W poniedziałek rusza budowa woonerfu. Będą utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej

Na poniedziałkowy poranek zaplanowano rozpoczęcie robót związanych z budową elementów małej architektury na odcinku od skrzyżowania z ulicami Kozielską, Jasnogórską i Daszyńskiego do skrzyżowania z ul. Korfantego. Wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu. Zmianie ulegnie również trasa linii autobusowej A4.

515

Dojazd do posesji będzie możliwy, ale zmieni się organizacja ruchu. Dawna Wieczorka ma stać się pierwszym w mieście woonerfem – czyli miejskim podwórcem. Nową odsłonę ulicy powinniśmy zobaczyć w pierwszy dzień wiosny, czyli 21 marca.

Po zmianach kierowcy będą mogli jechać maksymalnie 20 km/h a pierwszeństwo będą mieli piesi. Początek i koniec 250-metrowego woonerfu będą zaznaczać duże donice z zielenią. Na całej długości ulicy pojawią się donice z drzewami (głównie klonami) oraz niska zieleń. Woonerf będzie kosztował miasto ok. 500 tys. zł. Projekt przebudowy przygotowała gliwicka firma Projarch.

Ulica ojca Jana Siemińskiego (dawna Wieczorka) przed powstaniem woonerfu marzec 2018:

Od 12 marca objazdy w okolicy ulicy Siemińskiego (dawna Wieczorka):

Objazd od skrzyżowania z ulicami Kozielską, Jasnogórską i Daszyńskiego do ul. Górnych Wałów poprowadzony zostanie ulicami Sobieskiego, Kościuszki i Zygmunta Starego;
objazd od skrzyżowania z ulicami Kozielską, Jasnogórską i Daszyńskiego do ul. Dolnych Wałów będzie wiódł ulicami Jasnogorską i Młyńską;
objazd od ul. Korfantego do skrzyżowania z ulicami Kozielską, Jasnogórską i Daszyńskiego poprowadzony zostanie ulicami Korfantego, Kościuszki i Sobieskiego.

Budowa woonerfu – utrudnienia dla pasażerów linii A4:

Autobusy zdążające w kierunku Teatru, po obsłudze przystanku „Gliwice Plac Piastów”, będą jechały ulicami: Zwycięstwa, Wyszyńskiego (obsługa przystanku „Gliwice Plac Piłsudskiego”), Powstańców Warszawy, Jasnogórską i Daszyńskiego (obsługa tymczasowego stanowiska przystanku „Gliwice Jasnogórska” przy ul. Daszyńskiego 4). Na rozkładową trasę autobusy A4 włączą się na przystanku „Gliwice Kościuszki”.

Autobusy A4 zdążające w kierunku placu Piastów, po obsłudze przystanku „Gliwice Jasnogórska”, pojadą ulicami: Daszyńskiego, Jasnogórską, Powstańców Warszawy, Wyszyńskiego (obsługa przystanku „Gliwice Plac Piłsudskiego”), Dworcową, Dolnych Wałów i Zwycięstwa – aż do włączenia się na rozkładową trasę na przystanku „Gliwice Zwycięstwa”.

Z obsługi wyłączone zostaną stanowiska przystanków „Gliwice Zwycięstwa”, „Gliwice Muzeum” i „Gliwice Park Mickiewicza” w kierunku Teatru oraz stanowisko przystanku „Gliwice Park Mickiewicza” w kierunku placu Piastów.

Woonerf w Gliwicach na ul. Wieczorka (wizualizacje pracownia projektowa ProjArch):

Woonerf czy wnerw? Kto zyska a kto straci na ulicznej rewolucji?

r e k l a m a