Szlak magnatów przemysłowych – zwiedzaj wirtualnie i… realnie!

Szlak Magnatów Przemysłowych prezentuje atrakcje turystyczne Śląska związane z wielkimi postaciami biznesu. Do dyspozycji użytkowników jest internetowa mapa Szlaku Magnatów Przemysłowych dostępna pod adresem emagnaci.pl.

538

To mapa dostępna w Internecie, także w wersji mobilnej, która pokazuje śląskie atrakcje. Na razie można na niej znaleźć osiem obiektów: Pałac Kawalera w Świerklańcu, Pałac w Pławniowicach, Pałac w Pszczynie, Pałac Myśliwski w Promnicach, Pałac Fitznera w Siemianowicach Śląskich, Willę Goldsteinów w Katowicach, Willę Caro w Gliwicach oraz Pałac Dietla w Sosnowcu. Mapa ma charakter otwarty, to znaczy użytkownicy mogą współuczestniczyć w jej rozwoju, przesyłając zdjęcia i teksty na adres [email protected] Aplikację stworzyła gliwicka firma Smart Geomatic.

Pałac Kawalera i park w Świerklańcu:

Świerklaniec a Gliwice – komentarz Mariana Jabłońskiego:

„Mamy z tym Domem Kawalera związki gliwickie. Tu stoją do dziś rzeźby Theodora Kalide odlane prawdopodobnie w odlewni gliwickiej. A zanim przyszła wojna, przed starym pałacem (bo to, co na zdjęciu oglądacie to resztki nowego pałacu), stały dwa lwy czuwające też Kalidego, takie jak ten sprzed muzeum (Willa Caro), tylko w wersji jedynej i jednostkowej na świecie – lewy i prawy. Niestety zniknęły po wojnie. Poza tym – zanim Jorg (przyp. red. Jerzy Ziętek, wojewoda śląski) podpisał wyrok śmierci na nowy pałac przez wysadzenie w kosmos, przezornie zabrał całą bramę wjazdową przed Park Kultury i Wypoczynku swojego imienia w Chorzowie.”

Zespół pałacowo-parkowy w Pławniowicach:

Historia Pałacu w Pławniowicach:

Wiadomości Gliwice 19 lutego:

r e k l a m a