Marzec 1968 w Gliwicach [VIDEO]

Początek marca roku 1968 w Polsce i także w Gliwicach to czas kolejnego buntu Polaków przeciwko znienawidzonym rządom ówczesnej partii – przewodniej siły narodu, jak PZPR się promowała na transparentach i nagłówkach gazet. Mało kto dziś zdaje sobie sprawę z wagi tych wydarzeń marcowych, celowo tuszowanych przez system bezpieki. Potem, czasy już wolnej Polski pełne były innych rocznic i wydarzeń bardziej aktualnych oraz „bezpiecznych” medialnie. Tysiące ludzi w Gliwicach a setki tysięcy w całej Polsce przekonało się wówczas, że „podniesiona ręka na władzę ludową będzie obcięta”. I tak się stało. Przypominamy i wyjaśniamy w dwuodcinkowym Detektywie Historii w bardzo przystępny sposób, genezę, przebieg i następstwa wydarzeń marcowych.

Emisja pierwszej części w środę 13 marca o godz. 16:30.

Marzec 1968 w Gliwicach:

Premiera nowego odcinka w każdą środę o godz. 16:30 na kanale Telewizji Imperium dostępnym na terenie Gliwic w ofercie firmy Imperium Telecom.

Zobacz poprzedni odcinek:

7 KOMENTARZE

  1. Byłem w tedy 17 letnim uczniem Technikum Łączności przy ulicy Dworcowej. Wiedziałem co się dzieje w Polsce i w Gliwicach dzięki RWE. Postanowiłem pójść po szkole na miasto. Babcia poradziła (a była doświadczoną kobietą w walce z komuną) aby ubrać grubą czapkę na głowę jako ochrona przed pałkami. Co pamiętam? Biegałem m.in. po Placu Krakowskim i wrzeszczałem na milicję z innymi młodymi ludźmi „gestapo”. Na placu odbywały się gonitwy milicjantów za ludźmi. Bez większego powodzenia. Potem byłem świadkiem pałowania przypadkowych ludzi na Zwycięstwa. Pamiętam starszego pana z siatką z zakupami w ręku, który chciał się schronić w jednej z klatek schodowych ale nie zdążył i został skatowany.

    • panie „zazbi”, trzeba było „babci” słuchać i „grubą czapeczkę” założyć – zwłaszcza, że „babcia” była „zaprawiona w walce z komuną” (chyba podczas rewolucji październikowej). Też byłem na Placu Krakowskim i nawet „sfotkali” mnie w tłumku, choć nie tak „ładnie” jak Pana Andrzeja Jarczewskiego. Byłem trochę starszy niż „powstaniec zazbi” i jako student (podobnie jak większość) byłem tam ze zwykłej ciekawości i sensacji, i raczej nie „dla przewracania ustroju”, no może trochę dla solidarności ze studentami z Warszawy, ale to raczej jeszcze nie 11 marca. 11 to jeszcze w swej masie nie za bardzo wiedzieliśmy o co chodzi, a nawet nie bardzo wiadomo było co z sobą na tym Placu zrobić i gdzie iść – stąd różne okrzyki tam były a to „pod Mickiewicza” a to „pod KM” czy „pod dom Rektora” itp. a może i kto nawet krzyknął „uwolnić studentów” czy jeszcze inne, ale o „gestapo” to nie. Nie widziałem tam żadnych młodych ludzi „ganiających się” z milicją i wrzeszczących „gestapo”, bo tam nikt z nikim się nie ganiał, a zwłaszcza tacy w „grubych czapeczkach” jako „osłony przed pałowaniem”, już chociażby dlatego, że na Krakowskim to nikt nikogo nie pałował. Na Zwycięstwa faktycznie milicja pałowała (Pan Jarczewski to widział z okna akademika, ja z okna kamienicy obok „Agawy”, gdzie kolega miał „prywatkę”), ale o jakiejś masakrze „staruszka z siatką” to nie słyszałem ani nie widziałem, co nie oznacza, że wielu przypadkowych przechodniów nie oberwało. Nie widziałem tam również „obserwatorów w grubych czapeczkach”, bo tam uczestników marszu nie było lub niewielu. Więc odpuść pan sobie panie „zazbi”, bo jak tak dalej pójdzie to pan jeszcze „powstańcem styczniowym” zostaniesz, bo „warszawskim” to pan już pewnie jesteś – słowem nie pleć pan bzdur i nierób pan z siebie bohatera, a ogólnie to noś pan ciepłe czapeczki jak panu „babcia” radziła, zwłaszcza w zimie.

  2. Nie interesuje mnie demencja jakiegoś Volksdeutscha z Die Linke, to po pierwsze. A po drugie zejdź obrońco wyrzuconych dewiantów komunistycznych z nazw gliwickich ulic z mojej babci. Kobiety, która poświeciła mnóstwo zdrowia dla niepodległości RP i która straciła męża zakatowanego przez sowietów tylko dlatego, że był w AK

    • Przepraszam najmocniej zazbi ( chyba się nawet znamy), co konkretnie oznaczają pańskie słowa „z nazw gliwickich ulic z mojej babci. Kobiety, która poświeciła mnóstwo zdrowia dla niepodległości RP i która straciła męża zakatowanego przez sowietów tylko dlatego, że był w AK” – o jakie nazwisko chodzi, bo nie bardzo jestem chyba w temacie
      =M===================

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę zatwierdź swój komentarz!
Podaj swoje imię i nazwisko