„Obiektami zaprzyjaźnionymi Industriady 2018” zostały wybrane:

  • Fabryka Pełna Życia (była fabryka obrabiarek) w Dąbrowie Górniczej – obiekt zgłoszony przez Gminę Dąbrowa Górnicza,
  • Osiedle patronackie Huty Silesia w Rybniku – obiekt zgłoszony przez Miasto Rybnik,
  • Przystań Łabędy na Kanale Gliwickim – obiekt zgłoszony przez Fundację MESA,
  • Stara Fabryka Drutu w Gliwicach – obiekt zgłoszony przez Stowarzyszenie Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży w Gliwicach.

Stara Fabryka Drutu w Gliwicach – luty 2018:

W budynku Starej Fabryce Drutu przy ulicy Dubois 22 odbywają się koncerty, warsztaty i festiwale – we wrześniu 2017 roku odbył się MejKING Festiwal zorganizowany przez Warsztat Miejski w Gliwicach:

Rejs Kanałem Gliwickim z Detektywem Historii:

Industriada 2018 – 9 czerwca

„Jak widać, konkurs spełnia swoje funkcje, ponieważ aktywizuje. Spotyka się zarówno z zainteresowaniem samorządów lokalnych, jak i organizacji pozarządowych. Po raz kolejny samorządy Rybnika i Dąbrowy Górniczej zgłosiły obiekty, w których realizowany jest długofalowy proces rewitalizacji. Uczestnictwo tych obiektów w Industriadzie ułatwi wdrażanie nadrzędnej zasady, która rządzi współczesną rewitalizacją: działania w jej ramach muszą być kierowane nie na miejsca, ale na ludzi. Pozytywny jest fakt, że także organizacje pozarządowe aktywnie włączyły się w konkurs. Cieszę się, że podczas festiwalu wybrzmi kwestia zabytków hydrotechnicznych na Kanale Gliwickim, co w ogłoszonym przez Sejmik Województwa Śląskiego <<Roku Odry – rzeki pozytywnej energii>> jest szczególnie potrzebne” – mówi dr inż. arch. Henryk Mercik członek Zarządu Województwa Śląskiego .

Przyznanie tytułu „Obiekt zaprzyjaźniony Industriady” jest równoznaczne z udziałem w działaniach promocyjnych, jak i uczestnictwem w samym festiwalu. Wybrane obiekty brały już udział w jego wcześniejszych edycjach.

„Warto podkreślić, jak pomocne w rewitalizacji zabytku może być uzyskanie tytułu „obiektu zaprzyjaźnionego”. Jest to nie tylko warunek wpisania do Szlaku, ale wyraźny atut w próbach pozyskiwania środków finansowych na renowację. Przypadek tworzonego Muzeum Hutnictwa w Chorzowie jest tego najlepszym przykładem” – dodaje Mercik.

Motywem przewodnim wydarzeń organizowanych tego dnia w 46 zabytkach techniki będzie hasło „Industria jest kobietą”. Tegoroczny program święta Szlaku opowiadać będzie o kobietach, które kształtowały przemysłowe historie regionu i wpływały na przebieg wydarzeń w wielu industrialnych zabytkach.

Industriada to największy w tej części Europy festiwal promujący dziedzictwo przemysłowe. W zeszłym roku w święcie Szlaku wzięło udział 84 tysiące osób. Cały program festiwalu zaprezentowany zostanie w maju, a pierwsze jego szczegóły poznamy już w kwietniu.

Źródło: industriada.pl

Wiadomości Gliwice 16 lutego:

r e k l a m a