Dekomunizacja ulic w Gliwicach. Sprawdź czy czeka Cię wymiana dokumentów! [Os. Łabędy]

Zmianę nazw ulic, placów czy całych dzielnic miast wymogła ustawa z dn. 01.04. 1916 o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych i pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń organizacyjnych, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomników.

1509

Wszelkie linki do tekstów ustaw oraz do materiałów, według których Państwo będziecie mogli sami wyrobić sobie opinię o dekomunizacji w Polsce i w Gliwicach, podajemy w końcowej części opracowania.

W Gliwicach roku 2017 istnieje 815 ulic, których nazwy przeanalizowaliśmy pod kątem obowiązującej ustawy dekomunizacyjnej. Oczywiście całe poniższe opracowanie jest jedynie sugestią autora, popartą fragmentami życiorysów patronów ulic w części związanej z ich działalnością socjalistyczną lub komunistyczną. Biografie te są materiałami ogólnodostępnymi w internecie.

Wyselekcjonowanych zostało 40 takich nazw w różnych dzielnicach Gliwic. Dla Państwa wygody podajemy je z wyjaśnieniami, według dzielnic miasta.

Istnieje jednak spora ilość dzielnic, gdzie nie natrafiliśmy na ani jedną niewłaściwą według ustawy nazwę ulicy. Są to osiedla: – BAILDONA, BOJKÓW, BRZEZINKA, CZECHOWICE, KOPERNIKA, LIGOTA ZABRSKA, OBROŃCÓW POKOJU, OSTROPA, POLITECHNIKA, SIKORNIK, SOŚNICA, SZOBISZOWICE, ZATORZE, ŻERNIKI.

Autor kolażu Joanna Michalik

Istnieją równocześnie w spisach miejskich ulice z „niewłaściwymi nazwami”, które figurują wyłącznie na papierze lub na mapie, są też wyszczególnione w gps-ie, lecz nie są w jakikolwiek sposób oznaczone w terenie z uwagi na brak budynków czy tabliczek informacyjnych. Podczas wizji lokalnej w terenie, nie udało się na nie więc natrafić. Są to: ul Wandy Wasilewskiej (Łabędy) – została prawdopodobnie wchłonięta przez Hutę Łabędy, ul. Kniewskiego i Krasickiego (Trynek). W Łabędach nie traficie też na piękną ul. Szenwalda na Os. Literatów, bo uliczka chociaż istnieje – jest całkowicie bezimienna.

Z kolei dzielnice wprost „nasączone” nazwami ulic do sugerowanej przez autora zmiany to: Łabędy, Trynek, Stare Gliwice, Śródmieście oraz Wojska Polskiego.

Zapraszamy więc do lektury. Nasze wycieczki podzielimy na dzielnice. Zaczynamy od osiedla Łabędy:

ZESTAWIENIE ŹRÓDEŁ INFORMACJI:

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20160000744 – ustawa dekomunizacyjna

http://dziennikustaw.gov.pl/du/2017/1389/1 – nowelizacja ustawy dekomunizacyjnej

http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2016/2270/1 – ustawa dezubekizacyjna

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/polityka/zmiany-nazw-ulic/nazwy-ulic – Informacje IPN

https://www.arslege.pl/propagowanie-faszyzmu-lub-totalitaryzmu/k1/a292/ – SYMBOLE TOTALITARNE

Click to access Alfabetyczny_spis_nazw_ulic_skroconych_i_pelnych.pdf

http://bip.gliwice.eu/?q=spis+ulic+ spis ulic Gliwic wg dzielnic

http://dzielnicegliwic.pl/ szukanie dzielnicy Gliwic wg ulicy

https://bip.gliwice.eu/strona=10399 zmiany nazw ulic w Gliwicach od 1989

Marian Jabłoński 2017

r e k l a m a