W Willi Caro czekają na nas skarby Gotów, które odkrywać będziemy na wystawie archeologicznej – poznamy kunszt gockich jubilerów, będziemy rozszyfrowywać gocki alfabet i wyruszymy bursztynowym szlakiem. Z kolei w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego – rozkwitnie żeliwny ogród. Tym razem uwagę uczestników przykują ornamenty roślinne w sztuce i ich ukrytą symbolikę, a pomogą w tym nowe gipsowe repliki zgromadzonych na wystawie zabytków, które będziemy ozdabiać. Natomiast w Radiostacji – muzealnicy zapraszają na zajęcia poświęcone Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i polskim symbolom narodowym – nie może ich zabraknąć, bo przecież obchodzimy 100-lecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

Zajęcia dla grup dzieci uczestniczących w półkoloniach oraz osób indywidualnych – rodziców z dziećmi. Koszt udziału w zajęciach – 1 zł od grupy. Osoby indywidualne dołączają do grup zorganizowanych. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc chętni proszeni są o rejestrację pod numerem telefonu 783 560 006.

Zajęcia realizowane od wtorku do piątku – od 30 stycznia do 2 lutego i od 6 do 9 lutego 2018, w Willi Caro, Oddziale Odlewnictwa Artystycznego i Radiostacji.

Ferie w Muzeum w Gliwicach – Tematy zajęć:

Willa Caro – kultura i barbarzyńcy

Skarby Gotów – Willa Caro, godz. 09.00, 10.30 i 12.00

Eksponaty z wystawy „Goci. Barbarzyńscy zdobywcy Europy” (Fot. Krzysztof Matuszyński):

Zapraszamy najmłodszych na spotkanie z Gotami – dowiemy się, skąd pochodzili, jak wyglądała ich wędrówka przez Europę i dlaczego podzielili się na Ostrogotów i Wizygotów. Opowiemy dzieciom o tym, jak wyglądali, ich życiu codziennym, rzemiośle, a także o wierzeniach społeczności gockich. Wyjaśnimy też znaczenie słów „barbarzyńca” i „kultura” oraz zastanowimy się, czy Goci na pewno zasłużyli sobie na miano „barbarzyńców”. Zajęcia połączone będą ze zwiedzaniem wystawy „Goci – barbarzyńscy zdobywcy Europy”. W części warsztatowej zajęć najmłodsi będą tworzyć – wzorem gockich jubilerów – ozdobną fibulę, czyli zapinkę w kształcie orła. Nie zabraknie też kolorowanek z gockim wojownikiem i gocką księżniczką.
Zajęcia dla grup przedszkolnych (dzieci od lat 5-ciu) i uczniów klasy 1-5 szkoły podstawowej. Czas trwania – ok. 60 min.

W świecie Gotów – Willa Caro, godz. 09.00, 10.30 i 12.00
Ponad siedem wieków historii Gotów odcisnęło wyraźne piętno na dziejach naszego kontynentu. Ich przemarsz przez Europę był jednym z impulsów przyczyniających się do upadku cesarstwa zachodniorzymskiego i stworzenia na jego gruzach nowego ładu – państw wczesnośredniowiecznych. Podczas zajęć przybliżymy dzieje tego niezwykłego ludu, dowiemy się skąd Goci pochodzili, kiedy nastąpił podział na Ostrogotów i Wizygotów, jak wyglądali, w co wierzyli i jak toczyło się ich życie codzienne. Przybliżymy także archeologiczne świadectwa pobytu ludu na terenie Polski. Każdy uczestników otrzyma specjalnie przygotowany arkusz ze „szkicem” znaleziska archeologicznego związanego z Gotami odkrytego w miejscowości, której nazwa zapisana została w wymarłym obecnie języku gockim. Na podstawie współczesnych liter odpowiadających symbolom z alfabetu gockiego uczniowie odczytają „zaszyfrowaną” nazwę miejscowości. Dodatkowo, omawiając znaczenie pojęć takich jak „kultura”, „cywilizacja” i „barbarzyństwo” zastanowimy się nad zasadnością określenia Gotów mianem „barbarzyńców”. Zajęcia połączone będą ze zwiedzaniem wystawy „Goci. Barbarzyńscy zdobywcy Europy”.
Zajęcia dla uczniów szkół podstawowych (klasy 6-8) i ponadpodstawowych. Czas trwania – ok. 60 min.

Oddział Odlewnictwa Artystycznego – w żeliwnym ogrodzie

Sięgać po laury – Oddział Odlewnictwa Artystycznego, godz. 10.00 i 12.00
Dziś liście laurowe przydają się głównie naszym mamom przy gotowaniu obiadu, jednak dla starożytnych znaczenie lauru – czyli inaczej wawrzynu – było zdecydowanie bogatsze. Zresztą pamięć o tym przechował do dziś nasz język – bo „sięgać po laury” wskazuje na coś więcej, niż tylko na przedsięwzięcie o charakterze kulinarnym. Podczas zajęć w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego – zaczynając od liści laurowych, które kryją się w torebce z przyprawami, przeniesiemy się do świata antycznych Greków i Rzymian i przybliżymy najmłodszym znaczenia, jakie kryje w sobie ta wyjątkowa roślina. W części warsztatowej będziemy ozdabiać gipsowe repliki naszych żeliwnych zabytków, na których przedstawiono liście laurowe.
Zajęcia dla grup przedszkolnych (dzieci od lat 5-ciu) i uczniów klasy 1-3 szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych. Czas trwania – ok. 60 min.

Od akantu do palmety- Oddział Odlewnictwa Artystycznego, godz. 10.00 i 12.00
Artyści od zawsze terminowali w szkole Natury, dlatego liście znajdziemy nie tylko na drzewach, ale i w dziełach sztuki. Podczas zajęć opowiemy o roślinach, które inspirowały twórców i ich symbolicznym znaczeniu. Poznamy konsekwencje spotkania architekta Kallimacha z akantem oraz dowiemy się, do jakich roślin nawiązywały kapitele kolumn w egipskich świątyniach. W części warsztatowej ozdobimy gipsowe odlewy żeliwnych zabytków z roślinnymi ornamentami.
Zajęcia dla uczniów klasy 4-8 szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych. Czas trwania – ok. 60 min.

Ornament – zakorzeniony w Naturze
Oddział Odlewnictwa Artystycznego, godz. 10.00 i 12.00
Aby stworzyć odlew, trzeba najpierw przygotować formę. Forma jest odbiciem przedmiotu, który ma zostać przedstawiony. W ornamentach, jakie zdobią dzieła sztuki, odbijają się rzeczywiste dzieła Natury. Znajdziemy tam między nimi – liście, kwiaty, gałęzie, owoce, a także motywy stylizowane, bo artyści czasami mają więcej wyobraźni niż przyroda. Podczas zajęć opowiemy nie tylko o roślinach, które rozkwitają w sztuce, ale nauczymy się odczytywać ich ukryte znaczenia. W części warsztatowej ozdobimy gipsowe odlewy żeliwnych zabytków z roślinnymi ornamentami.
Zajęcia dla uczniów klasy 7-8 szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych. Czas trwania – ok. 60 min.

Radiostacja – dla Niepodległej

Józef Piłsudski – bohater niepodległości- Radiostacja, godz. 10.00 i 12.00
Podczas zajęć opowiemy najmłodszym o pierwszym Marszałku Polski, twórcy Legionów Polskich, architekcie naszej niepodległości, który „dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek”. Nie zapomnimy też o Kasztance – ukochanej klaczy Józefa Piłsudskiego. Wyjaśnimy również pojęcia takie jak bohater narodowy, ojczyzna i rozbiory.
Zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym (od lat 5-ciu) i uczniów klas 1-6 SP.

Polskie symbole narodowe – Radiostacja, godz. 10.00 i 12.00
Biały orzeł ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, Mazurek Dąbrowskiego i biało – czerwona flaga, gdzie biel oznacza czystość i niewinność, a czerwień – waleczność, odwagę i przelaną krew… Dzieci dowiedzą się, jak wygląda godło naszego kraju, co symbolizują kolory flagi oraz poznają słowa hymnu. Przemierzą Polskę z biegiem Wisły – od Beskidu i Tatr po Bałtyk, poszukają na mapie Warszawy, a także naszego regionu i oczywiście – Gliwic.
Zajęcia przygotowane w oparciu o materiały edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej „Historia w kolorach”. Zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym (od lat 5-ciu) i uczniów klas 1-3 SP.

Wiadomości Gliwice 12 stycznia:

r e k l a m a