Wojewoda zadecydował. Na razie 9 ulic zmieni swoich patronów, co z pozostałymi? [LISTA ULIC]

Wojewoda śląski wydał zarządzenia zastępcze dotyczące zmiany nazw ulic w Gliwicach. Dotyczą one 9 z 34 ulic, które zgodnie z ustawą o zakazie propagowania komunizmu i innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki, wymagały zmiany nazwy.

395
Joanna Michalik

Chodzi o następujące zmiany:

  • Armii Ludowej – Juliana Ordona
  • Małgorzaty Fornalskiej – Modelarzy
  • Leona Kruczkowskiego – Jana Karskiego
  • Władysława Gomułki – Rubinowa
  • Władysława Hibnera – Spadochroniarzy
  • Jana Krasickiego – Ignacego Krasickiego
  • Karola Marksa – Ks. Jerzego Popiełuszki
  • Gwardii Ludowej – Emilii Plater
  • Kniewskiego – Paralotniarzy

– Wydając te zarządzenia kierowałem się propozycjami, które przysłano z różnych środowisk gliwickich: rad dzielnic, rad osiedlowych, czy od samych mieszkańców. Sadzę więc, że są one zgodne z wolą gliwiczan – mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną do 2 września ubiegłego roku samorządy miały czas, by samodzielnie dokonać zmian w nazwach m.in. ulic, które propagują ustroje totalitarne, w tym komunizm. Niestety, gliwicka Rada Miasta, pomimo, że miała na to ponad rok, nie zrealizowała wymogów ustawy. Prezydent miasta, mimo pisma z prośbą o podanie propozycji, nie podał konkretnych nazw.

W Gliwicach do zmiany pozostało jeszcze 25 nazw ulic

Wojewoda czeka jednak na opinie z Instytutu Pamięci Narodowej niezbędne do wydania zarządzeń zastępczych.

– Wystąpiłem także do IPN o dodatkową opinię dotyczącą ulicy Gruszczyńskiego. Tutaj są wątpliwości w sprawie okoliczności śmieci Tadeusza Gruszczyńskiego – pierwszego powojennego wiceprezydenta Gliwic. Liczę, że dodatkowe informacje od badaczy historii pomogą te wątpliwości wyjaśnić – mówi wojewoda Wieczorek.

Trzeba podkreślić, że zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną, zmiana nazw ulic nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. Pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych, w kontekście zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy, będą wolne od opłat.

Źródło: Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Dekomunizacja ulic w Gliwicach. Przegląd patronów „podejrzanych” ulic

Osiedle Trynek:

Osiedle Łabędy:

Program z Kamerą wśród ludzi:

Detektyw historii:

Wiadomości Gliwice 15 lutego:

r e k l a m a