorów.
  • 20:00 Możliwość korzystania z urządzeń w parku przez widzów.

Park ma nawiązywać do funkcji, jaką w przeszłości pełniła Radiostacja emitując sygnał dźwiękowy. Składa się na niego go dziesięć interaktywnych urządzeń m.in. ksylofon, armata powietrzna, organy rurowe, anteny paraboliczne i gongi. Urządzenia te posłużą odwiedzającym do testowania zjawisk fizycznych, przede wszystkim fali dźwiękowej. W sąsiedztwie najwyższej w Europie drewnianej konstrukcji pojawią się także obiekty wykorzystujące technologię rozszerzonej rzeczywistości, które po zeskanowaniu specjalnego kodu „ożywają” na ekranie smartfona czy tableta. Dodatkową atrakcją będzie symulator operatora kamery, który umożliwi naziemne sterowanie aparatem umieszczonym na maszcie Radiostacji. Z nowej atrakcji będzie można korzystać przez cały rok. Inwestycja ma być pierwszą częścią Gliwickiego Centrum Umiejętności. Całość inwestycji kosztowała 950 tysięcy złotych

Wiadomości Gliwice 29 września:

r e k l a m a