Takiego wydarzenia dawno w Gliwicach nie było. Quo vadis Himalaizm? – to tytuł panelu, podczas którego Janusz Gołąb oraz Andrzej Bargiel zastanowią się nad kondycją dyscypliny mającej w Polsce, a w szczególności w naszym regionie, wyjątkowe tradycje. Nasi rodacy licznie figurują na listach zdobywców najwyższych szczytów świata, a ze Śląskiem związani byli, bądź są, tak znani himalaiści, jak: Jerzy Kukuczka, Krzysztof Wielicki, Ryszard Pawłowski, czy Adam Bielecki. Rodowitym gliwiczaninem jest również Janusz Gołąb.

Moment na taką debatę nie jest przypadkowy. Odbędzie się ona w przededniu Zimowej Narodowej Wyprawy na K2 – ostatni ośmiotysięcznik, który nie został jeszcze zdobyty zimą. Przedsięwzięcia, w którym oprócz Janusza Gołąba (pełniącego funkcję kierownika sportowego) uczestniczył będzie także inny gliwiczanin Jarosław Botor.

Można powiedzieć, że himalaizm znalazł się na rozdrożu, a w związku z tym rodzą się różnego rodzaju pytania. Czy przed himalaistami stoją jeszcze sportowe wyzwania? A może himalaizm stanie się ekstremalną turystyką komercyjną? Jakie są szanse na zimowe wejście na K2? Dodatkowym smaczkiem jest fakt, że o przyszłości himalaizmu dyskutować będą osoby, których aktywność w najwyższych górach świata ma różny charakter: wspinacz i himalaista oraz skialpinista. Jaka jest ich ocena obecnej sytuacji i jakie snują wizje przyszłości? Tego dowiedzieć się będzie można na spotkaniu.

Spotkanie odbędzie się 12 października w auli Gliwickiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości przy ulicy Bojkowskiej 37. Początek o godz. 19. Wstęp darmowy.

Wiadomości Gliwice 4 października:

 

r e k l a m a