OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Niedaleko Gliwic, w miejscowości Pyskowice w budynku dawnego dworca powstanie Stacja Kultury. Po wielu latach starań Gminie Pyskowice udało się nieodpłatnie przejąć od PKP nieczynny budynek, który odzyska nowe życie, tym razem kulturalne.

Po wieloletnich negocjacjach z PKP S.A. sfinalizowano nieodpłatne przejęcie przez Gminę Pyskowice budynku nieczynnego dworca przy ul. Wolności. Za kwotę 389.055,50 zł zakupiono prawa użytkowania wieczystego działki przyległej, na której docelowo wykonane zostaną parkingi.

W styczniu tego roku Gmina Pyskowice złożyła wniosek o dofinansowanie pn. „Stacja kultury – Adaptacja dworca kolejowego w Pyskowicach celem aktywizacji gospodarczej, kulturalnej i społecznej”. Kwota przeznaczona na rewitalizację w ramach środków z RPO WSl to 1.150.000,00 zł.

Projekt funkcjonalno-użytkowy przygotowała firma P.A. Nova z Gliwic. Przy zachowaniu funkcji transportowej, którą gwarantować będzie nowoczesna, bezobsługowa poczekalnia, w budynku znajdą się m.in. sala koncertowa, audioteka i videoteka z kawiarnią, pomieszczenia multifunkcyjne przeznaczone dla organizacji pozarządowych oraz sale warsztatowe. Przy dworcu powstać ma także centrum przesiadkowe.

Aktualnie przygotowywany jest projekt, który ma zostać złożony jeszcze w tym roku, gdy tylko właściwy konkurs na dofinansowanie zostanie ogłoszony. Prace zostaną podzielone na etapy, a ich realizacja trwać może od 2 do 5 lat.

Dowiedz się więcej na temat dworca w Pyskowicach z programu „Detektyw historii”:

r e k l a m a