Jamal, Lombard i dwa gliwickie zespoły wystąpią podczas 26. finału WOŚP w Gliwicach

26 FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIATECZEJ POMOCY – GLIWICE RYNEK STAREGO MIASTA. Czyli letnia zadyma w środku zimy, 14.01.2018.

448

Tegoroczny Finał odbędzie się pod hasłem „Dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”,
Jak co roku centralnym punktem zabawy i zbiórki będzie gliwicki Rynek, na którym swoje namioty rozstawią organizacje pozarządowe, Samorząd Studencki Politechniki Śląskiej, sportowcy. Będą pokazy pierwszej pomocy, sprawnościowe, taneczne. Nie zabraknie dobrego jedzenia, waty cukrowej, gofrów i balonów.

Po raz pierwszy do Gliwic zawitają Wikingowie, którzy szykują okazy walk i uzbrojenia.
Na Rynku stanie duża scena na której pojawia się artyści znani i lubiani, ale także ci pretendujący do dużej kariery, co ciekawe wszyscy będą prezentować Gliwice!
W całych Gliwicach pojawi się kilkuset wolontariuszy z puszkami WOŚP-u. Będzie można ich spotkać w całym mieście oraz centrach handlowych Arena i Forum na Giełdzie Samochodowej czy Politechnice Śląskiej.

Tradycyjnie przez cały czas trwania imprezy odbywać się będą licytacje.

Liczymy na hojność gliwiczan, w zeszłym roku wszystkie sztaby w mieście zebrały w sumie 273095,51 zł, pobijemy ten rekord? Mamy nadzieję że tak. Atrakcji nie zabraknie i w myśl hasła „dla każdego coś dobrego” będzie się wiele działo. Rynek startuje o godz. 12:30, kończymy ok 22:00. O 20:00 wyślemy światełko do nieba. Nie może Was zabraknąć, pokażmy nasza dobra stronę. Gliwice razem!

Organizatorami Finału jest Stowarzyszenie GTW i gliwicki Hufiec ZHP. Partnerem głównym imprezy jest Miasto Gliwice.

Wszelkie informacje o gliwickim finale na stronie fb/GTWGliwice i www.gtwgliwice.pl

26 FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIATECZEJ POMOCY w Gliwicach – Imprezy towarzyszące:

6.01. Turniej Futsalu na rzecz WOŚP. Hala ul Sikorskiego 130, 44-100 Gliwice.

Zagra dziewięć drużyn piłki nożnej kobiecej z woj. Opolskiego, Małopolskiego oraz Śląskiego. Turniej rozpocznie się o godzinie 8:00 i zakończy około 15:00 wręczeniem nagród. Wpisowe zostanie przekazane na cele Fundacji WOŚP. Transmisję przeprowadzi telewizja internetowa, a sam turniej został objęty Patronatem Przewodniczącego Rady Miasta Marka Pszonaka oraz Prezesa Podokręgu Zabrze Śląskiego Związku Piłki Nożnej Jarosława Brysia. Najlepsze drużyny otrzymają medale, Puchary oraz gadżety WOŚP. Turniej wspiera MZUK, Samorząd Miasta Gliwice, Podokręg Zabrze, Andrzej Sługocki, GTS PNP Piątka, Stowarzyszenie CAŁA NAPRZÓD oraz lokalne media.

13.01. 6 Gliwicki Motor Sprint. Gliwicka Giełda Samochodowa.

Zapraszamy wszystkich chętnych kierowców o godz. 9:00 do wzięcia udziału w Sprincie. Wystarczy samochód i kask trochę umiejętności i medal gwarantowany 🥇. Trasa około 1,5 km przejeżdżana 3 razy.

14.01. Wrak Race Silesia WOSP Edition. Gliwicka Giełda Samochodowa.

Odbędzie się na specjalnie przygotowanym terenie przy giełdzie samochodowej w Gliwicach przy ul. Kujawskiej 112. WRAK-RACE Silesia to mordercze wyścigi samochodów które „lata świetności” mają już za sobą, a ich wartość nie przekracza 1000zł. Każdy z zawodników ma do pokonania 20 minut na naszym torze w biegu kwalifikacyjnym, po którym odbywają się 15-minutowe półfinały i emocjonujący finał.
Dodatkowe atrakcje:
– licytacja pojazdu wraz z wpisowym – cały dochód z licytacji przekazany zostanie wolontariuszom WOŚP Sztab Gliwice (pojazd dostarczony przez naszego partnera KAMA Mysłowice).
– pokaz ratownictwa drogowego straży pożarnej OSP OSTROPA GLIWICE
– pokaz udzielania 1 pomocy DOPR TYCHY

14.01. Impreza dla rodziców i dzieci. Teren Politechniki Śląskiej.

Start godz. 10:00 wspólna zabawa i poznawanie poszczególnych wydziałów Politechniki Śląskiej.

CIEKAWOSTKI
W całym kraju udział w Finale bierze ok 120 tys. wolontariuszy.
W ciągu poprzednich 25 Finałów WOŚP Orkiestra zebrała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 825 mln PLN.
Gliwice otrzymało z Fundacji WOSP sprzęt za sumę: 886450,00 zł
W zeszłym roku sztab działający przy Stowarzyszeniu GTW ręcznie przeliczył 33291 jednogroszówek.
Najwięcej zapłacono za koszulkę Piasta Gliwice z autografami piłkarzy – 1600,00 zł

Lekarze o WOŚP-ie:

Prof. Jerzy Szczapa
Prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego
Aktualnie nie ma wśród blisko 450 oddziałów noworodkowych ośrodka, który nie byłby doposażony przez Fundację.(…)

Prof. dr hab. Piotr Kaliciński
Kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów IP- CZD,
Konsultant Krajowy ds. chirurgii dziecięcej
Panie Jurku, jako Konsultant Krajowy, wizytując ośrodki chirurgii dziecięcej, widzę na każdym kroku serduszka Fundacji na nowoczesnej aparaturze medycznej.

Prof. dr hab. med. Bohdan Maruszewski
Kierownik Kliniki Kardiochirurgii Instytutu-Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka
Prezes Klubu Kardiochirurgów Polskich, Prezydent Europejskiego Towarzystwa Kardiochirurgów Dziecięcych
Najwybitniejsi eksperci światowi nie mogą się nadziwić, że CZD – jeden z najnowocześniejszych ośrodków kardiochirurgii dziecięcej w Europie został prawie całkowicie wyposażony przez rock’n’rollową organizację pozarządową.(…)

Dr Małgorzata Sałasińska-Kubacka
Wojewódzkiego Szpital Zespolony w Toruniu
Pediatria Polska „stoi” na sprzęcie od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Doświadczamy tego my lekarze ratując życie, doświadczają matki przebywające z chorym dziećmi w oddziałach noworodkowych, niemowlęcych, chirurgicznych i onkologicznych. (…)

26 FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIATECZEJ POMOCY w Gliwicach – Zespoły, które wystąpią w Gliwicach 14.01.2018

JAMAL
Historia Jamala rozpoczęła się w 1999 roku, kiedy dwóch muzyków pochodzących z Radomia – Tomasz „Miód” Mioduszewski i Łukasz Borowiecki – rozpoczęli współpracę tworząc głównie kawałki rapowe. W międzyczasie Miód założył specyficzną, kilkunastoosobową kapelę grającą muzykę z pogranicza reggae, ska, ragga, punk, a nawet hard core. Po wielu zagranych koncertach z formacją Le Illjah, Miód powrócił do intensywnej pracy przy projekcie Jamal. Demo składu Jamal spotkało się z dużym zainteresowaniem wytwórni Pomaton EMI, która zaproponowała zespołowi kontrakt płytowy. W 2005 roku nakładem tejże wytwórni ukazał się debiutancki krążek Jamala „Rewolucje”, który okazał się wielkim sukcesem, głównie za sprawą singli „Policeman”, „Tubaka” czy „Kiedyś będzie nas więcej”. Na płycie znalazły się utwory reggae, raggamuffin, hip-hop, a nawet kawałki inspirowane jazzem.
Następne płyty „Urban Discotheque” z 2008 roku oraz „Miłość” z 2013 roku okazały się niemałym zaskoczeniem dla fanów. Na krążku pojawiło się bowiem sporo nowych syntetycznych brzmień, które jednak idealnie komponowały się z reggae i energicznym wokalem Mioda.
Jamal zagrał mnóstwo koncertów zarówno z żywym składem, głównie jazzowych muzyków (bas, gitara, klawisze, perkusja, saksofon, puzon, trąbka), jak również z DJ’em jako Jamal Sound System.
Obecnie zespół promuje swoją czwartą płytę zatytułowaną „1994”. Tytuł płyty nie jest oczywiście przypadkowy. Tomek Mioduszewski wraca na tej płycie do swoich młodzieńczych inspiracji muzycznych, ale przepuszcza je przez wrażliwość dojrzałego faceta i doświadczonego artysty. Każdy, kto w latach 90-tych był młodym, chłonącym muzykę człowiekiem, znajdzie na tym albumie kawałek samego siebie. Momentami będzie trochę sentymentalnie, ale przede wszystkim do bólu prawdziwie.
Piosenki na album powstawały od dłuższego czasu m.in. na próbach zespołu. Niektóre z nich publiczność mogła już usłyszeć na żywo podczas zeszłorocznych koncertów. Dzięki temu materiał jest bardzo żywy i pewnie dla wielu będzie zaskakujący – nowa energia, nowe brzmienie. Jest surowo i gitarowo, ale wciąż mocno w warstwie tekstowej, bo do tego przyzwyczaił nas Miodu. Produkcją albumu zajął się Marcin Bors (Fonoplastykon), a cały materiał został nagrany na setkę w uroczym Monochrom Studio

LOMBARD
Zespół powstał w 1981r. w Poznaniu. Nagrali kilkanaście płyt sprzedanych w nakładzie kilku milionów egzemplarzy: Śmierć dyskotece, Live, Szara maść, Anatomia, Wolne od cła, Kreacje, Największe przeboje ’81-’91, Afryka, Deja’Vu , Live 20 lat – Przeżyj to sam.
Od 1981 roku liderem zespołu Lombard jest Grzegorz Stróżniak, charakterystyczny wokalista grający na instrumentach klawiszowych,kompozytor i aranżer zespołu, w tym ponadczasowego hymnu pokoleń „Przeżyj to sam” jednego z największych przebojów polskiej muzyki wszechczasów. Wielokrotnie wybierany wokalistą roku. Do muzyki Grzegorza Stróżniaka, przebojów zespołu Lombard teksty pisali najwięksi Polscy tekściarze: Andrzej Sobczak, Marek Dutkiewicz i Jacek Skubikowski. Od 1999 roku autorką tekstów jest wokalistka zespołu Lombard Marta Cugier.
Zespół wylansował wiele dobrze znanych i lubianych przebojów: Przeżyj to sam, Szklana pogoda, Nasz ostatni taniec, Droga Pani z Telewizji, Kto mi zapłaci za łzy, Kryształowa, Taniec Pingwina na szkle, Adraiatyk, ocean gorący, Deja’Vu, Patrz!Patrz!, Road to freedom, Musical, Życzę Ci miłego dnia i wiele innych mniej lub bardziej znanych przez piosenek, które sprawiają, że Lombard zagrał kilka tysięcy koncertów w Polsce i dla Polaków na całym świecie. Niezwykle energetyczne koncerty zespołu LOMBARD do dziś przyciągają fanów dobrej muzyki wszystkich pokoleń.

CANIS LATRANS
Pochodzą z Gliwic. Swój pierwszy koncert w historii zagrali na festiwalu Colours of Ostrava. Dotychczas mieli okazję grać kilka większych i mniejszych koncertów m.in z zespołami Akurat, Myslivitz, Clock Machine czy VooVoo. W obecnym składzie grają od roku. Ich muzyka łączy wiele nurtów i tym samym trafia do różnych ludzi. Aktualnie pracują nad pierwszą EPK’ą, której już niedługo będzie można posłuchać.

FLY GUT
Gliwicki zespół istniejący i grający od siedmiu lat. Ich muzyka to szeroko pojęty rock ale z ostrym pazurem. Zagrali wiele koncertów na różnych scenach m.in. w Jarocinie. Znani z brawurowego wykonania (razem zkibicami) hymnu Piasta Gliwice na stadionie przy ul. Okrzei.

r e k l a m a