Dawnych cukierni gliwickich czar

361

Trudne początki gospodarki w Gliwicach ratowali przede wszystkim prywatni „przedsiębiorcy”. Byli nimi przeważnie kresowianie prowadzący podobne interesy na wschodzie, zanim stalinowski Sowietskij Sojuz wszystkich Polaków przewiózł w bydlęcych wagonach na tzw. ziemie odzyskane, w tym też do Gliwic. Zastanawia ogromna przedsiębiorczość tych pierwszych „prywaciarzy”, budowali bowiem swoje sklepiki i budy handlowe praktycznie od zera, z niczego.

Zamieszczamy dziś, w Tłusty Czwartek roku 2018 kilka dawnych reklam cukierników gliwickich z roku 1945, mając nadzieję, że Państwo rozszyfrujecie lokalizację tych miejsc. Proszę sobie wyobrazić, że, 73 lata temu w tamtych malutkich cukierenkach na pewno też ci nowi gliwiczanie kupowali pączka. Jedna z cukierni promuje się bardzo znamiennie „Po gorzkiej wojnie, osłodź sobie życie hojnie”.

Dawnych cukierni gliwickich czar (fot. archiwum Mariana Jabłońskiego):

Obietnica Detektywa Historii

Detektyw Historii obiecuje, że tematyką kawiarni, cukierni, restauracji i barów w całym okresie powojennych Gliwic zajmie się jak tylko śniegi stopnieją. To ogromny kawał historii naszego miasta, a pierwsza próba podejścia do tematu już w najbliższą środę. Wszak dzień wcześniej – we wtorek „śledzik”!

Wiadomości Gliwice – od poniedziałku do piątku premiera o godz. 17:15 w sieci kablowej Imperium Telecom:

r e k l a m a