Przegrany mecz, zdemolowany stadion Górnika Zabrze, czerwona kartka dla bramkarza Jakuba Szmatuły. Niedzielne derby nie chcą dać o sobie zapomnieć. Podczas środowego posiedzenia Komisji Ligi Ekstraklasy zdecydowano o nałożeniu na Piasta Gliwice kar, które dotknął nie tylko sam klub, ale także bezpośrednio zawodnika i kibiców.

Decyzja Komisji Ligi w sprawie Piasta Gliwice:

„W związku z zachowaniem kibiców gości podczas meczu Górnik Zabrze – Piast Gliwice w 11. kolejce Lotto Ekstraklasy, na klub z Gliwic nałożono karę finansową w wysokości 30 tysięcy złotych oraz zakaz organizacji wyjazdu grupy kibiców na 3 najbliższe mecze oraz na 2 najbliższe mecze z Górnikiem w Lotto Ekstraklasie.”

„Na kierownika drużyny Piasta Gliwice Adama Fudalego została nałożona kara dyskwalifikacji po meczu 11. Kolejki Lotto Ekstraklasy Górnik Zabrze – Piast Gliwice. Kierownik został w nim usunięty z ławki rezerwowych. „

„Na zawodnika Piasta Gliwice Jakuba Szmatułę, nałożono karę dyskwalifikacji w 4 meczach Lotto Ekstraklasy. Zawodnik otrzymał samoistną czerwoną kartkę sędziego w meczu Górnik Zabrze – Piast Gliwice w 11. kolejce Lotto Ekstraklasy.”

Gospodarz niedzielnych derbów, przeprasza kibiców i zapewnia w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej, że zostaną podjęte odpowiednie kroki, aby takie potencjalnie niebezpieczne sytuacje już się na stadionie przy ul. Roosevelta 81 nie powtórzyły.

– Klub wraz z operatorem Areny Zabrze podjął kroki, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa w sektorach sąsiadujących z miejscami przeznaczonymi dla kibiców drużyn przyjezdnych. Jednym z nich jest montaż specjalnej siatki, mającej na celu zapobieganie  tego typu incydentom.

Wiadomości Gliwice 5 października:

Dla przypomnienia. Piast przegrał, w niedzielę 2 października, w Zabrzu z Górnikiem 0:1. Gol na wagę zwycięstwa padł z rzutu karnego. W 79 minucie czerwoną kartką za faul w polu karnym ukarany został Jakub Szmatuła. Sędzia podyktował rzut karny dla zabrzan, kontrowersyjny w opinii niektórych. Szansę wykorzystał  Igor Angulo i tym sposobem Górnik objął prowadzenia, które dowiózł do końca spotkania.

Trener Fornalik na gorąco po meczu nie krył zdziwienia: „Trzeba się dostosować poziomem do derbów, gdzie piłkarze walczą na całego. Arbiter nie może w takim meczu dyktować karnego z kapelusza. Wiele działo się też poza boiskiem.  Kibice gospodarzy, jak i kibice Piasta Gliwice złamali obowiązujące prawo. Każda ze stron w trakcie trwającego meczu odpaliła materiały pirotechniczne, którymi przyjezdni obrzucili m.in. sektor rodzinny, a pseudokibice gospodarzy interweniujących strażaków, kiedy ci gasili podpaloną przez zabrzan flagę gości. Ponadto pseudokibice gliwickiej drużyny zdewastowali sektor przeznaczony dla przyjezdnych.

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości stadionowej już prowadzą czynności zmierzające do identyfikacji sprawców i ich zatrzymania. Imprezę zabezpieczało ponad 400 policjantów. Koszt niedzielnego zabezpieczenia wyniósł ponad 120 tys. złotych.

Niedzielna porażka Piasta, trzecia z rzędu pod rządami Waldemara Fornalika plasuje już nie na 14 a na 15 lokacie w lotto ekstraklasie. Górnik wciąż na czele tabeli. Kolejne spotkanie niebiesko-czerwoni rozegrają u siebie z 10-tym w tabeli klubem Sandecja Nowy Sącz, 14 października.

r e k l a m a