SmartFlow – nowoczesny system ułatwiający wykrywanie awarii wodociągowych stworzony wspólnie przez inżynierów z gliwickiej spółki technologicznej Future Processing (FP) i ekspertów z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu (MPWiK) – został uhonorowany prestiżowym wyróżnieniem. Nagrodę odebrało MPWiK zdobywając tytuł Lidera Informatyki 2017 w kategorii Użyteczność Publiczna.

Organizatorem konkursu jest wydawca miesięcznika Computerwold, jednej z najważniejszych gazet w branży IT. MPWiK zwycięstwo w tegorocznej edycji konkursu zawdzięcza systemowi SmartFlow – systemowi służącemu do wykrywania awarii w sieci wodociągowej. Bezprzewodowe czujniki (Internet of Things, IoT) przekazują dane do bazy danych oraz platformy analitycznej w chmurze Microsoft Azure. Efektem jest skrócenia wykrycia awarii w sieci ze 180 dni do… kilku. W 2017 r. dzięki temu mieszkańcy Wrocławia zaoszczędzili taką ilość wody, jaką rocznie zużywa 20 tysięcy mieszkańców. To ekwiwalent zużycia wody mieszkańców Trzebini czy Gostynia.

– Idealne i bezobsługowe rurociągi oczywiście nigdy nie powstaną. Jest jednak możliwe stworzenie takiej sieci, która będzie tracić coraz mniej wody – mówi Tomasz Konieczny, dyrektor Centrum Nowych Technologii w MPWiK we Wrocławiu.

Monika Brachmańska, lider projektu ze strony Future Processing, tak skomentowała otrzymaną nagrodę:

– Zaangażowanie w projekty, który realnie poprawiają jakość życia człowieka i stan środowiska jest strategicznie ważne dla Future Processing. W naszej misji i wizji wprost mówimy o zaangażowaniu w projekty społecznie istotne – a takim właśnie jest SmartFlow.

Nagrodzone rozwiązanie zasilane jest danymi z systemu czujników (przepływomierzy) umieszczonych w sieci wodociągowej. System został wyposażony w system ostrzeżeń, które w przypadku awarii lub nielegalnego poboru wody błyskawicznie informują o tym zdarzeniu pracowników MPWiK, którzy mogą rozpocząć interwencje.

Kilka miesięcy wcześniej SmartFlow docenił Satya Nadella, CEO Microsoftu, który wskazał go jako modelowy przykład wykorzystania chmury obliczeniowej Azure przez przedsiębiorstwo z sektora użyteczności publicznej. W czasie swojego wystąpienie na „var Sovia = New Tech” w Warszawie 29 marca 2017 r. powiedział: „To [rozwiązanie jest] ilustracją z sektora publicznego w Polsce i przykładem przedsiębiorstwa zarządzającego siecią wodociągów, które stosuje technologię chmurową. Byłem bardzo zaskoczony tym, jak wykorzystują Microsoft Azure. Okazuje się, że zarządzają rurociągami o długości 3500 km we Wrocławiu. Po zdigitalizowaniu całej swojej infrastruktury technicznej, stworzeniu cyfrowych map sieci wodociągowej, dołożyli do tego system czujników, który jest w stanie wskazywać jeden z największych problemów sieci wodociągowej, jakim jest ukryty wyciek, a nawet przewidywać go, zanim się jeszcze pojawi”.

Z kolei Witold Ziomek Prezes Zarządu MPWiK S.A. podkreśla: „Nagroda to dla nas ogromne wyróżnienie. Nasza firma odważnie stawia na nowe technologie, które są elementem tzw. inteligentnych miast. Pozwalają one na ciągłe doskonalenie jakości świadczonych usług oraz minimalizację uciążliwości wynikających z usuwania awarii. Dodatkową korzyścią jest pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Bardzo cieszymy się, że nasz wysiłek został doceniony przez konkursowe jury. SmartFlow powstał dzięki doświadczeniu i zaangażowaniu naszych pracowników. Wierzymy, że nasze doświadczenie i efekty dalszej współpracy z inżynierami Future Processing pomogą doskonalić się również innym firmom wodociągowym”.

Nagrody zostały wręczone 21 września 2017 r. w czasie finałowej gali zorganizowanej w Warszawie. Celem konkursu Lider Informatyki jest poszukiwanie i promowanie najlepszych i najbardziej dojrzałych projektów teleinformatycznych realizowanych przez działające w Polsce firmy prywatne i jednostki publiczne. Głównymi kryteriami wyboru zwycięzców są biznesowa wartość projektów dostarczanych przez ICT oraz ich innowacyjność. Jury konkursu ocenia rolę IT w budowaniu wartości przedsiębiorstwa, dojrzałość organizacyjną laureatów, wydajność procesów biznesowych oraz ich wsparcie ze strony IT.

Wiadomości Gliwice 9 października:

r e k l a m a