Patronki gliwickich ulic [VIDEO]

No i kolejne amerykańskie święto za pasem. 8 marca 1910 roku wszystko się zaczęło w Stanach i od tej pory wiosna wita nasze drogie Panie tulipanami, goździkami czy nawet zwykłą pralinką, wręczaną przez zakochanych i wdzięcznych panów. Dzień Kobiet, także u Detektywa Historii jest szczególną okazją do podjęcia takiego tematu. Pokażemy Państwu Dzień Kobiet, ale inaczej, tematem są bowiem patronki gliwickich ulic. Z całą pewnością będziecie zaskoczeni krótkimi ich biografiami.

Patronki gliwickich ulic – zobacz gdzie powstawał program:

Dodatkowo – już dziś konkurs wiedzy o kobietach dla Państwa: przedstawiamy dwa kolaże do rozwikłania. Na jednym są tabliczki z nazwami ulic, i tu pytanie – gdzie te ulice są w mieście? Drugi kolaż przedstawia kobiety uznawane jako święte, a ich ulice również są w Gliwicach. Co to za postacie i gdzie są te ulice, wiesz?

Premiera nowego odcinka w każdą środę o godz. 16:30 na kanale Telewizji Imperium dostępnym na terenie Gliwic w ofercie firmy Imperium Telecom.

17 KOMENTARZE

 1. Święte:
  – od lewej 1. rząd: 1. św. Anna, 2. św. Cecylia, 3. św. Katarzyna, 4. św. Elżbieta,
  – od lewej 2. rząd: 5. św. Bronisława, 6. św. Małgorzata, 7. św. Barbara

  • Pani MichAsiu – do nieba za tę zgadywankę zgadniętą wejście całkiem darmowe się należy.
   Większość z nich ( ze świętych znaczy się ) to dziewice zaprzysięgłe. I to jest coś co mnie wkurza, bo niby dlaczego tylko dziewice mogą być świętymi wg doktryny chrześcijańskiej? A cała reszta to zło i grzech cielesny?
   Powiem więcej – całe średniowiecze nasycone było nienawiścią do kobiet za … no, faceci wiedzą za co. A kanonicy i mnisi byli facetami i z całej siły nienawidzili tego diabła cycatego za kuszenie, jak Jezusa na pustyni.
   Teraz dalej – Adam dostał Ewę by się rozmnażali przecież, a jak mieli to robić wg doktryny dziewictwa? Jedno z drugim nie pasuje. Nie każda kobieta może być nieskalanie czysta jak Matka Boska przecież. Z trzeciej strony – wkurza mnie ta nieskalaność, bo to znaczy że każdy ojciec rodziny mającej potomstwo skalał kobietę swego życia, i tym samym skazał siebie i ją na męki piekielne ? Zatoczyłem koło w rozważaniach do średniowiecza.
   =M================

  • Boże ale horror z tymi rękami obciętymi. Wygląda na sw Barbarę przez tę koronę, ale czy ona była ukrzyżowana? Hm, prawdę mówiąc jej ojciec mógł to załatwić kiedy Barbarkę wydał katom. =M=========

 2. Te rynce to je inkszo inkszos’c’ w tradycji symboliki chrzescijan’skyj prosza na nie niy dowac’ obachtu.
  Barbara(Barborka) to niyma, ale ta geszichta je po prowdzie konsek tysz podobno do tyj geszichty swiyntyj Barborki, i tak samo jak i Barborka je i przez kos’ciou dzisiej wprowdzie tysz i ta s’wiynto juz miyj abo wiyncyj ino jako kult conajwyzyj ino tolerowano … .

 3. Na prolilu fb ” Fani Detektywa Historii” jeden z czytelników tak napisał
  Krzysztof Majnusz
  Święta Wilgefortis, zwana też Kumernis, Kummernis, Dzielną Dziewicą, Świętą Liberatą
  Albo Conchita Wurst ???
  =============== ================M=

 4. Pojawiły się w poczcie mojej, pierwsze kontrowersje dotyczące Królowej Jadwigi i św Jadwigi. Otóż dla wyjaśnienia która Jadwiga jest którą, podam iż królowa Jadwiga z tabliczki ulicznej, będąca żoną Jagiełły żyła w latach 1373-1399 ( a więc tylko 26 lat!) i prawdopodobnie nie miała zielonego pojęcia co to i gdzie leży Śląsk, który wówczas był we władaniu czeskich Luksemburgów.
  Z kolei św Jadwiga – ta nasza śląska, żyła w latach 1178-1243 kiedy Śląsk należał jeszcze do Księstwa Śląskiego. Jej postać jest wykuta w kamieniu i stoi sobie na elewacji budynku przy ul. Kr.Bony. Obok jest też na elewacji św. Jacek – oboje związani kultem ze Śląskiem.
  Obie Jadwigi są bez przerwy mylone i stąd kontrowersje i pytania widzów. I dobrze.
  =M=============

  • Witom

   Ja problym istnieje juz od czasu jak S’lonsk zostou polonizowany = polonizatory niystety niy znajom naszyj s’lonskyj geszichty w dostatecznym nawet stopniu = te dwie Jadwigi couki czas bouy mylone bo o historii naszyj s’lonskyj ziymi we szkouach uczy sie w stopniu niydostatecznym abo wogole nagannie.

   Copby wom to skomplikowac’ to powia ze je jeszcze jedna polsko krolowa Jadwiga:

   https://histmag.org/Krolowa-Jadwiga-matka-Kazimierza-Wielkiego-blaski-i-cienie-walki-o-korone-16259

   ps

   Moje osobiste zdanie o mianach wielu ulicw w naszym spolnym miescie, no i o wielu dzisiejszych glywickich pomnikach i tablicach pamiontkowych lepiyj zachowia sam dlo siebie …

  • Pani MichAsiu – a czemu Królowa Jadwiga została świętą kościoła katolickiego ? Co takiego zrobiła?=M=========

 5. – Bardzo ciekawe zestawienie z którego wynika sprawa śmierci Jadwigi.
  1399 VI 22 – narodzenie się córki Elżbiety Bonifacji
  1399 VII 15 – śmierć córki Bonifacji
  1399 VII 17 w Krakowie, w wieku 25 lat w opinii świętobliwości umiera Królowa Jadwiga
  – Świątobliwość wg wykazu Jadwiga uzyskała dzięki ślubom z Jagiełła co dało Kościołowi nowych litewskich wiernych. Czyli świętość ekonomicznie uzasadniona.
  – A mówiłem w filmie że kombinują tam bez przerwy z ożenkami ? Jak oni sobie tam radzili ze zwykłą miłością? Przecież mąż czy żona królewska się nie kochali, to kogo kochali bo kochać przecież musieli, taka natura ludzka. =M=========

  • Jak nom je wiadomo je matno legynda o Lillith piyrszyj kobiycie Adama, tyj kero potym przeklynto do dzisiej je natrefiano we roztomaitych bajkach i berach ludowych – tysz i w naszyj okolicy (np Mora) . Ta legyndarno Lillith i odniyj klontwa zabiyrania bajtli po narodzyniu i w tym przipadku idzie dopasowac’. Sprawy tzw s’wiyntos’ci sam pokazujom niy ino znaczynie tych s’wiyntych kobiyt ale i odnich ciyrpiynia w oczach podwuadnych. Juz pradawne teksty podkres’lauy walka miyndzy dobrym i zuym, wiarom i niywiarom, oddaniu Bogu i odwrocyniu sie od niego. W tym synsie bych tysz rozpatrywou symbolika postaci s’wiyntyj krolowyj Jadwigi – ona staua sie symbolym dlo podwuadnych niy ino jako krolowyj ale i tyj kobiyty kero symbolizowaua wiernos’c’ i oddanie w synsie chrzes’cijanskim. To brzmi troszka filozoficznie, ale cza se uzmysuowic’ sprawa wprowadzynia chrzescijan’stwa na Litwie i roli w tym synsie Jadwigi, jak i tragedia s’mierci jyj dziecka i jyj samyj. To odwieczne symbole i teatyka ludzi bez wzglyndu na ich pozycja we spoueczn’stwie i pochodzynie. W tamtych czasach sprawa dziedziczynia korony boua jednym z najwazniejszych problymow niy ino rodziny krolewskyj czi kos’cioua, to boua symbolika kerom wykorzystywano w rzondzyniu masami podwuadnych. W pewnym synsie je tak i dzisiej, tak jak i dzisiej poczebne som nom te postacie s’wiyntych. Abo? A s’wiynte kobiyty krolowe w tym synsie miauy i majom szczegolno symbolika nawet dzisiej. Strach przed s’mierciom i przed tym co nos czeko po niyj odsowano boua od spoueczyn’stwa przez take symbole s’wiyntych, a szczegolnie s’wiyntych kobiyt krolewskego pochodzynia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę zatwierdź swój komentarz!
Podaj swoje imię i nazwisko