Nasi lecą do Korei. Krzikopa – muzyczna reprezentacja Polski na igrzyska zimowe!

Ich muzyka wprost porywa do tańca. Folklor Śląski z duża dawka współczesnego brzmienia wprost rzucił na kolana dziennikarzy muzycznych, którzy obwieścili nastanie nowej ery na rodzimej scenie muzycznej. Decyzją Ambasady RP w Seulu, Koreańskiego Ministerstwa Kultury oraz Koreańskiego Komitetu Olimpijskiego  śląski zespół Krzikopa został wybrany by reprezentować Polskę podczas Kulturalnej Olimpiady, towarzyszącej Zimowym Igrzyskom Olimpijskim w Korei Południowej w lutym 2018. Oczywiście tak wspaniałego odkrycia muzycznego nie mogło zabraknąć i w Telewizji IMPERIUM. Członkowie tego zespołu pojawili się w naszym Studiu prasowym.

Krzikopa podczas Spotkań Alternatywnych w Starej Fabryce Drutu w grudniu 2017 roku (fot. Agencja Re:movie):

Krzikopa – „W ciemnym lasku”

Wiadomości Gliwice – od poniedziałku do piątku premiera o godz. 17:15 w sieci kablowej Imperium Telecom:

3 KOMENTARZE

 1. Przepiękna Karolinka ! Widzę zaczarowanymi Przikopą oczami koncert śląski. Ale nie wiecie gdzie! Na pewno wszyscy podpowiedzieć że w Nikiszu. Nie! Ja bym chciał taki koncert zobaczyć i usłyszeć nocą przed osiedlem „Czerwonych domów” Zillmannów przy ul Pszczyńskiej w Gliwicach .
  Niebawem Detektyw Imperium pokaże to właśnie miejsce na Ziemi. Stąd Karolinka co prawda nie poszła do Gogolina bo za daleko, ale do pobliskiej gruby za chopem to już tak. =M=======

 2. Witom

  Niy powia o tym czamu Karolinka na gruba uazioua ale powia …

  … powia tak, ize „Przikopa” abo tysz „Krzikopa”, tak i tak sie godo po naszymu – to troszka tak jak ze „karminadlom” abo „karbinadlom”. We samym Laband jedna familia godaua tak a drugo tak i obie godauy richtik. S’lonsko godka mo wiela dialektow a te tysz majom jeszcze roztomaite piykne roztomaitosci same we sia. Poloki godajom ize naszo godka to niyma jynzyk ino dialekt. A jo przipomna ze Ruske tysz o odnich mowie polskyj godali ze to je ino dialekt ruskego jynzyka i nic wiyncyj – a i naukowo to nawet opisywali. Ale niy byda Polokom sam przipominou odnich grzychow, (tak jak oni podobno niy przipominajom grzychow Ruskim) a i Ruskim tych odnich spominac’ sam niy czas, bo bych pedziou sam mozno juzas’ za wiela, a jak wiadomo dzisiej je moda na zakazywanie godania prowdy jak je to niyzgodne z jednom i jedynom „prawdziwom” liniom partii … .
  Godo sie tysz ize muzyka uagodzi obyczaje, – mom nadzieja ze tak je, ale po prowdzie to boja sie coby ta prowda juzas’ niy wylondowaua kajs’ na hasioku historii. A teroski koniec ze wynokwianiym skirz polityki i politykerow.
  Panie Marianie boja sie ze przeciyntny widz niy bydzie wiedziou o co sie „Detektywowi historii” rozuazi skuli tych „Zillmannow” – mozno dobrze by bouo najprzod to troszka wytuplikowac’ (?)

  ps

  W kozdym razie przipomniou Pan sam Panie Marianie piykny stary wyraz, tak stary praje jak staro je s’lonsko godka. Przidauo by sie naprowdy w zapowiedzi tysz wyklarowac’ te pojyncie „Zillmannow”, bo potym juzas’ jakes’ histeryki to we jakis’ rubyj histerycznyj knidze przeuonaczom i nasze bajtle bydom mys’lec’ ze to bouy jakes’ maszkytne „kurne chaty”.
  Wieki tymu ze S’lonska pomogli my Polsce skodyfikowac’ odnich mowa, napisac’ piyrsze wyrazy i zdania, nauczyli ich rzykac’, szkryflac’ knigi i stowiac’ murowane domy. Dzisiej bou by czas nojs’wiyntszy coby o tym juzas’ przipomniec’ w pokoju i k’woli prowdy. Mys’l ideii olimpijskyj i jyj przesuanie je z tym zgodne coby we pokoju jedyn drugego szanowou i docyniou. W tym synsie nawet Pounocno i Poudniowo Korea na tyn czas sie zblizouy nazod. Mys’la ze to jedobry znak … .

  Jo ze swojyj strony polecom na poczontek tyn link:

  http://www.giszowiec.info/pl/?co=zillmann

  a muzycznie tysz pora linkow mom:

  sam piosynka kero my downo tymu na placu we Laband s’piywali jak my robiyli blauka:

  https://www.youtube.com/watch?v=8OzP5a2nsRA

  sam tekst kery kedys’ kozdy bajtel we Gleiwitz musiou we szkole sie uczyc’:

  https://www.youtube.com/watch?v=KPJPJzpk_QQ

  a sam cosik ze modych modych lot:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę zatwierdź swój komentarz!
Podaj swoje imię i nazwisko