Po wakacyjnej przerwie do ław wracają studenci. Dziś nastąpiło oficjalne rozpoczęcie 73. roku akademickiego w Politechnice Śląskiej. Wydarzenie odbyło się tradycyjnie w Centrum Edukacyjno-Kongresowym przy ulicy Konarskiego. Wśród wykładowców akademickich, przedstawicieli innych uczelni, studentów znaleźli się także prezydenci miast aglomeracji śląskiej, szef metropolii śląsko-zagłębiowskiej, parlamentarzyści z okręgu gliwickiego, przedstawiciele świata biznesu, który ochoczo współpracuje z Politechniką Śląską.

W przemówieniu inauguracyjnym rektor prof. Arkadiusz Mężyk podkreślał, że jest dumny z tego, w jaki sposób uczelnia wykorzystywała dany jej kapitał w trakcie minionych 72 lat tradycji.

– Minął pierwszy rok kadencji nowych władz uczelni, w trakcie której kontynuujemy jej rozwój. Przyjęliśmy nową, konsekwentnie realizowaną strategię na lata 2016-2020. Intensywnie rozwijamy współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym oraz uczelniami z kraju i z zagranicy. Zwiększamy także aktywność w zakresie popularyzacji nauki i działań na rzecz rozwoju regionu – powiedział prof. arkadiusz mężyk, rektor.

Jednak gościem numer jeden był wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego, który w swoim przemówieniu pochwalił naszą uczelnię za dynamiczny rozwój. Premier omówił planowane zmiany w szkolnictwie wyższym – tzw. Ustawę 2.0, która miałaby wejść w życie w przyszłym roku akademickim.

– Politechnika Śląska to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się uczelni technicznych w Polsce w ostatnich latach – mówił z kolei minister Jarosław Gowin. – Chciałbym bardzo serdecznie pogratulować Państwu osiągnięć i podziękować licznym przedstawicielom Politechniki Śląskiej, którzy uczestniczyli w pracach nad nową ustawą o nauce i szkolnictwie wyższym.

Po przemówieniu odbyła się immatrykulacja i zabrzmiało donośne “Gaudeamus Igitur” wyśpiewane przez chór Politechniki Śląskiej.

Politechnika Śląska to jedna z najstarszych i największych uczelni na Górnym Śląsku. Powstała w maju 1945 roku. Na 54 kierunkach studiuje około 21,5 tysięcy studentów, w tym około 17 tysięcy na studiach stacjonarnych. Naukę rozpoczęło dziś 5,5 tys. studentów, zdecydowana większość wybrała studia stacjonarne.

Wiadomości Gliwice 2 października:

r e k l a m a