Konkurs RENAULT. PASSION FOR DESIGN & INNOVATION 2017 to okazja dla młodych projektantów na spotkanie ze światem car designu. W tym roku wyzwaniem było zaprojektowanie wnętrza SUV-a Renault klasy wyższej – następnej generacji Koleosa. Nie jest to więc abstrakcyjny samochód przyszłości, ale wnętrze, które mogłoby za kilka lat znaleźć się w produkcji. To szansa na doświadczenie niezwykle bliskie codziennej pracy setek projektantów samochodów na świecie.

Konkurs RENAULT. PASSION FOR DESIGN & INNOVATION 2017 – praca Jakuba Fochtmana (fot. renaultpassion.pl):

Prace oceniał między innymi Dyrektor Designu Wewnętrznego Grupy Renault, przewodniczący jury konkursu, Antoine Genin. Projektant musiał wziąć pod uwagę wiele kwestii związanych nie tylko z estetyką, doborem materiałów czy tkanin, ale ergonomią i ogólnym komfortem kierowcy i pasażerów, w tym z oświetleniem, przestrzenią oraz widocznością.

Zwycięzca tegorocznej edycji konkursu Jakub Fochtman, jestem studentem IV roku Architektury na Politechnice Śląskiej.

„Projektowanie samochodów od dziecka stanowiło obiekt moich zainteresowań, a od kilku lat to moja pasja z którą chciałbym związać przyszłość. Interesuje się również grafiką i wzornictwem produktowym.” – napisał o sobie zwycięzca RENAULT. PASSION FOR DESIGN & INNOVATION 2017.

Opis zwycięskiego projektu pana Jakuba:
„Idea projektu opiera się na pojęciach minimalizmu, intuicyjności i dostępności. Pomysł dąży do redukcji elementów mechanicznych zastępując je elementami dotykowymi. Rozwiązania zastosowane w takim wnętrzu powinny być intuicyjne, tak aby ułatwić korzystanie z niego i jednocześnie dawać przyjemność w trakcie użytkowania. Dodatkowe możliwości to również dotykowe panele we wnętrzu samochodu. Dają odczucie kontrolowania maszyny jedynie za pomocą dotyku dłoni. W zasięgu ręki cały samochód. Deskę rozdzielczą oraz panel środkowy tworzą multimedialne panele, wyświetlające dane, obrazy oraz wszystkie parametry i elementy umożliwiające personalizacje pojazdu. Kierownica ma również zaimplementowane rozwiązania dotykowe, znajduje się tu również kamera, zaopatrzona w czytnik tęczówki oka oraz czytniki linii papilarnych, będące substytutem dla kluczyka/karty, pozwalające na łatwe personalizowanie samochodu.”

Przyjmowanie zgłoszeń zakończyło się 31 lipca 2017 r. 7 września jury wybrało 4 finalistów konkursu. W dniach 14-21 września odbyło się głosowanie internautów na piątego finalistę.

Wiadomości Gliwice 10 października:

r e k l a m a